Dziś (poniedziałek, 11 marca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego została podpisana umowa na realizację projektu „Bliżej domu”. Projekt będzie realizowany przez Fundację Akademia Inicjatywy i Rozwoju razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a dotyczył on będzie wsparcia osób w kryzysie bezdomności i zagrożonych wykluczeniem mieszkaniowym w gminie Ostrowiec Świętokrzyski.
– Pomoc osobom w kryzysie bezdomności stanowi jedno z największych wyzwań społecznych. Nie bądźmy wobec nich obojętni. Przyczyny bezdomności są wielorakie i złożone, a jej skutki mają negatywny wpływ na całą społeczność. Istnieją rozwiązania, które mogą pomóc w walce z bezdomnością – mówi Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Dodaje, że jedną z takich możliwości wyjścia z kryzysu bezdomności stwarza projekt „Bliżej domu”.
Grupę docelową stanowi łącznie 68 osób, w tym: 30 osób w kryzysie bezdomności oraz 30 osób zagrożonych bezdomnością – eksmisją. Wspierane będą także osoby świadczące usługi na rzecz. osób bezdomnych oraz zagrożonych bezdomnością w ramach niniejszego projektu, W tym przypadku będzie to 8 osób.
– W ramach projektu zostanie zatrudniony dodatkowy streetworker, który będzie pracował w środowisku z osobami w kryzysie bezdomności. Przygotowany zostanie Bus wsparcia, który będzie docierał do osób bezdomnych oferując niezbędną pomoc, np. odzież, czy środki opatrunkowe – wylicza Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Dodaje, że zostanie utworzona dodatkowa grupa samopomocowa dla osób w kryzysie bezdomności, której celem jest pobudzenie osób znajdujących się w podobnej sytuacji do samopomocy, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Będą organizowane spotkania integracyjne z udziałem osób bezdomnych oraz osób z ich otoczenia (np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, kiedy to najbardziej doskwiera samotność).
Wdrożona zostanie nowa formy pomocy- „pomoc sąsiedzka” o charakterze pomocy „bezdomny – bezdomnemu”, samopomoc wzajemna, polegająca na pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego.
Zostaną zapewnione zajęcia aktywizacyjne dla osób z kryzysie bezdomności w formie: warsztatu rowerowego, warsztatu stolarskiego, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze.
Wsparciem objęte zostaną również osoby zagrożone eksmisją. Działania będą miały charakter profilaktyczny, prewencyjny, aby przeciwdziałać bezdomności tych osób. Będą one pracować wraz ze specjalistami nad sposobami rozwiązania sytuacji, w której się znajdują.
Osoby w kryzysie bezdomności oraz zagrożone bezdomnością będą mogły skorzystać z pomocy specjalistów, jak: psycholog, terapeuta uzależnień, prawnik.
Zostaną zorganizowane szkolenia antydyskryminacyjne dla osób w kryzysie bezdomności oraz zagrożonych bezdomnością oraz kadry Fundacji i MOPS, aby sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu i poprawić efektywność współpracy tych grup.
Zadania będą realizowane do czerwca 2026 roku.
Wartość projektu opiewa na kwotę 1 035 981,25 zł, z czego dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego i Budżetu Państwa wynosi 980 156,25 zł.