Gmina Kunów uczciła Narodowe Święto Niepodległości!
– Jak mawiał kardynał Stefan Wyszyński: „Naród bez przeszłości, bez tradycji, bez kultury, nie jest szanowany przez nikogo” – podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Jak co roku, 11 listopada wraz z mieszkańcami gminy Kunów oddał cześć wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów i niewoli, naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków.
Gmina Kunów zawsze hucznie obchodziła uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Nie inaczej było w tym roku. Obszar, który zajmuje gmina, pełen jest polnych krzyży, przydrożnych kapliczek, pomników i miejsc naznaczonych krwią i oddaniem mieszkańców tych terenów. To osoby, często bezimienne, które swoją postawą utorowały drogę dla wolnej Polski.
– Mówiąc za kardynałem Stefanem Wyszyńskim, nie możemy przestać pamiętać o naszej historii, naszej tradycji i kulturze. Gdy to uczynimy – znikniemy. Jako naród wiele razy pokazywaliśmy, że potrafimy pamiętać. Pomimo że Polski nie było na mapach Europy i świata przez 123 lata, nasz język nigdy „nie umarł”, nasza historia przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Teraz naszą rolą jest przypominanie o twórcach niepodległości kolejnym pokoleniom, a młodzi ludzie są dzisiaj bardzo ambitni, dopytują, dociekają, chcą wiedzieć o to skąd pochodzą – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Dodaje, że olbrzymią rolę w przekazywaniu wiedzy historycznej, obok rodzinnego domu, odgrywa szkoła. W szkołach z terenu gminy Kunów pamięć o historii Polski, idzie w parze z historią lokalnej społeczności.
– Duża w tym zasługa dyrektorek naszych szkół, ale także świetnie dobranej kadry nauczycielskiej. Kanclerz Jan Zamoyski powtarzał, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Patrząc o uczniów naszych szkół jestem spokojny o przyszłość gminy i kraju. To mądrzy ludzie, pełni empatii, którzy szanują przeszłość, ale z dumą i ciekawością podążają w kierunku przyszłości – tłumaczy burmistrz.
Przypomina również, że gmina Kunów systematycznie podejmuje się, bądź też jest partnerem dla Stowarzyszeń, przy odrestaurowywaniu pomników, obelisków, kapliczek. Wszystko po to, aby przetrwały próbę czasu i służyły za swoisty drogowskaz dla kolejnych pokoleń mieszkańców gminy Kunów.
W poniedziałkowych uroczystościach na kunowskim Rynku uczestniczyła Patrycja Klauzińska, asystent posła Andrzeja Kryja.
– W imieniu pana posła Andrzeja Kryja dziękuję organizatorom wydarzenia w tym burmistrzowi Lechowi Łodejowi. Bez państwa nie byłoby tak pięknej uroczystości, tu na kunowskim rynku. Niewątpliwie Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę jest dla Nas wszystkich bardzo ważnym dniem. Po 123 latach niewoli, Polska w końcu powróciła na mapę Europy. Musimy przekazywać następnym pokoleniom pamięć o polskich bohaterach. Musimy dawać młodym ludziom świadectwo patriotyzmu i dbać o to, aby pamięć o Ojczyźnie nigdy nie zginęła. Dbać o to, aby takie wartości jak wolność i suwerenność stanowiły fundament niepodległego Państwa – mówi Patrycja Klauzińska.
Dodaje, że bycie patriotą we współczesnym świecie to bardzo złożony temat.
– Dla jednych patriotyzm jest kluczowym elementem tożsamości, dla innych nabiera nowy, globalny wymiar. Dla mnie patriotyzm to właśnie uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych. Cieszę się, że mogę świętować niepodległość, która nie zawsze była Polsce dana – podsumowuje.