Znajdź nas na

FAKTY

Czytelnik: Czy dzieci przebywające w placówkach-opiekuńczo wychowawczych w Małachowie są bezpieczne?

To pytanie, które w swoim liście skierował do nas jeden z naszych Czytelników. Niepokoił się m.in. o to czy w placówkach zatrudniona jest wystarczająca ilości opiekunów, ile dzieci przebywa w placówkach i w jakim wieku są dzieci przyjmowane do placówki, czy placówki spełniają wymogi przepisów przeciwpożarowych, a także ile zawodowych rodzin zastępczych funkcjonuje aktualnie na terenie powiatu ostrowieckiego. Pytania skierowaliśmy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poprosiliśmy także o przesłanie protokołów z kontroli dotyczącej ochrony przeciwpożarowej z roku 2022, 2023, i aktualnego, a także protokołów z kontroli sanepidu z roku 2022, 2023, i aktualnego.

Zdjęcie ilustracyjne. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Małachowie przed remontem fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– „Całe swoje życie związany jestem z pracą dla ludzi. Dziś nazywa się to pracą socjalną. Szczególnie bliskie memu sercu jest dobro dzieci. Dlatego zdecydowałem się napisać do Państwa Redakcji  ten list. Czy dzieci przebywające w placówkach-opiekuńczo wychowawczych w Małachowie są bezpieczne? Mam powody, aby twierdzić, że tak nie jest. Placówki są przepełnione, przyjmowane są do nich dzieci poniżej 10 roku, choć powinny przebywać w rodzinnej pieczy zastępczej. Mam informację, że w jednej z placówek przebywają dzieci poniżej 3 roku życia. Tak szumnie mówi się rodzinnej pieczy zastępczej na festynach czy też piknikach  organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jednak z mojej wiedzy wynika, że rodzin zastępczych nie przybywa, a wydarzenie kończy się na nagłówkach w prasie nic za sobą nie niosąc. Po co więc wydawać pieniądze na coś, co nie przynosi rezultatów? Jakie jest przygotowanie zawodowe wychowawców zajmujących się dziećmi? Czy mają ukończone odpowiednie studia? Czy liczba opiekunów dostosowana jest do liczby dzieci? Jeśli w ośrodkach są maluszki, których teoretycznie nie powinno się tam umieszczać, to czy mają zapewnioną opiekę zwłaszcza w nocy? Każdy kto ma roczne dziecko wie ile wymaga troski i opieki. Nie wiem czy byliście kiedyś Państwo w placówce w Małachowie. Czy spełnia ona wymagań bezpieczeństwa przeciwpożarowego? Co mówią przeprowadzone tam kontrole? Jestem człowiekiem starej daty i doskonale wiem, że praca z dziećmi, zwłaszcza takimi dla których los nie był łaskawy do łatwych nie należy, ale naszym obowiązkiem jest zapewnienie im jak najlepszych warunków, a nie tworzenie „schronisk”, w których zamiast czuć się bezpieczne ich frustracja będzie tylko wzrastać. One już zostały skrzywdzone przez los. Nie dokładajmy im zmartwień”  – napisał pod koniec maja nasz Czytelnik, prosząc o anonimowość.

Tabliczka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

O warunki w jakich żyją dzieci w placówkach w Małachowie zapytaliśmy więc w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św. 

I tak w Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 1 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało 22 dzieci. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim placówka przeznaczona jest na 14 miejsc.

W Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 2 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało 15 wychowanków. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim placówka przeznaczona jest na 14 miejsc.

W Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 3 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało 15 wychowanków. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim placówka przeznaczona jest na 14 miejsc.

W Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 4 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało 15 wychowanków. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim placówka przeznaczona jest na 14 miejsc.

Źródło: https://samorzad.gov.pl/web/pcpr-ostrowiec-swietokrzyski

 – W każdym przypadku przekroczenia limitu ustawowej liczby wychowanków w placówce, Wojewoda Świętokrzyski wydał decyzje zezwalające na taki pobyt do chwili uregulowania jego sytuacji życiowej lub opuszczenia placówki – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św.

We wszystkich czterech placówkach w Małachowie (zgodnie ze stanem z 14 czerwca 2024 roku) przebywały również dzieci poniżej 10 roku. Zapytaliśmy o to ile jest takich dzieci, w jakim są wieku i w których placówkach przebywają? Prosiliśmy również o podanie podstawy prawnej (przepisów) na podstawie której przyjęte zostały dzieci poniżej 10 roku życia. 

