Znajdź nas na

FAKTY

Senior z Ostrowca Św. stracił ponad 50 000 zł!

Wczoraj (środa, 18 września) do ostrowieckiej komendy zgłosił się 87-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który padł ofiarą oszustów. Mężczyzna stracił łącznie ponad 50 000 zł. Policja ostrzega przed oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z relacji mężczyzny wynikało, że kilka miesięcy temu przeglądając strony internetowe, zauważył ofertę inwestycyjną, która miała w szybki i łatwy sposób pomnożyć jego oszczędności. Po wypełnieniu formularza z ostrowczaninem skontaktował się rzekomy opiekun, który polecił mu wpłatę na wskazane konto pieniędzy w kwocie ponad 11 000 złotych celem rozpoczęcia inwestycji. Kolejno na jego prośbę zgłaszający zainstalował aplikację do zdalnego pulpitu i wziął kredyt odnawialny w kwocie ponad 22 000 złotych. Kiedy konta seniora zniknęły pieniądze w kwocie 19 100 złotych zrozumiał, że padł ofiarą oszustów. Chcąc odzyskać utracone środki ponownie za pośrednictwem Internetu znalazł firmę, która rzekomo miała mu w tym pomóc i na poczet tego przelał pieniądze w kwocie 23 000 złotych. 87-latek stracił łącznie ponad 50 000 złotych.

Mundurowi ostrzegają!

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.
Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe. Najczęściej ofiara kuszona jest obietnicą szybkich zysków. Dlatego też, przy tego typu  oszustwach najważniejsza jest jednak profilaktyka i przestrzeganie osób najbliższych. Fałszywe inwestycje to obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo to polega na nakłonieniu ofiary za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za konsultanta żąda zweryfikowania naszych danych  oraz danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo. Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości doradźmy się w autoryzowanych placówkach i nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę. To może zakończyć się dla nas utratą wszystkich oszczędności.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Chcą wrócić do dobrych tradycji! Pierwszym krokiem – Jarmark Denkowski!

FAKTY

Świętokrzyskie: Przekroczony stan alarmowy na Biebrzy w Słowiku, 93 interwencje strażaków w związku z padającym deszczem!

FAKTY

Najmłodsi mieszkańcy z gminy Kunów mają swój Klub Malucha! [FOTO]

FAKTY

Joanna Suska: Najważniejsza jest prawda! Prokuratura w Busku-Zdroju umorzyła śledztwo!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this