Znajdź nas na

FAKTY

Niebezpieczna jazda hulajnogą na Pułankach. 14-latek miał blisko promil alkoholu!

W niedzielę, 4 maja, kilka minut przed godziną 18:00 na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia z udziałem dwóch 14-latków. Chłopcy przewrócili się, jadąc razem na jednej hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala, a drugi – jak ustaliła policja – był pod wpływem alkoholu.

Źródło: policja.gov

Niebezpieczna przejażdżka w niedzielne popołudnie

Do zdarzenia doszło na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Policja została powiadomiona o wypadku tuż przed godziną 18:00. Dwaj 14-latkowie przewrócili się, jadąc wspólnie na jednej hulajnodze elektrycznej. W wyniku upadku pasażer jednośladu doznał obrażeń i został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala.

Nietrzeźwy nastolatek kierował hulajnogą

Policjanci szybko ustalili, że kierujący hulajnogą 14-latek był pod wpływem alkoholu – alkomat wykazał blisko 1 promil w jego organizmie. Co więcej, hulajnoga, z której korzystali chłopcy, nie miała obowiązkowej blokady prędkości. Młodzi użytkownicy nie posiadali również wymaganych uprawnień do kierowania tego typu pojazdem.

Sprawa trafi do sądu rodzinnego

Z uwagi na naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu przez niepełnoletniego, sprawą zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności zdarzenia, a 14-latkowie będą musieli odpowiedzieć za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

Przepisy są jasne. Jazda hulajnogą wymaga rozwagi i uprawnień

Zgodnie z obowiązującym prawem, z hulajnogi elektrycznej mogą korzystać dzieci od 10. roku życia, ale tylko pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą po drogach publicznych, nawet pod opieką dorosłych.

Najważniejsze zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

Przepisy jasno wskazują obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną, do których należą m.in.:

  • Ścieżki rowerowe – użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.
  • Chodniki – jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. W takim przypadku prędkość należy dostosować do ruchu pieszego i zachować szczególną ostrożność.
  • Prędkość – maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.
  • Wyposażenie – hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec.
  • Zakaz używania telefonu – podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu.
  • Przewożenie osób – hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Przewożenie pasażerów jest zabronione!
  • Ciągnięcie lub holowanie – zabrania się ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.
  • Przejazdy przez przejścia dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście!
  • Parkowanie – hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
  • Alkohol – prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest zabronione i podlega takim samym karom, jak w przypadku rowerów.

Policja apeluje o ostrożność

Służby mundurowe przypominają, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka, lecz pojazd, który – w nieodpowiedzialnych rękach – może stać się realnym zagrożeniem. Apelują do rodziców i opiekunów o rozmowę z dziećmi na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Śledztwo do września 2025? Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Tak w Ożarowie uczczono 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

FAKTY

Gminy Bałtów i Bodzechów na „nie” dla parku kulturowego. Joanna Suska: Skąd zatem naciski na Gminę Ćmielów?

FAKTY

AKTUALIZACJA – KOBIETA ZOSTAŁA ODNALEZIONA Zaginęła 64-letnia Wanda Wójcik z Ćmielowa. Policja prosi o pomoc!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this