Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, nie ma wątpliwości – to właśnie przedsiębiorcy są siłą napędową lokalnej gospodarki
– Gdy objąłem urząd burmistrza miasta i gminy w Kunowie, zorganizowaliśmy spotkanie z przedsiębiorcami. Wszystko po to, aby ich wysłuchać, dowiedzieć się o ich potrzebach, oczekiwaniach, wysłuchać tego, co im się nie podoba i wymaga zmian. Odnoszę wrażenie, że przed moją pierwszą kadencją była wzajemna niechęć i brak zrozumienia. Już podczas swojej kampanii wyborczej zacząłem rozmowy z przedsiębiorcami wiedząc, że są kołem zamachowym gminy – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

Nowy plan zagospodarowania otwiera drogę do inwestycji
Wyjaśnia, że w strefie swoje zatrudnienie znajduje ok. 1000 osób nie tylko z gminy Kunów, ale i okolicznych miejscowości. Podkreśla, że przez tych 10 lat Strefa Przemysłowa w Kunowie bardzo się zmieniła. Wystarczy wspomnieć, że rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewoda Świętokrzyski stwierdził nieważność uchwały Nr LV/368/14 Rady Miejskiej w Kunowie z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla sołectw: Kunów, Kurzacze , Miłkowska Karczma, Janik, Rudka, Nietulisko Małe, Prawęcin, Doły Biskupie, Wymysłów i Boksycka.
– Oznaczało to stagnację. Na plan zagospodarowania przestrzennego przedsiębiorcy musieli czekać blisko 10 lat. Nie było to łatwe zadanie. Skrupulatna i rzeczowa praca wielu pracowników urzędu pozwoliła na uchwalenie planu i odblokowanie rozwoju gospodarczego gminy – tłumaczy burmistrz.

Nowoczesna infrastruktura i rozwój firm
Przypomina, że dzięki wsparciu Andrzeja Kryja, Posła na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości gmina pozyskała 2 500 000 zł z rezerwy budżetu państwa na przebudowę 670-metrowego odcinka drogi na terenie strefy przemysłowej.
– To był ostatni odcinek, który wymagał modernizacji. To nie koniec zmian – niedawno Rada Miejska w Kunowie uchwaliła kolejną zmianę w planie zagospodarowania, która pozwoliła na budowę 40-metrowych silosów dla jednej z firm działających w strefie. Dzięki temu przedsiębiorstwo mogło postawić kolejny krok w swoim rozwoju, a strefa zyskała bardziej industrialny charakter – dodaje burmistrz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Kunowska strefa przemysłowa to także istotne źródło dochodu dla gminy. Co roku z podatków od firm działających w strefie wpływa około 2 milionów złotych.
– Nie mamy możliwości rozszerzenia strefy przemysłowej, ale możemy dbać o to, co już funkcjonuje – podkreśla burmistrz
W przeszłości pojawił się pomysł, by utworzyć podobną strefę w obrębie ulic Fabrycznej i Iłżeckiej w Kunowie, jednak mieszkańcy sprzeciwili się temu pomysłowi.
– Szanujemy głos mieszkańców, dlatego nie forsowaliśmy tej inwestycji – dodaje burmistrz.

Inwestycje w odnawialne źródła energii
Plan zagospodarowania przestrzennego umożliwił również przekształcanie prywatnych działek na tereny inwestycyjne. Dzięki temu na obszarze około 10 hektarów powstała farma fotowoltaiczna.
– To dowód na to, że w naszej gminie wszyscy stawiamy na ekologiczne rozwiązania w energetyce – podsumowuje burmistrz.
Wyróżnienia
Przypomnijmy, że Lech Łodej został odznaczony złotym medalem imienia Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego. Otrzymał również odznakę od Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego.



