1 sierpnia 2023 roku z okna budynku Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim (z oddziału chirurgii) „wypadła” pacjentka.
W wyniku obrażeń wielonarządowych – zmarła. Wstępnie ustalono wówczas, że wypadek miał charakter targnięcia się na życie. 21 marca 2025 roku z okien budynku na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim wypadł starszy mężczyzna.
W Prokuraturze Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy co ostatecznie ustalono ww. sprawach i jak zakończyły się postępowania, a także ile takich zdarzeń miało miejsce na terenie ostrowieckiej placówki leczniczej od 1 stycznia 2023 roku do dnia otrzymania wniosku?
W okresie od 1 sierpnia 2023 r do chwili obecnej (23 lipca 2025) w Prokuraturze Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zarejestrowano dwie sprawy dotyczące zdarzeń, o które pytaliśmy.
Pierwsze śledztwo wszczęto w sprawie nieumyślnego narażenia w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia 2023 roku w Ostrowcu Św. w woj. świętokrzyskim na – (…) bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia (…) pacjentki będącej pod opieką personelu medycznego Szpitala w Ostrowcu Św. przez pracowników wymienionej placówki medycznej poprzez niewłaściwe zaniechanie konsultacji psychiatrycznej i w dalszej kolejności przewiezienia do specjalistycznej placówki służby zdrowia, a następnie niewłaściwe zabezpieczenie pokrzywdzonej na Oddziale Chirurgii, tj. o przestępstwo z art. 160 § 2 w zw. z art. 151 w zw. z art. 11 § 2 . W dniu 25 września 2023 r sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Kielcach.
Drugie śledztwo śledztwo wszczęte w sprawie nieumyślnego narażenia w okresie od 20 do 22 marca 2025 roku w Kielcach i w Ostrowcu Św. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia (…) pacjenta będącego pod opieką personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach a następnie Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. poprzez niewłaściwe zdiagnozowanie stanu pacjenta jako niezagrażającego sobie oraz otoczeniu i w dalszej kolejności niezadysponowanie przewiezienia do specjalistycznej placówki służby zdrowia udzielającej pomocy osobom z takim rozpoznaniem na Klinicznym oddziale Neurologii i Chirurgii Kręgosłupa pierwszej z wymienionych placówek medycznych a następnie niewłaściwe zabezpieczenie pokrzywdzonego na Oddziale Neurologicznym drugiej z wymienionych placówek medycznych co skutkowało targnięciem się na życie i śmiercią pacjenta, tj. o przestępstwo z art. 160 § 3 kk i art. 155 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.
Jak wyjaśnia prokurator, z uwagi na toczące się postępowanie oraz dobro rodziny pokrzywdzonego, na aktualnym etapie nie jest możliwe udzielenie informacji odnośnie poczynionych ustaleń i planowanych czynności.
O tragiczne zdarzenie z marca 2025 roku, powołując się na § 10 ust. 2 Statutu Powiatu Ostrowieckiego zapytał również Zbigniew Duda, Radny Rady Powiatu Ostrowieckiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Radny prosił o informację, na którym oddziale miał miejsce śmiertelny wypadek, a także czy osoba, która zginęła była pod nadzorem pracowników lub czy powinna być pod takim nadzorem? Dopytywał jakie kroki w związku z tym wypadkiem podjął dyrektor naczelny placówki – Dariusz Tumulec, czy zostały naruszone obowiązujące procedury, zarówno ogólne, jak i szczegółowe – obowiązujące w służbie zdrowia jak i te obowiązujące w ostrowieckim szpitalu?
– Na okoliczność zaistniałego zdarzenia zostało przeprowadzone wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, powołano zespół ds. analizy przyczyn źródłowych (RCA), zebrał się zespół do spraw analizy zdarzeń niepożądanych, zebrano wyjaśnienia personelu pełniącego dyżur w dniu zdarzenia. Personel niezwłocznie po stwierdzeniu nieobecności pacjenta rozpoczął poszukiwania i zawiadomił Policję. Funkcjonariusze Policji po znalezieniu zwłok pacjenta powiadomili Prokuraturę. Ustalenie stanu faktycznego sprawy leży w tym momencie przede wszystkim w gestii uprawnionych organów (Policja, Prokuratura), z którymi szpital deklaruje pełną współpracę. Podjęto działania korygujące i naprawcze zapobiegające podobnym sytuacjom w przyszłości. Zamieszczono stosowną informację Dyrektora Naczelnego na stronie wewnętrznej szpitala, celem zwrócenia uwagi personelu na konieczność prawidłowego postępowania z kluczami do pomieszczeń szpitalnych (załącznik nr. 1). W najbliższym czasie będzie przeprowadzony audyt, którego celem będzie przegląd wszystkich toalet, ubikacji pod kątem założenia krat w oddziałach szpitalnych. Podsumowując należy dodać, iż na przestrzeni kilku lat obserwujemy wzrost liczby pacjentów z zachowaniami suicydalnymi, na które personel nie ma wpływu. Mimo prowadzonych szkoleń w tym temacie nie zawsze możliwe jest wychwycenie takich symptomów. Misją naszego szpitala jest dobro pacjenta jako wartość najwyższa i tym się kierujemy w codziennej pracy. Jest nam niezmiernie przykro, że doszło do tego zdarzenia. Szczególnej traumy doznał personel pełniący wówczas dyżur. Również z tego powodu, a przede wszystkim z uwagi na fakt, iż stan faktyczny sprawy badają upoważnione do tego organy państwowe (Policja, Prokuratura), zdajemy się na ich ustalenia w tej sprawie, nie stygmatyzując pochopnie (przedwcześnie) personelu oskarżeniami o złamanie procedur – czytamy w piśmie, które otrzymał Zbigniew Duda, a pod którym podpisał się Dariusz Tumulec.
W informację Dyrektora Naczelnego, którą jako załącznik nr 1 otrzymał radny czytamy zaś:
– W związku z zaistniałym zdarzeniem niepożądanym ze skutkiem katastrofalnym (zgon pacjenta) podejmuję działania naprawcze i korygujące. Zakazuje się pozostawiania kluczy na zewnątrz w drzwiach pod rygorem wyciągnięcia konsekwencji służbowych. Poleca się przechowywanie kluczy od gabinetów kierowników oddziałów, sekretariatów i innych pomieszczeń administracyjnych w jednym pomieszczeniu administracyjnym, w którym stale przebywa upoważniony personel. W sytuacji, gdy pomieszczenie administracyjne (np. gabinet lekarski) zostaje opuszczone przez wszystkich pracowników wówczas lekarz dyżurny/ordynator lub inna wyznaczona osoba zamyka go na klucz, który jest przez niego nadzorowany. Wyżej wymienione zalecenia mają na celu zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości – czytamy
Do tematu wrócimy.
IMGW podwyższa alerty dla kolejnych regionów
