Znajdź nas na

FAKTY

Agresja w szpitalach rośnie! Ostrowieccy medycy uczyli się, jak reagować

Zamiast wdzięczności – wyzwiska, groźby i agresja. W ostrowieckim szpitalu problem napaści słownych, a nawet fizycznych wobec personelu medycznego nasila się w niepokojącym tempie. W odpowiedzi na tę trudną sytuację zorganizowano szkolenie dla pracowników pn. „Postępowanie z pacjentem agresywnym i pobudzonym”. Wzięła w nim udział ok. 1/3 personelu szpitala.

Źródło: FB Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pracownicy pod presją emocji pacjentów i ich rodzin

Jak pokazują relacje lekarzy, pielęgniarek i ratowników, codzienna praca z pacjentem to dziś nie tylko leczenie, ale też „walka” o własne bezpieczeństwo. W naszym artykule opublikowanym 15 maja 2025 roku pt. „Ostrowiecki szpital:  (…) problem agresji ze strony pacjentów i ich rodzin eskaluje w zastraszającym tempie!” opisywaliśmy niepokojące przypadki agresji – zarówno słownej, jak i fizycznej – z jakimi mierzą się medycy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Niektóre sytuacje wymagają interwencji ochrony lub policji.

– Pacjenci oczekują leczenia natychmiastowego, często przychodzą z żądaniami, które są niemożliwe do zrealizowania w danej chwili. To rodzi frustrację i wybuchy agresji – tłumaczą medycy, z którymi udało się nam porozmawiać.

Jak wynika zdanych udostępnionych nam przez Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim liczba przypadków agresji agresji wobec personelu w ostrowieckim szpitalu rośnie lawinowo:

  • w 2023 roku – 16 przypadków,
  • w 2024 – aż 45,
  • w 2025 roku (do początku maja) – już 50.
Źródło: FB Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dariusz Tumulec, dyrektor naczelny ostrowieckiej placówki zapowiadał, że w ramach działań prewencyjnych zaplanowano cykl trzech szkoleń dla personelu, które będą prowadzone przez psychologa szpitalnego pod tytułem: „Postępowanie z pacjentem agresywnym w szpitalu”. Tak też się stało.

Część psychologiczna i prawna

Tematem przewodnim było bezpieczne i skuteczne postępowanie z pacjentem agresywnym lub pobudzonym.

Szkolenie podzielono na dwie główne części:

  • Psychologiczną, podczas której omawiano mechanizmy agresji, sposoby radzenia sobie z napięciem i deeskalacją konfliktu,
  • Prawną, poświęconą obowiązkom i prawom pracowników ochrony zdrowia w kontekście agresywnych zachowań pacjentów i ich bliskich.
Źródło: FB Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim

Obie części odnosiły się również do zasad Polityki Jakości oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa pacjenta i środowiska pracy.

– (…) Uczestnicy aktywnie angażowali się w dyskusje oraz chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań ekspertom – z dziedziny psychologii i prawa. Temat bezpieczeństwa staje się coraz bardziej aktualny w codziennej pracy personelu podmiotów medycznych, dlatego planujemy kontynuację tego cyklu szkoleń w najbliższym czasie – czytamy na profilu Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. w mediach społecznościowych.

Czytaj także:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Zarażenie gronkowcem, zastrzeżenia do opieki, naruszenie prawa do opieki duszpasterskiej – na co jeszcze żalili się pacjenci ostrowieckiego szpitala? 

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this