– To jest dorobek całej rzeszy pokoleń. Zaczęło się w latach 1886 -1891 i to jest ten początek. To proszę zobaczyć, że wtedy walczyli ludzie o 8-godzinny dzień pracy, o godne wynagrodzenie o bezpieczne warunki pracy. Czy się teraz coś zmieniło? Nie. Po tych przemianach wiele zakładów wraca do 12-sto godzinnego dnia pracy. Poza tym np. w ochronie zdrowia, to nie tylko ten 12-sto godzinny dzień pracy, ale również dyżury i tutaj był przez tyle lat nierozwiązany ten problem. Wreszcie to co się stało, te niegodne wynagrodzenie nauczycieli, doprowadziły do olbrzymiego strajku. Przecież to nie notowany strajk w historii tej grupy zawodowej, a przecież upominają się o godne wynagrodzenie za swoją pracę, a w kolejce stoją lekarze rezydenci, czy technicy rentgena technicy fizjoterapii, laboranci – to wszystko jest nieunormowane. Wszystkim tym powinno się zająć, ale nie rozwiązując problemy poszczególnych zakładów pracy, ale ramy reformy, która powinna dotyczyć rozwiązywania, przewidywania skutków. My teraz obserwujemy z jednej strony na przykładzie policjantów – oni zastrajkowali i naginane były zwolnienia lekarskie, każdy o tym wiedział, minister o tym wiedział, ale ponieważ mieli ogromne zagrożenie przed marszem narodowców, to od razu rozwiązali problem, obiecali wzrost wynagrodzeń i mimo że tamci byli na zwolnieniach lekarskich, to wypłacili wszystko. Myślę, że to jest niesprawiedliwe – powiedział nam po pochodzie Józef Grabowski, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie ostrowieckim.
Uważa, że przez lata nic się nie zmieniło, a ludzie nadal walczą o to samo. Według Józefa Grabowskiego priorytetem powinny być wynagrodzenia za pracę: na utrzymanie, na wzrost konsumpcji i na rozwój własnej osobowości i rozwój gospodarki. Chciałbym aby obchodzone 1 maja święto przerodziło się w pewnego rodzaju spotkanie rodzinne pełne wspomnień.
– Chce podziękować wszystkim obywatelom naszego miasta, dla których takie pojęcia jak humanizm, prawda, uczciwość i sprawiedliwość nie są obce, którzy swą pracą przyczyniają się do naszego wspólnego dobra na naszym szczeblu lokalnym – podkreślał Józef Grabowski. A Mariusz Gruszka, członek ostrowieckiego SLD dodał:
– Dziś dzięki postępowi technologicznemu nastąpiło przewartościowanie pojęcia klasy robotniczej. Status robotnika uległ ewolucji. Dziś nie tyle ceni się siłę mięśni, lecz wiedzę. W tym sensie nastąpiło epokowe przewartościowanie tego pojęcia. Dzięki robotniczym protestom sprzed 30-laty odzyskaliśmy upragnioną wolność obywatelską i otworzył się dla nas świat pełen możliwości, z których dotąd wielu nie zdawało sobie sprawy – tłumaczył.
W pochodzie uczestniczyli także przedstawiciele władz miejskich i powiatowych.
Fotogaleria Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
ostrowczanka
1 maja, 2019 at 20:25
Zastanawia mnie co ma wspólnego Pomnik pomordowanych przez hitlerowców 29 mieszkańców Ostrowca Św., pod którym wielbiciele idei komunizmu i wiekowi komuniści składali dziś wieńce z okazji Święta Pracy?