Zespołu Śpiewaczego „Kunowianie” chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To jedna z bardziej utytułowanych grup muzycznych w województwie świętokrzyskim. Śląsk i Mazowsze mają swoje Zespoły Pieśni i Tańca, Kunów ma się również kim pochwalić.
Ich serca bijące w rytmie tradycji
Każda historia ma swój początek. W przypadku Zespołu „Kunowianie” wszystko tego początku trzeba doszukiwać się w 1965 roku, kiedy to powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Kunowie. Kobiety zrzeszały się wówczas po to, aby razem szyć, gotować, czegoś się od siebie nauczyć. Mało tego, siały groch, buraki, wszystko po to, aby zarobić trochę pieniędzy. Później zaczęły również śpiewać, a z kołem współpracować zaczęli muzycy. Początkowo wynajmowani byli przez grupę, a wszystko ograniczało się do okazjonalnych występów.
Z upływem lat pań i panów chcących występować w zespole przybywało, a grupa przyjęła nazwę „Kunowianie”. Dziś zespół kultywuje dawne tradycje i zwyczaje. Co roku organizuje pochód z palmami, czy wicie i puszczanie wianków podczas Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy chętnie dołączają do tego typu akcji.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTROinfo
Kolejna nagroda
Podczas Konkursu Finałowego 49. Buskich Spotkań z Folklorem, który odbył się w sobotę, 24 maja 2025 r., w Kielcach Zespół Śpiewaczy „Kunowianie” zajął I miejsce i otrzymał nominację do udziału w dwóch prestiżowych ogólnopolskich festiwalach. Tym samym będzie reprezentował gminę Kunów i powiat ostrowiecki w Kazimierzu Dolnym (w czerwcu) i w Bukowinie Tatrzańskiej (w lipcu). „Kunowianie” zaprezentowali dwa utwory: „Leci kunik ze wsi” i „Jak żem jechał z kawalerki juz był bioły dziń”.

– W 2023 roku zdobyliśmy muzycznego Oskara, czyli Nagrodę im. Haliny Szelestowej. W tym roku przypada 60-lecie naszego Zespołu nagroda, podczas Buskich Spotkań z Folklorem jest dla nas szczególnie ważna. Kultywujemy tradycje muzyczne, która niestety z roku na rok – ginie. Staramy się ocalić ją przed zapomnieniem, wyszukując perełki muzyczne „ukryte” pod strzechami wiejskich domów. Są to melodie z przekazu ustnego lub z zapisu. Staramy się szukać naszej muzyki świętokrzyskiej, chociaż nie ograniczamy się do tego. Uczymy się śpiewu autentycznego, co proste nie jest. Naszym poprzednikom przychodziło to łatwiej. To co mnie „zepsuło”, gdy w 1995 roku zostałem instruktorem muzycznym na terenie gminy Kunów, to to, że byłem wykształcony muzycznej, byłem świadomy wielu rzeczy, ale nie byłem świadomy muzyki ludowej. Dziś patrzę na nią zupełnie inaczej niż 30 lat temu – mówi Paweł Cieślik, instruktor muzyczny Zespołu Śpiewaczego „Kunowianie”.

W zespole śpiewają całe rodziny
Do Zespołu od pięciu lat należy Zofia Farys.
– Zawsze uwielbiałam gdy „Kunowianie” dawali koncerty. Kiedyś nawet powiedziałam Pawłowi, naszemu instruktorowi: „Uwielbiam to Wasze śpiewanie”. Powiedział: „To zapraszamy”. Śpiew nie był mi obcy, postanowiłam przyjść do „Kunowian”. Atmosfera wspaniała, zresztą warto tutaj śpiewać, bo odnosimy na tym polu liczne sukcesy – tłumaczy Zofia Farys.
Przyznaje, że I miejsce dla Zespołu wyśpiewane podczas Konkursu Finałowego 49. Buskich Spotkań z Folklorem jest dla niej bardzo ważne, ponieważ w tym roku „Kunowianie” obchodzą 60-lecie istnienia.
– To taka wisienka na torcie i ukoronowanie naszej pracy, a szczególnie pracy zawodowej wspaniałego instruktora, który nas prowadzi – Pawła Cieślika. Bez niego by się nie udało. Zawsze to podkreślamy – tłumaczy Zofia Farys, która przyznaje, że po cichu liczyła na pierwsze miejsce dla zespołu. – I wymarzyliśmy je sobie. To dla mnie zaszczyt, że śpiewam w „Kunowianach” – dodaje.

