Król na Porcelanowym Rynku
Już 16 maja (piątek) o godz. 11:30 Porcelanowy Rynek w Ćmielowie zamieni się w średniowieczny plac koronacyjny. Z okazji tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz 520. rocznicy przekazania Aktu Lokacyjnego dla Ćmielowa, Stowarzyszenie Miłośników Historii „Wataha-Rycerska” zaprasza mieszkańców i gości na spektakl, który na długo zapadnie w ich pamięć.

Autentyczność gwarantowana
Bractwo historyczne „Wataha Rycerska”, które współpracowało przy produkcjach takich jak „Korona Królów” (TVP), „Barbarzyńcy” (Netflix) czy „Diabeł Łańcucki”, zadba o każdy szczegół wydarzenia. Zobaczymy m.in. przemarsz królewskiego orszaku z postaciami historycznymi — od Bolesława Chrobrego po Gall Anonima, pojedynki wojów polskich, niemieckich i ruskich, prezentację relikwii, takich jak Włócznia Świętego Maurycego czy Tron Karola Wielkiego, a także bicie pamiątkowych monet — replik denarów Chrobrego.

Mali artyści na scenie
Po wielkiej inscenizacji historycznej na scenę wkroczą najmłodsi. Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie przedstawią własną inscenizację przekazania Aktu Lokacyjnego dla Ćmielowa.
– To będzie wzruszający moment, pokazujący, jak historia łączy pokolenia – tłumaczy Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa.

Nie przegap tej niespodzianki!
Zaprasza mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania i zapewnia:
– Dni Ćmielowa 2025 będą niezapomniane. Warto zarezerwować czas, aby wspólnie zanurzyć się w historii i lokalnych tradycjach – podsumowuje burmistrz.

Trochę historii
Przypomnijmy, że 19 maja 1505 roku na mocy przywileju lokacyjnego, wydanego przez króla Aleksandra Jagiellończyka, Ćmielów otrzymał prawa miejskie. Pierwszym wójtem i zarządcą nowego miasta został Maciej z Iłży. Miejscowość musiała mieć rynek i ulice. Wytyczono więc centralny plac w połowie drogi między kościołem parafialnym w Szydłowie, a zamkiem i wsią Ćmielowem. Okolicznościami sprzyjającymi do uzyskania praw miejskich był fakt istnienia parafii od 1313 r. oraz zamku.
Pieczęć Ćmielowska przedstawiała Św. Krzysztofa dźwigającego na barkach Dzieciątko Jezus. W 1509 r. dobra ćmielowskie przeszły w ręce Mikołaja, a potem Krzysztofa Szydłowieckiego, który w latach 1519-1531 zrobił z zamku wspaniałą rezydencję. 4 czerwca 1983 r. po raz pierwszy obchodzono Dni Ćmielowa. 27 maja 1990 r. przeprowadzone zostały pierwsze demokratyczne wybory do samorządu terytorialnego. Burmistrzem został Szymon Andrzej Heba.

