Znajdź nas na

FAKTY

Jerzy Kłonica: „Kunowska Żołna” to dla mnie wielkie wyróżnienie! [FOTO, VIDEO]

Już od 33 lat wraz z prowadzoną przez siebie Strażacką Orkiestrą Dętą w Kunowie towarzyszy mieszkańcom gminy Kunów w ważnych dla nich momentach. Jego miłość do muzyki zaczęła się od akordeonu. Potem był klarnet i saksofon. Uczy w Państwowej Szkole Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, miłością do muzyki zarażając kolejne pokolenia – mowa o kapelmistrzu Jerzym Kłonicy, który podczas tegorocznych Dni Kunowa otrzymał nagrodę „Kunowska Żołna”, a także tytuł zasłużonego dla gminy Kunów.

Jerzy Kłonica, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie z Kunowską Żołną
Jerzy Kłonica, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie z Kunowską Żołną fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jerzy Kłonica to muzyk, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Św. w klasie klarnetu i saksofonu. Wykształcił i wychował wiele pokoleń muzyków, z których wielu osiągało sukcesy na wyższych szczeblach szkół muzycznych, otrzymywało i otrzymuje nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, czy gra w Reprezentacyjnych Orkiestrach Wojska Polskiego. Za swoje działania, którymi sam nie lubi się chwalić został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki.

Swoją przygodę z muzyką zaczynał od gry na akordeonie.  

– To były lata 70. Później bardzo spodobał mi się klarnet. Poszedłem do średniej szkoły muzycznej do Kielc. W 1979 roku zacząłem pracować w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia, jednocześnie ucząc gry na klarnecie.  Klarneciści mają taki dar, że ucząc się na jednym instrumencie, uczą się praktycznie na dwóch, Saksofon jest bowiem opanowany od razu. Tak się złożyło, że w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia prowadzę klasę i klarnetu i saksofonu – wyjaśnia Jerzy Kłonica. 

Jerzy Kłonica, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie
Jerzy Kłonica, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaczęło się w latach 90.

Historię ze Strażacką Orkiestrą Dętą w Kunowie, działającej przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie  „zaczął pisać”, a właściwie wygrywać w latach 90. 

– Przede mną był nieodżałowany pan Gustaw Kowalski, świetny muzyk i aranżer. Gdy pan Gustaw miał problemy ze zdrowiem, w 1991 roku  przejąłem po nim tę orkiestrę i tak prowadzę ją do dziś. Z różnym skutkiem. Podczas Dni Kunowa nie ma naszego pełnego składu, bo część muzyków wyjechała na wakacje, więc musieliśmy sobie jakoś poradzić, żeby te luki w składzie załatać– mówi Jerzy Kłonica.

Przyznaje, że „Kunowska Żołna”, to dla niego wielkie wyróżnienie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Jerzy Kłonica, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie
Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Jerzy Kłonica, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Raz już ją otrzymaliśmy z orkiestrą. To takie ukoronowanie moje działalności. Dziękuję kapitule, która zadecydowała o przyznaniu mi tej nagrody, urzędowi miasta i panu burmistrzowi, którzy docenili moje starania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Byłem zaskoczony, ponieważ ludzi zdolnych, pracujących na rzecz gminy i zasłużonych dla gminy jest bardzo wielu. Tym bardziej jest mi miło i tym bardziej jestem dumny, że dostrzeżono moje działania – mówi Jerzy Kłonica. 

Zaznacza, że dla niego, jak i dla pozostałych muzyków z Orkiestry najważniejsze jest to, jak prezentowaną muzykę odbierają mieszkańcy gminy Kunów. 

– Staramy się naszym graniem zrelaksować i uspokoić. Życie bywa przecież ciężkie. Dziś też jest z nami publiczność – podsumowuje Jerzy Kłonica. 

Dorobek muzyczny, ale także osobowość Jerzego Kłonicy ceni sobie bardzo Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.  

Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie
Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jerzy Kłonica jest zasłużonym człowiekiem dla Kunowa, szczególnie na tej kulturalnej płaszczyźnie. Od ponad 30 lat prowadzi Strażacką Orkiestrę Dętą w Kunowie, która towarzyszy nam w najważniejszych momentach czy to tych historycznych, czy rozrywkowych. Jak widać skład orkiestry „się odmładza”. Przychodzą kolejne osoby. Myślę, że duża w tym zasługa Jerzego, który w orkiestrze tworzy rodzinny klimat – mówi Lech Łodej.

Przyznaje, że kapelmistrza ceni również za jego olbrzymią pasję. 

– Ma wspaniały charakter, opiekuna, pedagoga, „ojca tej orkiestry”. To człowiek ciepły, mądry, wykształcony muzycznie, ludzie do niego lgną, charakteryzuje się wysublimowanym poczuciem humoru. Miałem kiedyś taką przyjemność, aby grać razem z Jurkiem.  Wspaniały muzyk, wspaniały kompozytor – podsumowuje Lech Łodej. 

Zdjęcie ilustracyjne
Nagroda Kunowska Żołna
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Historia Kunowskiej Żołny

Przypomnijmy, że nagroda „Kunowska Żołna”  ustanowiona przez burmistrza miasta i gminy w Kunowie, Lecha Łodeja jest wręczana corocznie od 2016 roku podczas obchodów Dni Kunowa. Nieprzypadkowo nagroda będącą porcelanową figurką przypomina sylwetkę rzadkiego ptaka, który wybrał teren gminy Kunów na swoje gniazdowska. Żołna, to najpiękniej ubarwiony ptak Europy. Jest gatunkiem chronionym przez Konwencję Berneńską i Konwencję Bońską. Wpisana jest również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Celem przyznawania corocznej nagrody „Kunowska Żołna” jest uhonorowanie osób lub instytucji szczególnie zaangażowanych w rozwój życia społeczno-gospodarczego, kulturalnego i sportowego oraz promocję gminy Kunów. Prototyp  figurki oraz kolejne jej wydania przygotowuje Polska Fabryka Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Każda figurka żołny otrzymuje swój indywidualny certyfikat. Oryginalność, piękno i rzadkość żołny są symbolem niezwykłej wartości i zarazem wyjątkowości dla laureatów nagrody. W pierwszej edycji nagroda trafiła do miejscowego ornitologa – Bogusława Sępioła, który odkrył istnienie żołny w okolicach Kunowa, w 2017 roku „Kunowska Żołna” trafiła do Zespołu „Kunowianie”, który promuje gminę Kunów już od ponad 50 lat, trzecią „Kunowską Żołnę” otrzymała Strażacka Orkiestra Dęta, która od 90 lat uświetnia swoimi występami ważne uroczystości państwowe, kościelne, kulturalne, a także festyny, w 2019 roku nagrodę otrzymał Eugeniusz Cierluk znany rzeźbiarz ludowy, samouk, jego prace w kamieniu i drewnie znajdują się wielu instytucjach na terenie gminy Kunów i gmin ościennych, w latach 2020-2021 Kunowska Żołna nie była wręczana z uwag na pandemię. Kolejną piątą „Kunowską Żołnę” w 2022 roku otrzymał Władysław Gałka, lokalny rzeźbiarz, artysta, autor prac zdobiących miejscowości na terenie gminy Kunów, jak  i województwa świętokrzyskiego. W ubiegłym roku tę niezwykłą nagrodę otrzymał z kolei Paweł Cieślik, regionalista, miłośnik i propagator kultury ludowej, lokalnej historii i tradycji, muzyk. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-2
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-2

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-1
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-1

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-14
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-14

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-13
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-13

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-12
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-12

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-11
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-11

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-10
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-10

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-9
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-9

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-8
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-8

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-7
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-7

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-6
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-6

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-5
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-5

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-4
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-4

NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-3
NaOSTROinfo Jerzy Kłonica Żołna 2024-3

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this