Znajdź nas na

FAKTY

Jakie zasługi dla Ostrowca Świętokrzyskiego mają jego honorowi obywatele: Jacgue Brunhes i George Perrin?

Jaque Brunhes i George Perrin to dla wielu ostrowczan osoby nieznane. Pierwszy z panów w latach 1987-2001 był Merem Gennevilliers, drugi uczestnikiem ceremonii podpisania protokołu „bliźniactwa” w Gennevilliers (lipiec 1959). Jakie to zasługi dla ostrowczan sprawiły, że zostali honorowymi obywatelami miasta Ostrowca Świętokrzyskiego?

Zdjęcie w tle: ostrowiecki rynek – fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info Sylwetki od lewej: George Perrin-a i Jacques-a Brunhes-a. Źródło: UM w Ostrowcu Św.

Gdy 26 września 2024 roku opublikowaliśmy nasz artykuł dotyczący propozycji nadania tytułu honorowego obywatelstwa miasta Ostrowca Św. Janowi Piwnikowi „Ponuremu” , w Urzędzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego poprosiliśmy o treść uchwały, na mocy której honorowego obywatelstwo miasta nadano Jaque-owi Brunhes i George-owi Perrin. Na stronie internetowej urzędu dostępny był wówczas bardzo lakoniczny opis tych dwóch postaci. Swoje zdziwienie wyrażali również nasi Czytelnicy, a były i takie osoby, które w rozmowach z nami podkreślały, że o honorowym obywatelstwie dla Jaqua Brunhes-a i Georga Perrin dowiedzieli się z naszej publikacji. 

Czym zasłużyli się dla Ostrowca Świętokrzyskiego, że dostąpili takiego zaszczytu? Niestety uchwała Rady Miejskiej Ostrowca Św. z 18 czerwca 1999 roku jest raczej pod tym względem lakoniczna. 

Dowiadujemy się z niej m.in,, że  w związku z 40 rocznicą podpisania Deklaracji Przyjaźni i Współpracy między Ostrowcem Świętokrzyskim i Genevillers „wyrażając uznanie społeczeństwa Ostrowca Świętokrzyskiego dla osób związanych z prowadzeniem tejże współpracy, a także popierając ideę rozwijania bliźniaczej współpracy Rada Miejska uchwaliła nadanie honorowego obywatelstwa: Jaque-owi Brunhes i George-owi Perrin.

Jacques Brunhes w latach 1987-2001 był  merem Gennevilliers, a także deputowanym do Parlamentu Francji. 

Jacques Brunhes, honorowy obywatel Miasta Ostrowca Św.
Źródło: UM w Ostrowcu Św.

– Znany jako człowiek ogromnej życzliwości, wielki przyjaciel Polski i Polaków. Dzięki jego zaangażowaniu, akceptacji i wsparciu plany współpracy mogły być rozwijane i efektywnie realizowane. Jacques Brunhes zmarł 30 września 2020 r. w wieku 86 lat – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowca Św. w zakładce Honorowi obywatele miasta.   

George Perrin z kolei to uczestnik ceremonii podpisania protokołu „bliźniactwa” w Gennevilliers (lipiec 1959), inicjator utworzenia w 1961 roku w Gennevilliers Komitetu „Bliźniactwa”, inicjator i organizator pierwszej wymiany młodzieży szkolnej z Ostrowca i Gennevilliers.

George Perrin, honorowy obywatel Miasta Ostrowca Św.
Źródło: UM w Ostrowcu Św.

W uchwale z 1999 roku na próżno szukać innych szczególnych zasług dla Ostrowca Św. i ostrowczan tych dwóch honorowych obywateli miasta. Pomimo że ich działania miały pewien pozytywny wpływ na międzynarodowe relacje między miastami, w uchwale na próżno szukać  szczegółowych przykładów projektów czy inicjatyw, które znacząco przysłużyłyby się Ostrowcowi Świętokrzyskiemu. Czy to wystarczający powód, by Jacques Brunhes i George Perrin znaleźli się w tym gronie? Czy tytuł honorowego obywatela nie wymaga czegoś więcej niż tylko uczestnictwa w symbolicznych wydarzeniach?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this