Flaga miasta zawiera te same kolory lub elementy graficzne, co herb miasta. Jej wygląd określony jest uchwałą rady miasta lub zapisami w statucie gminy. Każdy element flagi ma swoje znaczenie: – kolory – mogą symbolizować wartości (np. czerwień – odwaga, biel – czystość, niebieski – lojalność), elementy heraldyczne – często przenoszone z herbu miasta, przypominają o jego historii lub ważnych postaciach, układ – nieprzypadkowy, zgodny z zasadami heraldyki i weksylologii.
O to, aby Ostrowiec Świętokrzyski miał swoją flagę apeluje Aron Pietruszka, radny miejski z Koalicji Tak! Dla Samorządu. O postęp prac w tej sprawie dopytywał podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 22 maja .
– Dumnie by było, gdyby przed urzędem miasta Ostrowca Św., przed instytucjami miejskimi w na terenie miasta – wisiały flagi. Pokazuje to przywiązanie do barw ostrowieckich i herbu – tłumaczył radny.
Dotarł również do dokumentów z lipca 2009 roku, kiedy to Gmina zwróciła się o wyrażenie opinii w sprawie znaków i symboli Gminy Ostrowiec Świętokrzyski do Komisji Heraldycznej. Chodziło wówczas o sztandar i flagę. Komisja Heraldyczna po zapoznaniu się z dokumentacją i przedstawionymi wzorami (w piśmie z października 2009 roku) wyraziła negatywną opinię. W uwagach podkreślono, że herb umieszczony na fladze nie jest zgodny ze wzorem przyjętym uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 29 września 1988 roku, na fladze nie występuje barwa złota, a barwa żółta, w załączniku graficznym przedstawiona jako pomarańczowa. Negatywną opinię Komisja Heraldyczna wyraziła również w grudniu 2010 roku. Załączniku do uchwały czytamy, że: „przedłożony projekt flagi i sztandaru gminy Ostrowiec Św. Komisja Heraldyczna ocenia negatywnie, jako niezgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną (…)”.
– Flaga to także element budowania tożsamości lokalnej. To nie tylko tkanina powiewająca na maszcie – to znak jednoczący ludzi wokół wspólnych wartości, historii i miejsca, które nazywają domem. Flaga przypomina o przeszłości i inspiruje do wspólnego budowania przyszłości, a przy okazji może promować nasze miasto na arenie międzynarodowej – tłumaczy Aron Pietruszka. Podkreśla, że zależy mu, aby Komisja Heraldyczna ponownie pochyliła się nad tym tematem i rozpoczęła prace. Podkreśla, że jest za nowoczesną identyfikacja gminy poprzez nowoczesne logotypy, z których korzysta wiele samorządów w Polsce, ale na historię i tradycję również powinno być miejsce.
