Znajdź nas na

FAKTY

Państwowa Rada Ochrony Przyrody: W Polsce jest niewiele miejsc wolnych od „efektu nocy sylwestrowej”

W trosce o zwierzęta Państwowa Rada Ochrony Przyrody zaapelowała o powstrzymanie się od używania fajerwerków, jako wyrazu świętowania. W oświadczeniu podkreślono, że w Polsce jest niewiele miejsc wolnych od „efektu nocy sylwestrowej”.

Źródło: Freepik

Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP) jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw środowiska. W przesłanym PAP oświadczeniu zaznaczono, że – zarówno u zwierząt dzikich, gospodarskich jak i domowych – powodowany przez fajerwerki huk wywołuje przerażenie i stres, co naraża je na cierpienie, a niejednokrotnie „na utratę zdrowia lub nawet życia”.

„Badania wykazują, że eksplozje sztucznych ogni oddziałują na zwierzęta w promieniu co najmniej 10 km. Oznacza to, że w Polsce jest niewiele miejsc wolnych od +efektu nocy sylwestrowej+” – podkreślono.

„W czasie, w którym tradycja każe m.in. wsłuchać się w głos zwierząt, Państwowa Rada Ochrony Przyrody apeluje o powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych. Świętujmy radośnie, ale pozwólmy przyrodzie trwać w spokoju” – zaapelowano w oświadczeniu.

PROP w swoim apelu wskazała, że szkody przyrodnicze powodowane przez używanie fajerwerków można zaobserwować zarówno w centrach miast, jak i poza terenami zabudowanymi. Zwrócono przy tym uwagę, iż na początku stycznia regularnie znajdowane są martwe zwierzęta.

„Sylwestrowa noc bywa szczególnie tragiczna dla ptaków, które w panice wzbijają się do lotu, a w ciemności niektóre z nich rozbijają się o różne przeszkody. Inne zwierzęta, na skutek hałasu i błysków wywołanych przez fajerwerki, są wybudzane ze snu zimowego, co zmniejsza ich szanse na przetrwanie zimy” – podała rada.

W apelu zwrócono również uwagę na problem zwierząt, które uciekają z obejść domów. Dodano, że w okresie noworocznym wielu właścicieli psów i kotów musi podawać im środki uspokajające.

PROP wskazała także, że ograniczenie użycia sztucznych ogni przyczyni się do mniejszej liczby pożarów, a przez to niższych kosztów akcji ratowniczych. „To również mniej odpadów i zanieczyszczeń związanych z produkcją oraz odpalaniem tego rodzaju wyrobów” – dodano.(PAP)

szk/ lm/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Skrzyżowanie ulic Chrzanowskiego i Ostrowieckiej Skrzyżowanie ulic Chrzanowskiego i Ostrowieckiej

Będzie nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu Ostrogskiego, Chrzanowskiego i Ostrowieckiej?

FAKTY

Świętokrzyskie: Prawie 430 linii dofinansowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

FAKTY

Dyżury w wyznaczonych godzinach nocnych w 2025 roku pełnić będzie Apteka Nova!

FAKTY

Roboty, gry i kodowanie – gmina Ożarów rozwija pasje dzieci

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this