Biegnąca wzdłuż ulicy Siennieńskiej w Ostrowcu Św. ścieżka rowerowa to nie tylko trasa dla miłośników dwóch kółek, ale także popularne miejsce dla rodzin z dziećmi i seniorów. Z infrastruktury korzystają także mieszkańcy gminy Bodzechów, którzy udają się do Ostrowca Świętokrzyskiego na zakupy czy w celach rekreacyjnych.
Zdaniem radnego powiatowego Jarosława Czarneckiego, obecny stan ścieżki stanowi zagrożenie dla rowerzystów. W swojej interpelacji zwrócił się do władz powiatu o montaż barierek ochronnych na odcinku od ulicy Orlej do Nowej Dębowej Woli.
– Obecny stan stwarza ogromne zagrożenie dla rowerzystów korzystających z tego odcinka ścieżki – podkreśla radny.
Starostwo: Ścieżka spełnia normy
W odpowiedzi na interpelację radnego, Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego zaznaczył, że ścieżka rowerowa została zaprojektowana i wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a jej szerokość zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom.
– (…) informuję, że zadanie pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0662T w zakresie budowy ścieżki rowerowej” zostało zrealizowane w oparciu o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej znak: AB.6740.618.2019.AK wydaną przez Starostę Ostrowieckiego w dniu 02.03.2020 r. Zgodnie ze sporządzoną dokumentacją projektową dla zrealizowanego zadania inwestycyjnego oraz pismem znak: WIR.III.7121.125.2019 z dnia 10.06.2019 r. zatwierdzającym projekt stałej organizacji ruchu, pomiędzy krawędzią ścieżki rowerowej, a jezdnią drogi powiatowej nie zaplanowano montażu barier ochronnych, ponieważ ścieżka w km od 3+616,00 cło 4+022 i od km 5+351 do 6+700,00 została zaprojektowana i wykonana jako dwukierunkowa o szerokości 3,0 m, przy minimalnych wymaganiach 2,0 m (* 47 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124 ze zm.). Dodatkowa szerokość ścieżki rowerowej usytuowanej przy krawędzi jezdni drogi umożliwia bezpieczne korzystanie z infrastruktury rowerowej przez użytkowników – czytamy w oficjalnej odpowiedzi.
Bezpieczeństwo czy oszczędność?
Odpowiedź władz powiatu nie rozwiewa jednak obaw części mieszkańców. Niektórzy z użytkowników ścieżki twierdzą że oddzielenie trasy rowerowej od ruchliwej drogi podniosłoby komfort i bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza dla najmłodszych i mniej doświadczonych rowerzystów.