Znajdź nas na

FAKTY

„Wierzę, że za kilka lat SPOZ w Ożarowie będzie perełką” – rozmowa z Arielem Drabarkiem

Ariel Drabarek, nowy dyrektor SPZOZ w Ożarowie, zdradza w rozmowie z Łukaszem Grudniewskim swoje pierwsze wrażenia po objęciu stanowiska, plany rozwoju placówki oraz wyzwania, z jakimi mierzy się jako lider ośrodka zdrowia. Jak zamierza unowocześnić działalność placówki, poprawić dostępność usług dla pacjentów i jakie inwestycje są w planach? Jakie zmiany czekają SPZOZ w najbliższych latach.

Ariel Drabarek, Dyrektor SPZOZ w Ożarowie Źródło: Archiwum prywatne Ariel Drabarek

Łukasz Grudniewski: Jakie były Pańskie pierwsze wrażenia po objęciu stanowiska kierownika SPZOZ w Ożarowie?

Ariel Drabarek: Miałem świadomość wyzwania na jakie się zdecydowałem.  Po wstępnych rozmowach z Pracownikami Ośrodka, Burmistrzami Ożarowa i Radnymi widziałem zaangażowanie, presję i oczekiwania wszystkich w sprawie funkcjonowania Ośrodka Zdrowia. Pierwsze moje wrażenia to właśnie odczucie potrzeby skutecznej współpracy, chęci do współpracy i poparcia dla mnie jako dyrektora do realizowania planów związanych z unowocześnieniem Ośrodka w Ożarowie.

Ł.G.: Co skłoniło Pana do objęcia tej funkcji i jakie wyzwania uznaje Pan za kluczowe w pracy na tym stanowisku?

A.D.: Objęcie tego stanowiska było dla mnie krokiem w rozwoju zawodowym, ponieważ łączy moje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności. Chciałem realizować ambitny projekt jakim jest w tym momencie prowadzenie Ośrodka. Jeśli chodzi o kluczowe wyzwania, uważam, że jednym z najważniejszych jest efektywne zarządzanie i dostosowanie placówki do szybko zmieniających się warunków rynkowych. Pozyskanie lekarzy do pracy w Ośrodku, wprowadzenie nowoczesnych narzędzi i rozwiązań, które są dostępne na rynku. Przekształcenie w nowocześnie działającą placówkę służby zdrowia. Równie istotne jest budowanie zespołu i motywowanie go do osiągania wyników. Wierzę, że otwarta komunikacja, jasne cele i odpowiedzialność to fundamenty, które pomagają sprostać tym wyzwaniom.

Ł.G.: Jak ocenia Pan ogólny stan Ośrodka, który Pan zastał?

A.D.: Ogólny stan Ośrodka oceniam pozytywnie. Najważniejsze dla mnie było to, że mamy potencjał do rozwoju, wykwalifikowaną i chętną do współpracy kadrę. Wsparcie ze strony Urzędu i Radnych to również duże pozytywy dla przyszłości Ośrodka. Owszem zawsze znajdą się obszary niedoinwestowane i wymagające działań. Liczę na to, że pozytywne efekty naszej pracy będą wkrótce widoczne dla Pacjentów. 

Ł.G.: Czy są obszary, które wymagają natychmiastowych działań lub poprawy?

A.D. Na dzień dzisiejszy to co było najpilniejsze już udało nam się opanować. Obszary do poprawy to kontrakty z NFZ i ich rozliczalność oraz pozyskiwanie lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów. Pozwoli to na szerszy dostęp do świadczeń medycznych. Poza tym obszarem do poprawy to działanie fizjoterapii i długie oczekiwanie na zabiegi. Nad tym już pracujemy, ale nie wszystko jest uzależnione tylko od nas. 

Ł. G.: Jak ocenia Pan poziom wyposażenia, dostępność usług i ich jakość w placówce?

A.D.: Inwestycje w wyposażenie są konieczne. Sprzęt ma już swoje lata i często wymaga unowocześnienia. Liczę na fundusze z takich źródeł jak program Fenix i inne z których uda się finansować takie zakupy.

Ł.G.: Czy pacjenci zgłaszają problemy, na które zamierza Pan odpowiedzieć w pierwszej kolejności?

A.D.: Problemy z jakimi przychodzą do mnie Pacjenci to najczęściej brak lekarzy specjalistów i długie kolejki do wizyt. Czasem trudności z rejestracją telefoniczną (zajętość numeru). Są też osoby, które mają pomysły na lepsze funkcjonowanie Placówki i wszystkich staram się wysłuchać i reagować na bieżąco. 