Członkiem zespołu od prawie 4 lat jest dziesięcioletnia Weronika Cybula. Do „Kunowian” trafiła dzięki babci, która również śpiewa w Zespole.
– Bardzo podoba mi się w Zespole. Lubię występy i śpiewanie. Mam kilka swoich ulubionych utworów, które wykonujemy np. „Niedaleko młyna”. Występujemy w ludowych strojach. Bardzo cieszę się, że udało się nam zająć I miejsce w konkursie w Kielcach – tłumaczy Weronika.
Zespół jednoczy pokolenia. Do „Kunowian” należy siostra cioteczna Weroniki – jedenastoletnia Nikola Cybula.

– Muzyka ludowa bardzo mi odpowiada. Lubię śpiewać. Cieszę się z nagród, które otrzymujemy. Pierwsze miejsce, które zajęliśmy w Kielcach jest dla mnie bardzo ważne. Dziś już nie mam tremy przed występami – tłumaczy Nikola.
Obie dziewczynki występują w ludowych strojach, śpiewają z pasją i nie kryją dumy z nagród.
Głos, który niesie tradycję
Zespół „Kunowianie” nie tylko śpiewa. Promuje gminę Kunów i powiat ostrowiecki w całej Polsce – z profesjonalizmem, sercem i autentycznością.
– Członkowie zespołu reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny, czego dowodem są nagrody i wyróżnienia, które otrzymali przez te wszystkie lata. „Kunowianie” przyzwyczaili nas do tych pierwszych miejsc. Jestem pełen podziwu dla wielkiego zaangażowania zarówno instruktora Pawła Cieślika, jak i członków „Kunowian”. Podziwiam ich za zapał, za to, że im się po prostu chce, że tak bardzo kochają tradycję ludową. To co mnie cieszy to fakt, że rośnie kolejne pokolenie muzyków. To daje nam nadzieję, że to co najpiękniejsze w naszej polskiej kulturze przetrwa – podsumowuje Lech Łodej, Burmistrz Miasta i Gminy Kunów.
Sukcesy nie przysłoniły im wartości. Zespół „Kunowianie” podziękował przy figurze Maryi
Ku końcowi zbliża się maj, miesiąc, który w tradycji Kościoła katolickiego jest nazywany miesiącem Matki Bożej. W Polsce majówki rozpowszechnił Michał Drohojowski, który w 1769 r. w Przemyślu wydał książkę „Miesiąc maj, czyli Maryi poświęcony”. Za otrzymane łaski, wsparcie, a także opiekę Maryi 26 maja na kunowskim Rynku „Majówką” podziękowali „Kunowianie”.
– 26 maja to dzień wszystkich mam, a Matka Boża to też nasza mama. Całkowicie spontanicznie przyszedł nam do głowy taki pomysł, aby spotkać się przy figurze poświęconej Maryi. Myślę, że związana jest z czasami Powstania Styczniowego. Mamy coś takiego w swojej naturze, że gdy jest nam źle, gdy się czegoś boimy, czegoś nam brakuje – zwracamy się do Boga, do Maryi, prosząc o łaski, w myśl powiedzenia „jak trwoga, to do Boga” – wyjaśnia Paweł Cieślik.
Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTROinfo
W gminie Kunów zaśpiewali dla Maryi! [FOTO, VIDEO]

Pingback: W gminie Kunów zaśpiewali dla Maryi! [FOTO, VIDEO] | naOSTRO.info