Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sobowie rozpoczęło swoje funkcjonowanie od 1 października 2024 roku. Placówka powstała w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
– Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sobowie przeznaczone jest dla dorosłych osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności zamieszkałych na terenie gminy Ożarów. Z moich obserwacji wynika, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu ośrodki. Myślę, że pokazuje to również zainteresowanie naszą placówką – wyjaśnia Aneta Skórska, kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie.
Obiekt dysponuje 20 miejscami w tym 6. w zakresie pobytu dziennego i 14 miejscami całodobowego pobytu. Co najważniejsze obiekt nie posiada barier architektonicznych i dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami
– Naszym głównym celem jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami. Stwarzamy im takie warunki, aby mogły niezależnie, samodzielnie, a przede wszystkim godnie funkcjonować. Zapewniamy opiekę i pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia naszych pensjonariuszy. Tego typu ośrodek to również duże odciążenie opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Ważna jest dla nas również integracja podopiecznych nie tylko w samym ośrodku, ale i z lokalną społecznością – wyjaśnia Aneta Skórska.
Zaznacza, że w trakcie pobytu w Centrum uczestnicy mogą korzystać z usług asystenckich i opiekuńczych, rehabilitacji, zajęć w pracowniach, wsparcia indywidualnego, wyjazdów kulturalno-oświatowych, ogrodu i siłowni plenerowej.
Każdy z uczestników całodobowego pobytu do dyspozycji ma jednoosobowy pokój wraz z łazienką w pełni wyposażony i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Osoby przebywające całodobowo pozostają pod opieką wykwalifikowanej kadry. Mają zapewnione wyżywienie, dostęp do kuchni, pralni, suszarni, a także pokoju dziennego wypoczynku – wylicza kierownik Centrum.
Pensjonariusze: Nam jest tutaj bardzo dobrze!
Z pobytu w ośrodku zadowolona jest pani Maria, która w centrum przebywa pod całodobową opieką.
– Bardzo mi się tutaj podoba. Spędzam czas tak jak chcę. Rozwijamy się artystycznie. Wykonujemy różne ozdoby, które ozdabiają to miejsce. Panie, które się nami opiekują są dla nas bardzo miłe. Mamy bardzo dobre jedzenie. Nie narzekamy na nic. Bardzo mi się podoba. Mamy piękne otoczenie wokół. Chcę tutaj zostać i na pewno zostanę. Byłam w innym ośrodku, ale tam nie podobało mi się tak jak tutaj. Nam jest tutaj bardzo dobrze, lepiej nam nie potrzeba – mówi pani Maria.
A inny pensjonariusz, pan Julian dodaje: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie”.
Piotr Ślęzak, burmistrz Ożarowa dodaje, że dzięki inwestycji w fotowoltaikę i magazyn energii inwestycja będzie bardziej ekonomiczna i ekologiczna.
Ekonomia i ekologia
– Od 2022 roku trwały roboty przy budowie Centrum Opiekuńczo Mieszkalnym w Sobowie. W projekcie budowlanym było przewidziane zaledwie tylko 9,2 kW. Na taki nowoczesny obiekt o powierzchni 1000 m2 to zdecydowanie za mało. Z uwagi na zaoszczędzone środki po przetargu należało podjąć natychmiast decyzje na co przeznaczyć finanse. Czasu było niewiele ponieważ zakończenie projektu udało się przedłużyć jedynie do końca września bieżącego roku. Zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem, które przyniesie wymierne korzyści będzie budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 40,92Kw wraz z magazynem energii 32,2kWh. Po uruchomieniu procedury przetargowej i wyłonieniu Wykonawcy przystąpiono do realizacji dostawy i montażu instalacji. Ostatecznie prace zostały zakończone w październiku – wyjaśnia burmistrz.
Dodaje, że instalacje PV montuje się przede wszystkim po to, by zyskać oszczędności i uniezależnić się od rosnących cen prądu. Podkreśla, że inwestycja znacząco zmniejszy wysokości rachunków, co przełoży się nie tylko na oszczędności dla gminy ale również społeczności lokalnej, w tym mieszkańców.
– Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć np. na modernizacje, remonty czy inwestycje. Lokalna produkcja energii to także uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców i rosnących cen prądu. W efekcie możliwe jest skuteczniejsze przewidywanie i kontrolowanie kosztów – podsumowuje Piotr Ślęzak.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info