Znajdź nas na

FAKTY

Remont budynku dworca PKP w Ostrowcu Św. owiany tajemnicą?

O popadającym w ruinę budynku dworca PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim pisaliśmy wielokrotnie. Nie jest najlepszą wizytówką dla odwiedzających miasto podróżnych, a szkoda, bo to właśnie na jego terenie urodzili się profesor Jan Samsonowicz i śpiewak operowy Janusz Popławski. Dziś zamiast przyciągać turystów, odstrasza swoim wyglądem. Czy podzieli smutny los domu Heinego i wkrótce zniknie z powierzchni miasta? O to czy, a jeśli tak – kiedy, Spółka PKP podejmie się prac remontowych budynku dworca zapytało Świętokrzyskie Stowarzyszenie Ludzi z Inicjatywą.

Budynek dworca PKP w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Od zamknięcia kas do zamknięcia drzwi

Z użytku został wyłączony w 2010 roku, m.in. po tym jak przewoźnik zrezygnował z prowadzenia kas biletowych. W minionych latach dworzec pełnił funkcje pasażerskie, typowe dla tego typu obiektów. Dla podróżnych dostępne były m.in. kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu czy restauracja.  Niestety od wielu lat zamiast być wizytówką miasta jego wygląd odstrasza.. A szkoda, bo to właśnie na terenie ostrowieckiego dworca PKP, urodził się profesor Jan Samsonowicz, który jako młody geolog, odkrył niezwykłe kopalnie z epoki kamienia – „Krzemionki”. Tutaj urodził się też Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy.

Interwencja lokalnych społeczników

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Ludzi z Inicjatywą (ŚSLZI) postanowiło interweniować. Patrycja Klauzińska i Łukasz Wojciechowski, przedstawiciele stowarzyszenia, skierowali do władz PKP S.A. pismo z pytaniami o plany remontowe, załączając aż 14 zdjęć ukazujących fatalny stan budynku. Zaniepokojeni mieszkańcy obawiają się, że brak działań może wkrótce doprowadzić do zawalenia się dworca.

– Od dłuższego czasu zaniepokojeniem obserwujemy brak jakichkolwiek działań mających na celu ratowanie zabytkowego dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim (…) którego stan z każdym dniem się pogarsza. Wybudowany u schyłku XIX wieku dworzec kolejowy będący przedmiotem wniosku, miał (wg posiadanych informacji przez wnioskodawców) przeprowadzony ostatni remont pod koniec lat 80- tych XX wieku i od tego czasu, nie przeprowadzono inwestycji mających na celu zadbanie o infrastrukturę dworca. W ciągu I dekady XXI wieku budynek dworca został wyłączony z eksploatacji. Od tego momentu dworzec ten popada w ruinę i przy dalszym braku działań mających na celu jego uratowanie, może grozić zawaleniem. Od 2023 roku, pojawiają się doniesienia medialne dot. wpisania przez ówczesny zarząd PKP S.A. do Planu Inwestycji Dworcowych 2024-2030. Zgodnie z docierającymi do nas informacjami, pochodzącymi z m.in. mediów, spółka PKP rozpoczęła wielokryterialne analizy priorytetów dotyczących kontynuacji bądź rozpoczęcia nowych projektów inwestycyjnych w obszarze infrastruktury dworcowej ujętych w w/w planie – napisali przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Ludzi z Inicjatywą: Patrycja Klauzińska i Łukasz Wojciechowski. 

Budynek dworca PKP w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Odpowiedź PKP – bez konkretów

PKP S.A. odpowiedziało, że dworzec został uwzględniony w analizach potrzeb inwestycyjnych, ale szczegółowe informacje zostaną podane dopiero po zatwierdzeniu zrewidowanego programu inwestycyjnego.

– Odpowiadając na pismo z 31 marca 2025 r., znak: ŚSLZI/0003/2025 w sprawie modernizacji dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, niniejszym uprzejmie informuję, że przedmiotowy dworzec został uwzględniony w analizach potrzeb inwestycyjnych PKP S.A., jednakże do czasu zaprezentowania przez Zarząd Spółki zrewidowanego programu oficjalne stanowiska dot. szczegółów realizacji poszczególnych inwestycji nie będą przekazywane.  Należy jednocześnie podkreślić, że rozpoczęcie zadań objętych zrewidowanym programem będzie możliwe w momencie zapewnienia finansowania. Program zakłada. że szacowany czas zadań realizowanych w trybie klasycznym wynosi 4 lata. W przypadku dworców objętych ochroną konserwatorską, jest on dłuższy średnio o pół roku – odpisał Artur Różycki, dyrektor Pionu Rozwoju Inwestycji PKP S.A.

Czy czeka nas powtórka z domu Heinego?

Mieszkańcy i miłośnicy lokalnej historii obawiają się, że dworzec podzieli los domu Heinego – innego zabytku, który zniknął z mapy Ostrowca Świętokrzyskiego. Czy PKP zdoła znaleźć środki i czas, by ocalić tę historyczną perłę.

Pismo jakie do władz PKP S.A. skierowali przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Ludzi z Inicjatywą
Pismo jakie do władz PKP S.A. skierowali przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Ludzi z Inicjatywą
Odpowiedź z PKP S.A. jaką otrzymali przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Ludzi z Inicjatywą

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Śledztwo do września 2025? Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Gminy Bałtów i Bodzechów na „nie” dla parku kulturowego. Joanna Suska: Skąd zatem naciski na Gminę Ćmielów?

FAKTY

Tak w Ożarowie uczczono 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

FAKTY

Niebezpieczna jazda hulajnogą na Pułankach. 14-latek miał blisko promil alkoholu!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this