Ł.G.: Jakie ma Pan plany rozwoju dla SPZOZ w Ożarowie?

A.D.: Plan jest tak naprawdę jeden. Unowocześnienie działania placówki poprzez podnoszenie jakości i dostępności usług. Zwiększenie dostępności do lekarzy, specjalistów, poszerzanie wykonywanych badań, cyfryzacja Ośrodka.

Ł.G.: Czy zakłada Pan wprowadzenie nowych technologii, sprzętu lub procedur medycznych?

A. D.: Tak, zamierzam wprowadzać nowe technologie, nowe rozwiązania dostosowane do naszej Placówki. Już nad tym pracujemy a będzie to np. możliwość rejestracji do lekarzy on-line, czy system głosowo tekstowy dot. umawiania wizyt i ich potwierdzania, czy on- line dostęp do wyników. Najpierw efekty będą widoczne wewnątrz, a później będą one dostępne dla Pacjentów.

Ł.G.: Czy planowane są inwestycje w infrastrukturę zakładu lub zakup sprzętu? Jeśli tak, jakie?

A.D.: Pierwszą zmianą jaką planuję to przeniesienie laboratorium analitycznego na poziom parteru co pozwoli na łatwiejszy dostęp do badań. Dodatkowo będziemy modernizować wyposażenie o nowe urządzenia, dzięki którym poszerzymy zakres oferowanych badań.  Zakupy sprzętu medycznego będziemy realizować sukcesywnie w zależności od potrzeb i możliwości podpisania kontraktów na realizację usług oraz pozyskania lekarzy specjalistów.

Ł.G.: Jakie zmiany chciałby Pan wprowadzić w funkcjonowaniu placówki?

A.D. Podstawą funkcjonowania jest wykonywanie świadczeń medycznych, więc będę działał w kierunku zapewnienia dostępności lekarzy dla Pacjentów oraz zabiegów fizjoterapii.

Ł.G.: Czy przewiduje Pan reorganizację struktury lub zakresu usług?

A.D. Do końca roku wszystko pozostaje bez zmian. Na przyszły rok mam jakieś plany, ale za wcześnie by o nich mówić.

Ł.G.: Jak zamierza Pan poprawić dostępność usług dla pacjentów, np. skrócić czas oczekiwania na wizyty?

A.D.: Dostępność usług i czas oczekiwania będziemy skracać poprzez zwiększenie personelu lekarskiego oraz programy prozdrowotne, które będą się pojawiać w przyszłym roku.

Ł.G.: Czy rozważane jest nawiązanie współpracy z innymi placówkami lub jednostkami samorządowymi?

A.D.: Oczywiście. Już prowadziłem wstępne rozmowy w tym zakresie i liczę na to, że będziemy mogli nawiązywać współpracę z samorządami jak i firmami działającymi w naszym regionie w zakresie badań i usług medycznych.

Ł.G.: Czy widzi Pan możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, np. z funduszy europejskich lub krajowych?

A.D.: Staramy się aktywnie pozyskiwać fundusze zewnętrzne ze wszystkich możliwych źródeł. Pierwszym programem, z którego możemy skorzystać będzie Program Fenix oraz środki na niwelowanie barier dla osób ze specjalnymi potrzebami realizowane ze funduszy PFRON. Dodatkowo w porozumieniu z Włodarzami Miasta i Gminy Ożarów szukamy wspólnie środków z UE oraz innych źródeł finansowania.

Ł.G.: Jak chciałby Pan, aby SPZOZ w Ożarowie był postrzegany za kilka lat?

A.D.: Wierzę, że za kilka lat SPOZ w Ożarowie będzie taką perełką, w której będą się chcieli leczyć Pacjenci z całego regionu. Będziemy nowoczesnym Ośrodkiem na miarę XXI wieku.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Mieszkańcy Ostrowca Św. pytają o dawną bazę MZK

FAKTY

Zmiana miejsca pracy, ale nie misji – rozmowa z Krzysztofem Ołownią, nowym  kierownikiem opatowskiego oddziału ŚCRMiTS

FAKTY

Gmina Waśniów: Policja wyjaśnia okoliczności śmierć 28-latka z raną postrzałową

FAKTY

podatek od nieruchomości 2025 podatek od nieruchomości 2025

Rok 2025 ostrowczanom przyniesie wzrost podatków od nieruchomości! Jak głosowali radni?

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this