Zaburzenia mowy u dzieci to problem, który według statystyk dotyka aż 30 procent dzieci. Najczęściej występującymi dysfunkcjami są: jąkanie, dyslalia, afazja i giełkot.
Rozwój systemu komunikacyjnego u dziecka rozpoczyna się już w okresie płodowym, kiedy kształtuje się słuch dziecka, mózg i narządy mowy: oddechowe, artykulacyjne i fonacyjne.
Intensywny rozwój mowy trwa do 6/7 roku życia. Co jednak zrobić, gdy zauważamy, że nasze dziecko ma problemy z artykulacją i poprawnym wysławianiem się? Do kogo się udać i jakie ćwiczenia wykonywać, aby pomóc dziecku z wadą wymowy? Czy można poradzić sobie z jąkaniem u dziecka?
Na te i inne pytania, już w najbliższą sobotę odpowie Iwona Bednarska, pedagog, tyflopedagog, logopeda i terapeuta terapii pedagogicznej.
Czym zajmuje się logopeda?
Diagnozą i stymulacją rozwoju mowy, terapią zaburzeń – artykulacji mowy, głosu, języka pisanego, zaburzeń neurologicznych, dysleksji; pracą z dziećmi z min. afazją, autyzmem, zespołem Aspergera, dyslalią, alalią.
Podczas terapii logopedycznej pracuje się nie tylko nad korygowaniem wad wymowy, ale także prowadzi ćwiczenia, które usprawniają narządy artykulacyjne, percepcję wzrokową i słuchową, orientacje przestrzenną oraz motorykę dużą i małą. Logopeda pomaga w nauce czytania i pisania oraz doskonali rozwój ruchowy i emocjonalny
Zadaniem tyflopedagoga jest edukacja i rehabilitacja niewidomych i słabo widzących, dla dorosłych i dla dzieci, dla tych, którzy problemy wzrokowe mają od urodzenia lub bardzo wczesnego dzieciństwa, ale i dla tych, których możliwości wzrokowe pogarszają się stopniowo lub zanikają całkowicie.
Konsultacje odbędą się w najbliższą sobotę (23 lutego) w Gabinetach psychologiczno-pedagogicznych „Siódme Niebo”, na Osiedlu Stawki 45 w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.