Znajdź nas na

FAKTY

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Glince, w gminie Ćmielów!

Jak na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu za pośrednictwem Patryka Chmielewskiego z Wojciechowic do Delegatury w Sandomierzu WUOZ trafiło wyposażenie grobu ciałopalnego odkrytego przypadkowo na terenie wsi Glinka, w gminie Ćmielów. Są to miecz, umbo (żelazne wzmocnienie środka tarczy) i grot oszczepu, wszystkie wykonane z żelaza.

Źródło: FB Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu  na zabytkach są widoczne ślady tzw. patyny ogniowej co jednoznacznie wskazuje, że zanim złożono je w grobie musiały płonąć razem ze zmarłym na stosie.

– Przeprowadzona w miejscu odkrycia weryfikacja z użyciem wykrywacza metalu pozwoliła nie tylko na ustalenie miejsca gdzie znajdował się grób, z którego pochodzą opisane wyżej zabytki ale również na zlokalizowanie kolejnego. Był to również grób ciałopalny jamowy, tzn. spalone szczątki zmarłego wraz z resztkami stosu pogrzebowego i wyposażeniem grobowym złożone były w niewielkiej, płytkiej jamie. Wyposażenie grobowe było podobne jak w przypadku pierwszego grobu. Stanowiły je wykonane z żelaza miecz, umbo tarczy, grot oszczepu oraz nożyce. Oba groby należą do przedstawicieli ludności tzw. kultury przeworskiej zamieszkującej w pierwszych wiekach n.e. znaczną część ziem polskich, w tym tereny między Górami Świętokrzyskimi a Wisłą, obecnie najczęściej identyfikowanej z germańskim ludem Wandalów. Na podstawie znalezionych w nich przedmiotów groby należy datować na późny okres rzymski a więc na IV w. n.e. Miecze i umba tarcz jednoznacznie wskazują, że są to groby wojowników – poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu.

Źródło: FB Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu

Odkrycie nieznanego dotychczas cmentarzyska wandalskiego z okresu rzymskiego w Glince jest bardzo istotne, gdyż cmentarzysk takich bądź nawet pojedynczych grobów, zwłaszcza wyposażonych w broń, a więc należących do wojowników, z Wyżyny Sandomierskiej znanych jest  jedynie kilka. 

– Co jest o tyle dziwne, że z racji swych warunków naturalnych była ona terenem bardzo dogodnym do osadnictwa a na jej peryferiach, w Górach Świętokrzyskich funkcjonował tzw. starożytny świętokrzyski okręg hutniczy, gdzie w piecach – dymarkach na wielką skalę wytapiano żelazo – czytamy we wpisie. 

Źródło: FB Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Wyjątkowe odkrycia archeologiczne w Kazimierzy Wielkiej! [FOTO] | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Ostrowiec Świętokrzyski będzie miał nowego honorowego obywatela? Kiedy zostanie nim Jan Piwnik „Ponury”?

FAKTY

„Latają nad głowami” mieszkańców powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Świętokrzyskie: Przekroczony stan alarmowy na Biebrzy w Słowiku, 93 interwencje strażaków w związku z padającym deszczem!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this