Znajdź nas na

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

Uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych z terenu gminy Kunów najlepiej poradzili sobie z egzaminami ósmoklasisty w całym powiecie ostrowieckim. Z matematyki uzyskali średnio 44,33 proc., a z języka angielskiego aż 69,27 proc. Lech Łodej, Burmistrz Miasta i Gminy Kunów podkreśla, że to efekt świadomej, wieloletniej polityki oświatowej, inwestycji w kadrę: nauczycieli, dyrekcję, pracowników szkoły i zaplecze dydaktyczne.

Szkoła Podstawowa imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zgodnie ze wstępnymi danymi przedstawionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną egzamin z matematyki uczniowie klas ósmych napisali na poziomie 42,88%. Najlepsi okazali się ósmoklasiści z terenu gminy Kunów, którzy zdali go na poziomie  44, 33 proc. Także egzamin  z języka angielskiego poszedł im najlepiej. Napisali go na poziomie 69,27 proc.

Efekt ponad dekady konsekwentnej pracy

– Nasza praca przez ponad dekadę, która pozwoliła stworzyć naprawdę bardzo dobre warunki nauczania w szkołach prowadzonych przez gminę, a w tym momencie mamy tylko takie placówki, przyniosła efekt. To lata inwestycji, od remontów stołówek i sal tematycznych, poprzez zakup sprzętu, a na programach oświatowych kończąc. Korzystaliśmy ze wszystkich możliwych dofinansowań. Dzisiaj nie byłoby tych wyników, gdybyśmy nie zadbali o zaplecze. Sercem szkoły są dzieci, krwioobiegiem kadra: dyrekcja, nauczyciele. U nas to wszystko „zagrało” – wyjaśnia Lech Łodej, Burmistrz Miasta i Gminy Kunów.

Przypomina, że nauczyciele nie muszą się już martwić, czy będą mieć opłacony ZUS, a takie problemy pojawiały się niestety w przeszłości. Otrzymują dodatki motywacyjne.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Inwestycje w edukację i ludzi

– Nauczyciele mają godziny ponadwymiarowe, otrzymują nagrody od burmistrza, od dyrekcji – to jest dla nich zachęcające. Nie mamy tzw. jednorazowego dodatku uzupełniającego, jak to było dawniej. Pieniądze dzielimy w trakcie roku pośród nauczycieli, którzy swoją pracą i osiągnięciami wyróżniają się w danej szkole. A tych mamy genialnych. Nie ma tak, jak to było kiedyś, że dodatek był wypłacany bez względu na to czy nauczyciel w danym momencie prowadził jakiś projekt, czy go nie prowadził. To było demotywujące dla osób, które się starały. Nigdy nie zapomnę tego lęku, gdy przyszli do mnie nauczyciele i powiedzieli, że oni chcą jedynie spokojnie pracować, nikt nie pytał o podwyżki. Teraz, od dekady, mają godziwe warunki, które przekładają się na uczniów i ich wyniki w nauce – podkreśla burmistrz.

Zaznacza, że potencjał kunowskiej oświaty tkwi w ludziach: nauczycielach i uczniach, którzy opuszczając mury szkół podstawowych świetnie radzą sobie w szkołach średnich, a później na studiach. 

Wnętrze Klubu Malucha w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Szkolna droga naszych uczniów zaczyna się już w „Klubie Malucha”, później dzieci otrzymują znakomite wychowanie w przedszkolu, a następnie rozpoczynają etap szkoły podstawowej. Takie dziecko ma inne nastawienie do nauki. Jest  przygotowanie do pracy w grupie.  Są wybitni nauczyciele „przedmiotowcy”, bardzo zdolni uczniowie. A potem możemy z dumą prezentować wyniki egzaminów, przekonujemy się, że efekty pracy, bo zarówno nauczanie, jak i uczenie się to jest ciężka praca,  przynoszą efekty. Wiem, że ten poziom będzie z roku na rok coraz wyższy, bo na oświatę nie szczędzimy środków. Na młodzieży, na przyszłości naszej gminy, województwa i kraju nie wolno oszczędzać  – wyjaśnia burmistrz.

Zaplecze kuchenne doposażone zostało w nowy sprzęt w ZSP w Janiku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Świetlice, stypendia, motywacja

Dużą rolę w procesie nauczania odgrywają również świetlice środowiskowe. Aktualnie funkcjonują trzy takie miejsca: w Kunowie, Kolonii Inwalidzkiej i Chocimowie. Dzieci w świetlicach mają szansę na odrobienie lekcji, a także na nadrobienie ewentualnych zaległości. 

– One często z tych świetlic nie chcą wracać do domów, tak bardzo im się tam podoba. Cieszę się, bo to dla tych świetlic najlepsza reklama. Opieka jest tam kompleksowa, a kadra świetnie skompletowana i kompetentna. To też przekłada się na wyniki w nauce. Uczniowie z naszych szkół zawsze mogą też liczyć na stypendia od burmistrza, którymi chcemy docenić nie tylko najlepszych uczniów pod względem wyników w nauce, ale i pod względem umiejętności sportowych, społecznych, czy artystycznych – przypomina burmistrz. Starsi uczniowie mogą również spróbować swoich sił w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Kunowie. 

Podopieczni Świetlicy Środowiskowej w Kunowie wraz z burmistrzem Lechem Łodejem. Rok 2022.
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Wyjaśnia, że szkoły w małych miastach, czy też wioskach świetnie funkcjonują i nie odstają od szkół w dużych miastach.

– Jestem ogromnie dumny z naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Razem tworzymy wspólnotę, która pokazuje, że małe gminy mają ogromny potencjał. Te wyniki to dowód na to, że konsekwentna praca, szacunek do edukacji i inwestycje w ludzi naprawdę się opłacają. Nasze dzieci pokazują, że gmina Kunów może być wzorem dla innych. I wiem, że to dopiero początek – podsumowuje Lech Łodej, Burmistrz Miasta i Gminy Kunów.

Czytaj także:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Gdzie najlepiej, a gdzie najsłabiej? Znamy wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty.

FAKTY

Gmina Ćmielów przygotowuje się na intensywne opady! Burmistrz Joanna Suska apeluje do mieszkańców o czujność i solidarność

FAKTY

Blisko 200 000 zł zarobił dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim!

FAKTY

Krzysztof Ołownia, członek rady społecznej ostrowieckiego szpitala: Nic nie wskazywało na to, że dyrektor szpitala zamierza „opuścić pokład”! 

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this