Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sobowie ma na celu nie tylko zapewnienie godnych warunków życia korzystającym z jego usług mieszkańcom, ale również stworzenie przestrzeni pełnej wsparcia, troski i szacunku. To ośrodek łączący nowoczesność i troskę o każdego człowieka. Jest to miejsce, które daje szansę na lepsze życie osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Aneta Skórska, kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie wyjaśnia, że nadanie imienia placówce, to ważny dzień w historii Centrum.
– Pan doktor Mieczysław Jopek zasłużył się dla mieszkańców naszej gminy, dla lokalnej społeczności. To w jaki sposób podchodził do drugiego człowieka, w jaki sposób świadczył usługi zostało w pamięci wielu osób. Zawsze był pomocny, bez względu na porę dnia. Można było liczyć na jego pomoc – mówi Aneta Skórska.
Wyjaśnia, że Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sobowie oferuje 20 miejsc, w tym 6. w zakresie pobytu dziennego i 14 miejscami całodobowego pobytu. Co najważniejsze obiekt nie posiada barier architektonicznych i dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne. Wszystkie, które przeznaczone są dla osób przebywających u nas całodobowo mamy zajęte. To jest nieocenione jak Program „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” wspiera naszą gminę. Świadczymy usługi rehabilitacyjne, opiekuńcze, terapie zajęciowe i wspieramy na co dzień te osoby. Nasz ośrodek jest bardzo nowoczesny, ma piękną bryłę architektoniczną, a wewnątrz nowoczesne wyposażenie, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy Aneta Skórska.
Mieszkańcy ośrodka swój wolny czas spędzają w rytmie indywidualnych potrzeb. A są one przeróżne, od rehabilitacji, rekonwalescencji, po warsztaty manualne czy kulinarne.
– Żyjemy w czasach, które pokazują, że udział osób starszych w populacji Polski jest coraz większy. Trzeba zapewnić im godną opiekę. Pracę z osobami starszymi, osobami z niepełnosprawnościami trzeba po prostu kochać. Trzeba mieć dużo wrażliwości, cierpliwości i oddania. A największą nagrodą jest dla nas uśmiech – podsumowuje kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie.
W wydarzeniu uczestniczyli synowie Mieczysława Jopka: Paweł (najstarszy syn Mieczysława Jopka) i Zbigniew (najmłodszy syn Mieczysława Jopka). Nie kryli wzruszenia i radości, że pamięć o ich ojcu nie zginęła.
– Tato był z zawodu lekarzem. Pracował w przychodni w Ożarowie, miał swój gabinet prywatny, dyżurował w szpitalu w Opatowie, pracował w pogotowiu. Jeździł po całym terenie. Z racji tego, że był życzliwy dla pacjentów, każdemu chciał pomóc jak najlepiej, ludzie go pamiętają i są wdzięczni – mówi Paweł Jopek.
Zbigniew Jopek dodaje, że kultywowanie pamięci o lokalnych społecznikach jest bardzo ważne.
– To bardzo ważny dzień dla nas. Tato był osobą stąd, pracował z ludźmi stąd. Myślę, że to bardzo ważne, aby pamiętać o takich osobach właśnie z lokalnego środowiska – tłumaczy Zbigniew Jopek.
Piotr Ślęzak, burmistrz Ożarowa zaznacza, że tworzenie miejsc dla osób starszych, schorowanych i samotnych to jedna z powinności i zadań gminy.
– Tutaj mają opiekę, mogą skorzystać z zabiegów medycznych, rozwijać swoje zainteresowania, a przede wszystkim nie są samotne. To kolejne miejsce na mapie naszej gminy, gdzie swoją przystań mogą znaleźć właśnie osoby starsze, czy też z niepełnosprawnościami – mówi Piotr Ślęzak.
Przypomina, że patron ośrodka, Mieczysław Jopek, to postać wybitna.
– Historia jego życia pięknie wpisuje się w losy naszej gminy. To człowiek wyjątkowy, który służył mieszkańcom bezinteresownie, niczym doktor Judym z powieści Stefana Żeromskiego. Praca dla drugiego człowieka była jego pasją. Poznałem pana doktora Mieczysława, wiele razy z nim rozmawiałem. Korzystałem z jego porad. Był bardzo ciepłym, dobrym człowiekiem – dodaje burmistrz.
Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, która wykonana została w Pracowni Artystycznej – Bracia Dąbrowscy.
– Warto zaznaczyć, że zmienia się władza wykonawcza i ustawodawcza jednak społecznością samorządową będziemy zawsze. Tak samo jak zawsze będą ważne wartości reprezentowane przez doktora Mieczysława Jopka. Drodzy mieszkańcy, pokładam ogromną nadzieję w tym, że Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie dla was nie tylko domem, ale i miejscem, gdzie poczujecie się częścią wspólnoty. Przede wszystkim chciałbym, abyście właśnie tutaj odnaleźli spokój, radość i poczucie bezpieczeństwa. Pamiętacie, że wasze potrzeby i dobro będą dla nas zawsze priorytetem – podsumował burmistrz. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca: pomysłodawcom, wykonawcom i realizatorom. Przypomniał również słowa Stefana Żeromskiego z „Ludzi bezdomnych”: „Człowiek – jest to rzecz święta, której krzywdzić nikomu nie wolno.” – Zatem Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne im. doktora Mieczysława Jopka stanie się pięknym pomnikiem tych słów i postaci naszego ożarowskiego doktora Judyma – podkreślił burmistrz.
Zenon Kwieciński, radny Rady Miejskiej w Ożarowie, znał się z Mieczysławem Jopkiem od czasów szkolnych. Podkreśla, że od dawna zabiegał o uhonorowanie jego wybitnych zasług.
– Ten dzisiejszy dzień, to jest moje spełnione marzenie. Centrum otrzymało imię doktora Mieczysława Jopka. Jestem usatysfakcjonowany. Dopóki będę żył, będę dba o ten budynek. Pan doktor był człowiekiem miłym, uczciwym, dobrym, nigdy nie odmawiał pomocy, a w życiu koleżeńskim był wzorem do naśladowania. Od najmłodszych lat był „zapalonym” ministrantem. Gdy po latach nauki wrócił do swoich korzeni – do naszej gminy, oddał swoje życie mieszkańcom Ożarowa. Mogę powiedzieć: „Mieciu spełniłem życzenie. Niech Ci Pan Bóg otworzy bramy niebios” – nie krył wzruszenia radny.
W samych superlatywach o Centrum wypowiada się pani Maria, mieszkanka ośrodka.
– Mam swój pokój, prysznic, toaletę. Nawet w rodzinnym domu niektórzy tak nie mają. Mam pokoik dla siebie. W wolnych chwilach maluję, śpiewam. Nie mogę złego słowa powiedzieć. 40 lat jestem sama, bez męża. Tutaj nie jestem sama – podkreśla pani Maria, która wraz z Zespołem Żar Ożarowa wystąpiła podczas uroczystego otwarcia.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info