Znajdź nas na

FAKTY

Czy wzdłuż ścieżki rowerowej w kierunku Nowej Dębowej Woli powinny zostać zamontowane barierki ochronne?

Ścieżka rowerowa prowadząca w kierunku Nowej Dębowej Woli to popularne miejsce rekreacji mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Jednak czy jest dostatecznie bezpieczna? Radny powiatowy Jarosław Czarnecki apeluje o montaż niezbędnego zabezpieczenia, wskazując na potencjalne zagrożenia.

Zdjęcie ilustracyjne. Ścieżka rowerowa Źródło: Pixabay

Biegnąca wzdłuż ulicy Siennieńskiej w Ostrowcu Św. ścieżka rowerowa to nie tylko trasa dla miłośników dwóch kółek, ale także popularne miejsce dla rodzin z dziećmi i seniorów. Z infrastruktury korzystają także mieszkańcy gminy Bodzechów, którzy udają się do Ostrowca Świętokrzyskiego na zakupy czy w celach rekreacyjnych.

Zdaniem radnego powiatowego Jarosława Czarneckiego, obecny stan ścieżki stanowi zagrożenie dla rowerzystów. W swojej interpelacji zwrócił się do władz powiatu o montaż barierek ochronnych na odcinku od ulicy Orlej do Nowej Dębowej Woli.

– Obecny stan stwarza ogromne zagrożenie dla rowerzystów korzystających z tego odcinka ścieżki – podkreśla radny.

Starostwo: Ścieżka spełnia normy

W odpowiedzi na interpelację radnego, Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego zaznaczył, że ścieżka rowerowa została zaprojektowana i wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a jej szerokość zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom.

– (…) informuję, że zadanie pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0662T w zakresie budowy ścieżki rowerowej” zostało zrealizowane w oparciu o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej znak: AB.6740.618.2019.AK wydaną przez Starostę Ostrowieckiego w dniu 02.03.2020 r. Zgodnie ze sporządzoną dokumentacją projektową dla zrealizowanego zadania inwestycyjnego oraz pismem znak: WIR.III.7121.125.2019 z dnia 10.06.2019 r. zatwierdzającym projekt stałej organizacji ruchu, pomiędzy krawędzią ścieżki rowerowej, a jezdnią drogi powiatowej nie zaplanowano montażu barier ochronnych, ponieważ ścieżka w km od 3+616,00 cło 4+022 i od km 5+351 do 6+700,00 została zaprojektowana i wykonana jako dwukierunkowa o szerokości 3,0 m, przy minimalnych wymaganiach 2,0 m (* 47 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124 ze zm.). Dodatkowa szerokość ścieżki rowerowej usytuowanej przy krawędzi jezdni drogi umożliwia bezpieczne korzystanie z infrastruktury rowerowej przez użytkowników – czytamy w oficjalnej odpowiedzi.

Bezpieczeństwo czy oszczędność?

Odpowiedź władz powiatu nie rozwiewa jednak obaw części mieszkańców. Niektórzy z użytkowników ścieżki twierdzą że oddzielenie trasy rowerowej od ruchliwej drogi podniosłoby komfort i bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza dla najmłodszych i mniej doświadczonych rowerzystów.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Świętokrzyskie: Zablokowana DK79 po zderzeniu dwóch samochodów

FAKTY

Ostrowiec Św.: Nowa linia nr 14 już kursuje!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Tragedia na ul. Kamiennej! Pożar domu pochłonął życie jednej osoby

FAKTY

To wyjątkowy rok dla Ćmielowa! Na mieszkańców czekać będzie wiele niespodzianek!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this