W placówkach przebywają dzieci poniżej 10 roku życia

– Ze względu na trudną sytuację występującą na terenie całej Polski, a mianowicie brak wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej zdarzają się przypadki, że pomimo przepisu zawartego w art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i rodzinnej pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177 z późn. zm.) w każdej z czterech Niepublicznych Placówek Opiekuńczo Wychowawczych przebywają dzieci poniżej 10 roku życia. Sytuacja taka ma unormowanie poprzez wydanie przez Sąd Rejonowy postanowienia o umieszczeniu w instytucjonalnej pieczy zastępczej w przypadku każdego dziecka oraz jest podyktowane koniecznością zabezpieczenia dla niego prawidłowej opieki i wychowania. Analizując powyższe na uwagę zasługuje również fakt, że przy kierowaniu dzieci do placówek nie rozdzielamy rodzeństw  i tak jest we wszystkich omawianych przypadkach w NPOW w Małachowie (…) – wyjaśnia w piśmie Joanna Pikus.

Zgodnie  z przekazanymi przez nią informacjami w  Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 1 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało łącznie 4 wychowanków wieku:6,9 i 7 lat.

W Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 2 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało łącznie 3 wychowanków w wieku 7 i 8 lat.

W Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 3 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało łącznie 4 wychowanków w wieku: 5,4 i 8 lat.

W Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 4 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało łącznie 7 wychowanków wieku: 1, 2, 4, 6, 7 i 8 lat. 

– Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Panią Dyrektor Placówek wszystkie osoby zatrudnione w czterech placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Małachowie, sprawujące bezpośrednią opiekę nad dziećmi posiadają wymagane ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej właściwe kwalifikacje – odpisała nam dyrektor PCPR-u.

Poziom wykształcenia prezentuje poniższa tabela.

Fragment odpowiedzi jaką otrzymaliśmy z PCPR-u.

Czytelnik, który napisał do nas list, niepokojąc się o bezpieczeństwo dzieci przebywających w placówkach w Małachowie szczególny nacisk kładł na opiekę nad dziećmi w porze nocnej, pytając o liczbę opiekunów.  Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza, że w Niepublicznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 4 w Małachowie (na dzień 14 czerwca 2024 roku) przebywało łącznie 7 wychowanków wieku: 1, 2, 4, 6, 7 i 8 lat, a w sumie w placówce tej przebywało 15 wychowanków. 

– W porze nocnej w każdej z poszczególnych Placówek dyżur pełni jeden opiekun – wychowawca, w sumie 4 wychowawców na wszystkich Placówkach, co jest zgodne z wytycznymi zawartymi w & 11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej. Natomiast w sytuacjach nagłych takich jak np. konieczność nocnego wyjazdy z dzieckiem do szpitala, do opieki celem uzupełnienia powstałego braku kadrowego telefonicznie wzywany jest dyrektor, pracownik socjalny lub wychowawca zatrudniony na umowę zlecenie. Ponadto, jak wynika z oświadczenia Dyrektora Placówek, nigdy nie miała miejsca sytuacja, w której tylko jeden wychowawca pełniłby dyżur na dwóch placówkach jednocześnie – wyjaśnia Joanna Pikus.

Pikniki piknikami, a rodzin zastępczych zawodowych wciąż „jak na lekarstwo”!     

25 maja 2024 roku, czyli przed przesłaniem  przez nas zapytania do PCPR-u, na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury odbył się Piknik Rodzinny, którego organizatorem było m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jak wynika z informacji prasowych piknik miał promować rodziny oraz rodzicielstwo zastępcze. 

Tymczasem obecnie na terenie powiatu ostrowieckiego funkcjonują zaledwie dwie rodziny zastępcze zawodowe, w tym jedna o charakterze pogotowia rodzinnego.

Taka sama sytuacja miała miejsce w 2023 i 2022 roku.

W 2024 roku w PCPR zatrudnionych jest 6 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej (na 14 czerwca 2024 roku). Pod opieką koordynatora nr 1  pozostawało 15 rodzin, taka sama sytuacja miała miejsce  w przypadku koordynatorów 2, 3, 4;   koordynator nr 5 miał pod opieką   14 rodzin, koordynator nr 6 – 11 rodzin. 

Zgodnie z art. 77 ust.1  z dnia  9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej –  rodziny zastępcze obejmuje się, na ich wniosek opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Rodziny zastępcze, które nie złożyły wniosku są wspierane przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Do tematu kontroli  dotyczących ochrony przeciwpożarowej z roku 2022, 2023, i aktualnego, a także protokołów z kontroli sanepidu z roku 2022, 2023, i aktualnego wrócimy w kolejnym artykule. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Świętokrzyski: Radna podziękowała za… toaletę przenośną!

FAKTY

Kielce: Radni przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości!

FAKTY

Czy na ostrowieckim cmentarzu niektóre z trumien „dryfują” w wodzie?

FAKTY

Joanna Borkowska: Rolnik mając dwie ręce, jedną sieje, a drugą zwraca ku Bogu! [FOTO]

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this