Jak podkreślała Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa podczas wczorajszej (piątek, 18 lipca) wizyty Urszuli Sary Zielińskiej, Wiceminister Klimatu i Środowiska, która odwiedziła gminę Ćmielów poruszane były ważne kwestie dla lokalnej społeczności: środowisko i jego ochrona także przez pryzmat rozwoju i inwestycji, programów i pakietów pomocowych ze strony rządu, nakierowanych na jego ochronę.
Rządowe wsparcie dla lokalnych inicjatyw
– Pani ministra zobowiązała się i też taką wolę wykazała w aspekcie budowy polderów przeciwpowodziowych dla gminy Ćmielów. Jest to ogromne wsparcie. 11 lipca (ubiegłego roku przyp. red.) borykaliśmy się z tymi wszystkimi trudnościami, zalaniem 182 gospodarstw i nastąpiła zmiana priorytetów. Chcemy oczywiście chronić środowisko, ale chcemy przede wszystkim chronić mieszkańców przed zalewaniami, przed zmianami klimatycznymi. Do tego służą przede wszystkim programy rządowe i możliwość pozyskania środków unijnych – mówiła Joanna Suska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Dodała, że na obecnym etapie mowa o koncepcji programowo-przestrzenne, a Wody Polskie obligują gminę do tego, aby na jej opracowanie poniosła 50 proc. kosztów.
Poldery jako odpowiedź na zmiany klimatyczne
– Mówimy stanowcze tak. 125 tysięcy zostało zarezerwowanych w budżecie 29 kwietnia 2025 roku, aby partycypować w kosztach. Co dalej? Sama koncepcja, projektowanie, uzyskanie zgód wodno-prawnych, uzyskanie decyzji środowiskowej, pozyskanie zewnętrznych środków, ale też nie wiemy z jakim dofinansowaniem ze strony budżetu gminy. Gmina Ćmielów jest małym samorządem, borykającym się z wieloma problemami: niżem demograficznym, zbyt małymi wpływami do budżetu. O tym wszystkim dzisiaj rozmawialiśmy – tłumaczyła Joanna Suska.
Dodała, że rozmowy dotyczyły także rolnictwa: rolnictwie ekologicznym, o problemach utylizacji opon, azbestu. Podziękowała za owocne rozmowy.
– Cieszę się, że tak mała gmina jak gmina Ćmielów przez pryzmat Porcelanowego Rynku została dostrzeżona na mapie wizyt pani ministry. Takie miejscowości to też mieszkańcy, to ludzie, którzy mówią również o swoich codziennych problemach. Warto zawsze rozmawiać – podsumowała.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Adaptacja do zmian klimatu – priorytet rządu i samorządów
Urszula Sara Zielińska, Wiceminister Klimatu i Środowiska przypomniała, że zmiany klimatyczne dotykają Polskę coraz częściej.
– Niemal co do dnia, w zeszłym roku w lipcu, gmina i miasto Ćmielów doświadczyła powodzi błyskawicznej, nagłych podtopień, które wynikły z ulewnych opadów. To są niestety zmiany klimatu, które dotykają nas coraz częściej i temu musimy przeciwdziałać. Budować bezpieczeństwo ludzi, bezpieczeństwo infrastruktury i na to mamy środki – tłumaczyła wiceminister.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Dodała, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zajmuje się m.in. adaptacją do zmian klimatu.
– I właśnie o tym dziś rozmawiałyśmy. Bardzo się cieszę, że Gmina, że pani burmistrz, że miasto zadziałało od razu, zainicjowało programy budowy suchych polderów zalewowych. To jest właśnie dobra odpowiedź na takie problemy. Z jednej strony możemy wykorzystać różne rozwiązania oparte na naturze. Te są zwykle najtańsze, najszybsze do wdrożenia. Zadbać o zieleń, zadbać o zalesienie, ale takie rozwiązania jak suche poldery to są właśnie kolejne, bardzo ważne inwestycje, żeby taka gmina i to miasto było bezpieczne, bo niestety takie wydarzenia pogodowe będą się powtarzać i nasilać – wyjaśniła.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Przyznała, że wraz z Joanna Suską rozmawiały o tym jak można skrócić procesy administracyjne, żeby decyzje na te inwestycje mogły zapaść bardzo szybko, a co za tym idzie, aby gminy jak najszybciej otrzymywały środki finansowe na te inwestycje.
Rozmowa i współpraca
– Zabezpieczyliśmy z funduszy europejskich 11 miliardów w tej aktualnej perspektywie finansowej na adaptację do zmian klimatu, a z drugiej strony wiemy, że miasta, gminy borykają się z tym, żeby szybko te pieniądze zaabsorbować i żeby je szybko zainwestować. Już mamy po dzisiejszym spotkaniu kilka bardzo konkretnych pomysłów. Ja wyjeżdżam z dobrymi notatkami, co możemy zrobić, żeby pomóc usprawnić te procesy i te inwestycje – dodała Urszula Sara Zielińska.
Dodała, że o konkretnych problemach rozmawiali z nią także rolnicy. Podkreśliła, że pomóc może porozumienie i komunikacja na linii: administracji centralnej i lokalnej.
Przyznała, że dużym problemem jest wciąż utylizacja azbestu, czy utylizacja opon. Zapewniła, że będzie wracać do Ćmielowa i współpracować z Gminą nad konkretnymi rozwiązaniami.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
