Znajdź nas na

FAKTY

Na remont drogi powiatowej Podgrodzie-Smyków-Borownia mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać!

Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Podgrodzia, Smykowa i Borowni, w gminie Ćmielów. Wygląda na to, że w tym roku nie doczekają się remontu pełnej dziur i nierówności drogi powiatowej, o który zabiegali. – (…) Informuję, że zarządca drogi w dniu 04.03.2025 r. zawnioskował do Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski o dofinansowanie w 2025 r. wykonania ww. zadania w ramach wspomagania jednostek samorządu terytorialnego przez Lasy Państwowe poprzez dofinansowanie środkami funduszu leśnego lub środkami własnymi nadleśnictwa budowy, przebudowy lub remontu dróg publicznych. Pismem z dnia 18.03.2025 r. nadleśnictwo poinformowało wnioskodawcę o braku możliwości udziału finansowego we wnioskowanym zadaniu (…) – czytamy we fragmencie pisma, pod którym podpisał się Łukasz Dybiec, Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego.

Droga w Podgrodziu w gminie Ćmielów fot. Marzena Gołębiuowska/naOSTRO.info

Mieszkańcy alarmują: „Droga niszczy nasze domy!”

Pęknięcia w ścianach domów, koleiny, brak chodników, przechylenia nawierzchni w kierunku skarpy – tak mieszkańcy Podgrodzia, Smykowa i Borowni opisują stan drogi powiatowej nr 06781. W styczniu br. wystosowali petycję do Agnieszki Rogalińskiej, Starosty Ostrowieckiego, w której apelowali o pilny remont.

 – Nasza petycja podyktowana jest troską o stan domów mieszkalnych, które znajdują się przy samej drodze. Od dłuższego czasu mieszkańcy zauważają pęknięcia na ścianach swoich domów – zauważają w petycji.

Informowaliśmy o niej 12 lutego 2025 roku w artykule:

Ekspertyza już w 2017 roku wykazała katastrofalny stan drogi

Już w 2017 roku opracowano ekspertyzę, która wykazała poważne uszkodzenia – pęknięcia podłużne, poprzeczne, siatkowe, koleiny i wykruszenia. Od tego czasu sytuacja tylko się pogorszyła.

Droga znajduje się na naturalnym tarasie przy rzece Kamiennej, co dodatkowo wpływa na jej osiadanie i deformację. Mimo upływu lat i narastających problemów, mieszkańcy nie doczekali się konkretów.

Nadleśnictwo nie ma środków, powiat szuka szansy dopiero na 2026 rok

– (…) Odnosząc się do treści żądania (przedmiotu petycji) w ocenie Powiatu Ostrowieckiego jest ona zasadna w zakresie żądania wykonania remontu drogi powiatowej nr I 627T na odcinku ok. 3100 mb, tj. od msc. Skała do skrzyżowania z drogą gminną w msc. Borownia gm. Ćmielów. Informuję, że zarządca drogi w dniu 04.03.2025 r. zawnioskował do Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski o dofinansowanie w 2025 r. wykonania ww. zadania w ramach wspomagania jednostek samorządu terytorialnego przez Lasy Państwowe poprzez dofinansowanie środkami funduszu leśnego lub środkami własnymi nadleśnictwa budowy, przebudowy lub remontu dróg publicznych. Pismem z dnia 18.03.2025 r. nadleśnictwo poinformowało wnioskodawcę o braku możliwości udziału finansowego we wnioskowanym zadaniu. Powiat Ostrowiecki ponownie zawnioskuje do nadleśnictwa o dofinansowanie realizacji zadania w 2026 r, a w przypadku pojawienia się innych form wsparcia, rozważy możliwość ubiegania się o dotację na remont odcinka drogi nr 1627T (…) – czytamy w odpowiedzi na petycję, pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego.    

Ograniczenia w ruchu? Tylko gdy będzie alternatywa

Mieszkańcy pytali również o możliwość wprowadzenia zakazu ruchu ciężarówek, które dodatkowo niszczą nawierzchnię. 

– (…) Z uwagi na wprowadzone ograniczenia tonażowe na alternatywnych drogach dojazdowych do kopalni piachu oraz kompleksu leśnego.w msc. Borownia, zarządca drogi nie przewiduje wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 10 ton na przedmiotowej drodze. Ewentualna zmiana w stałej organizacji ruchu w tym zakresie może nastąpić, po uprzednim wyznaczeniu alternatywnej drogi. Jednocześnie informuję, że opracowana na zlecenie Powiatu Ostrowieckiego w 2017 roku ekspertyza w zakresie oceny stanu wytężenia konstrukcji nawierzchni drogi powiatowej nr 0678T relacji Podgrodzie — Smyków — Borownia — Stoki Duże — Podgórze odcinek 1 — 2 200 mb, odcinek 11 — 500 mb potwierdza, że droga posiada nienormatywną podbudowę jezdni, którą należy wzmocnić podczas wykonania prac związanych z remontem/przebudową drogi. Dokument ten stanowi również podstawę do wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów, w przypadku wskazania alternatywy dojazdu do kopalni piachu „Borownia” (…) – napisał w odpowiedzi Łukasz Dybiec.

Przed mieszkańcami Podgrodzia, Smykowa i Borowni  kolejny rok oczekiwania.  Piesi nadal będą zmuszeni chodzić po poboczu, a kierowcy slalomem omijać dziury. Czy 2026 rok coś zmieni? 

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Śledztwo do września 2025? Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Remont budynku dworca PKP w Ostrowcu Św. owiany tajemnicą?

FAKTY

Tak w Ożarowie uczczono 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

FAKTY

Niebezpieczna jazda hulajnogą na Pułankach. 14-latek miał blisko promil alkoholu!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this