Znajdź nas na

FAKTY

Co dzieje się ze świadczeniem 800+ dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Małachowie? 

Jak wygląda dokładna procedura dysponowania środkami ze świadczenia 800 plus (wcześniej 500 plus) przez dzieci i młodzież z Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie? Czy dzieci mają swobodny dostęp do tych środków? W jaki sposób środki przekazywane są dzieciom – to tylko niektóre z pytań jakie zadaliśmy w placówkach w Małachowie i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. O procedurę zapytaliśmy także w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Zdjęcie ilustracyjne. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Małachowie przed remontem fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa
w wychowywaniu dzieci środki ze świadczenia wychowawczego przyznanego na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych albo interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych przeznaczane się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w tych placówkach/ośrodkach lub gromadzi się je jako oszczędności. Dzieci nieletnie nie mogą samodzielnie dysponować środkami ze świadczenia wychowawczego, odbywa się to w porozumieniu z dyrektorem placówki i opiekunem prawnym. Osoby pełnoletnie uczące się i przebywające w placówce ustalają z dyrektorem placówki ewentualne wydatki ze świadczenia wychowawczego. Osoby pełnoletnie opuszczające placówkę i usamodzielniające się otrzymują zgromadzone środki finansowe ze świadczenia wychowawczego do własnej dyspozycji – czytamy w odpowiedzi ze Świętokrzyskiego Urzędu  Wojewódzkiego w Kielcach. Reguluje to art. 9a  ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Kto sprawuje nadzór nad poprawnością wydatkowania środków z ww. świadczeń
w przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa świętokrzyskiego?

– Zgodnie z art. 12 a ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, nadzór nad zgodnością działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie realizacji świadczenia wychowawczego z obowiązującymi przepisami sprawuje minister właściwy do spraw rodziny. Nadzór ten nie może dotyczyć spraw indywidualnych. Zgodnie z zapisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wojewoda sprawuje kontrolę nad zadaniami określonymi w art. 186 w. cyt. ustawy – brzmi odpowiedź ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.  

Czy dzieci z placówek opiekuńczo- wychowawczych są informowane w jaki sposób gromadzone są ich środki? Czy mają do nich swobodny dostęp?

– Tak, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych informują dzieci, że gromadzą środki ze świadczenia wychowawczego. Dzieci nieletnie nie mogą samodzielnie dysponować środkami ze świadczenia wychowawczego. Jeśli występują przesłanki określone w art. 9a ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, opiekun prawny wraz z dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej decydują, czy zachodzą przesłanki do sfinansowania zakupu ze świadczenia wychowawczego. Osoby pełnoletnie, uczące się i pozostające w placówce w ustaleniu z dyrektorem danej placówki ustalają sposób wydatkowania świadczenia – czytamy.  

Jak sytuacja wygląda w przypadku dzieci i młodzież z Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie?

Zgodnie z odpowiedzią jaką otrzymaliśmy od dyrektora Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie środki gromadzone w ramach świadczenia wychowawczego 800+ (wcześniej 500+) wydatkowane są zgodnie z  art. 9a  ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, na mocy którego wspomniane środki przeznacza się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększenie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci lub gromadzi jako oszczędności. 

– Nadmieniam, iż szczegółowe informacje dotyczące procedury gromadzenia i wydatkowania środków pochodzących ze świadczenia 800+ (wcześniej 500+) przekazywane są Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św. –  czytamy we fragmencie odpowiedzi, pod którą podpisała się Edyta Kaczmarska, dyrektor placówek. 

Pismo, jakie otrzymaliśmy od dyrektora Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie

Zarówno w Małachowie, jak i PCPR zapytaliśmy w jaki sposób środki przekazywane są dzieciom?

Czy dzieci wypełniają pokwitowania? Jeśli dzieci wypełniają pokwitowania prosiliśmy o przesłanie ich kopii (skanów/zdjęć) po ich wcześniejszej anonimizacji (dokumenty z roku 2023 i 2024 – do dnia otrzymania powyższego pisma włącznie). Prosiliśmy o informację na jakie konto/konta przekazywane są środki z 800 plus/ wcześniej 500 plus dla dzieci i młodzieży z Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie? Czy są to indywidualne konta dzieci i młodzieży przebywającej w placówkach w Małachowie? Czy środki ze świadczeń przekazywane są na konto Stowarzyszenia „Razem” Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Ostrowcu Świętokrzyskim? Jeśli tak w jaki sposób są księgowane? Czy dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Małachowie są informowane w jaki sposób gromadzone są ich środki? Czy wiedzą jakie środki zostały zgromadzone na ich koncie? Czy otrzymują comiesięczne rozliczenie stanu środków zgromadzonych z tytułu świadczeń 800 plus / wcześniej 500 plus. Czy wydatkowanie pieniędzy przez dzieci np. na zajęcia dodatkowe są w jakiś sposób rejestrowane? Jeśli tak w jaki sposób? Jeśli dzieci mają opłacane zajęcia pozalekcyjne lub inne dodatkowe zajęcia, to kto dysponuje tymi pieniędzmi jeżeli dziecko jest niepełnoletnie? Czy po opuszczeniu placówki dzieci mają wypłacane świadczenie z 800+? Jeśli tak w jakim terminie po opuszczeniu placówki? Jeśli nie, prosiliśmy o informację dlaczego ta kwota nie jest wypłacana? Niestety dyrektor placówek z Małachowa nie udzieliła nam szczegółowych odpowiedzi, nie przesłała też zanonimizowanych pokwitowań, o które prosiliśmy. 

Co zawierał pismo z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św. przesłane do naszej redakcji?

Na dwóch stronach pisma, pod którym tym razem nie podpisała się Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a Sławomir Religa, kierownik działu do spraw Pracy z Rodziną i Dzieckiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św. czytamy o… definicji informacji publicznej.

– (…) W zaistniałej sytuacji organ nie ma obowiązku wydawania decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej, zaś wystarczającym jest poinformowanie wnioskodawcy, że jego żądanie –  w opisanej wyżej części – nie można uczynić zadość – czytamy we fragmencie pisma.

Jego pełną treść publikujemy poniżej. Temat świadczeń 800+  będzie miał swoją kontynuację. O jego dalszym przebiegu informować będziemy na bieżąco.    

Pismo, jakie otrzymaliśmy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św.
Pismo, jakie otrzymaliśmy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Świętokrzyskie: dwie osoby nie żyją, a 17 jest rannych w wypadku busa Świętokrzyskie: dwie osoby nie żyją, a 17 jest rannych w wypadku busa

Dwie osoby nie żyją, a 17 jest rannych w wypadku busa!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Powiat nie chce przejąć drogi wojewódzkiej? 

FAKTY

Świętokrzyskie: 1 osoba zginęła, 15 rannych w wypadku busa! Trasa jest zablokowana!

FAKTY

Świętokrzyskie: jedna osoba zginęła, a 18 jest rannych w wypadku busa Świętokrzyskie: jedna osoba zginęła, a 18 jest rannych w wypadku busa

Świętokrzyskie: Jedna osoba zginęła, a 18 jest rannych w wypadku busa!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this