Podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św., jaka odbyła się w środę, 26 sierpnia w porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu. 65 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na m.in. wymianę drzwi do sal lekcyjnych, cz odnowienie korytarza parteru budynku w Zespole Szkół nr 3. Czy podatnicy z gminy Ostrowiec Św. utrzymują już także powiat?
– Będziemy za chwilę głosowali uchwałę, której przedmiotem jest udzielenie pomocy finansowej powiatowi ostrowieckiemu w formie dotacji z przeznaczeniem na odnowienie korytarza parteru budynku dydaktycznego, wymianę drzwi do sal lekcyjnych w Zespole Szkół nr 3, czyli w THM-ie. Chciałbym zapytać, czy przeznaczenie tych środków było konsultowane z władzami powiatu, bo z tego co mówił pan radny Łata (Mariusz Łata, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego i naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych przyp. red.) na komisji potrzeby inwestycyjne w szkołach powiatowych są bardzo duże, że są tam cieknące dachy, szczególnie między halami sportowymi, a łącznikami. Chciałbym zadać pytanie czy te pieniądze są naprawdę dobrze spożytkowane, bo oczywiście możemy upiększać wnętrza, natomiast to nie poprawi stanu technicznego budynku. Czy przeznaczenie tych środków było konsultowane z powiatem – pytał Mateusz Czerecha.
Głos zabrał także Andrzej Pałka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego. Nie pierwszy raz w historii sesja Rady Miejskiej w Ostrowcu Św. zmieniła się w festiwal podziękowań dla prezydenta, choć te należą się głównie podatnikom, których środki trafiają do budżetu, ale o nich, dziękujący Andrzej Pałka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego, nie wspomniał.
– Myślę, że trzeba w tym miejscu podziękować pomysłodawcy, panu prezydentowi za to, że też nie tylko patrzy na swoje placówki mu podległe, ale również patrzy na całokształt wychowania, przebywania naszej młodzieży. Chyba nic tak nie buduje, nic tak nie kształci, jak przykład, jak doświadczają w nowych obiektach, wyremontowanych, a niekiedy może i przewyższających standard życia rodzinnego. I takie sytuacje też są, nie jest to nowością zapewne. Myślę, że dobra współpraca w myśl powiedzenia, że zgoda buduje, natomiast niezgoda rujnuje, to chyba nic dodać, nic ująć i oby tak dalej – mówił Andrzej Pałka, wspomniał także o złej sytuacji finansowej powiatu.
Czy gmina Ostrowiec Św. zamiast w dotacje dla powiatu powinna zainwestować w edukację dzieci i młodzieży?. W rankingu Miejsce sprzyjające edukacji pisa samorządu terytorialnego „Wspólnota” znajduje się bowiem na 1451 pozycji na 2473 miejsca. Najlepiej zatem nie wypadamy. Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. nie odpowiedział na pytanie Mateusza Czeremchy, mówił natomiast o gestach solidarności i podziękowaniach dla kadry szkoły.
– Ja powiem bardzo technicznie, gdyby we właściwym czasie dbano o remonty w szkole, w Technikum Hutniczo-Mechanicznym, to nie byłoby dzisiaj takiego problemu, że leje się z dachów, niepomalowane klatki, niewymienione drzwi, zapadające się parkiety, wiele usterek. To trzeba sobie odpowiedzieć samemu sobie, gdzie byli wszyscy ci, że przez ostatnie lata nie remontowali. Szybko można sprawdzić, myślę, że wszyscy nauczyciele, pan dyrektor Golis (Czesław Golis, dyrektor THM-u przyp. red.) i dzisiejszy pan dyrektor Łodej (Tomasz Łodej przyp. red.) mają wiedzę ile wnioskowali do wcześniejszych władz, ile dostali. Z nasze strony, ja wnioskuję do państwa radnych o gest solidarności, gest wsparcia. Jestem po rozmowach z panem dyrektorem Łodejem, jestem po rozmowach z naczelnikiem wydziału oświaty w powiecie, panem Mariusze Łatą i jestem po takich konsultacjach fizycznych, miałem przyjemność być w tym obiekcie i chcę podziękować w ten sposób i myślę, że państwo też podziękujecie, głosując za tą uchwałą, wszystkim nauczycielom i uczniom tej szkoły – mówił prezydent.
Przypomniał, że Zespół Szkół nr 3 to jedna z najlepszych szkół technicznych w województwie.
– Nie jest moim obowiązkiem, jako prezydenta miasta finansować tę szkołę. Natomiast chcemy pokazać gest, gest solidarności i chcemy zrobić ukłon w stronę świetnej szkoły. Panie naczelniku myślę, że nagroda się dla pana Łodeja należy za prowadzenie tej placówki i dla nauczycieli za świetne przygotowanie maturzystów, bo mamy się czym pochwalić. I stąd z tego miejsca, jako prezydent wnioskuję do państwa, abyśmy dla tej szkoły taką dotację celową dali – mówił Jarosław Górczyński.
Czy prezydent zapomniał, że nie jest starostą powiatu, a także, że w samorządzie gminnym jest przedstawicielem władzy wykonawczej, nie ustawodawczej?
Swoje pytanie ponowił także Mateusz Czeremcha:
– Czy przeznaczenie tych środków było konsultowane z władzami powiatu, czy jest to koncert życzeń pana prezydenta, czy też rzeczywiście odpowiedź na realne potrzeby? To po pierwsze. Po drugie: panie prezydencie obok siedzi pani starosta i proszę nie zapominać, że to pani starosta jest pana naczelnika Łaty. Nie na miejscu jest wydawanie sugestii, czy poleceń nie swoim pracownikom – zauważył Mateusz Czeremcha.
Głos zabrał też Mariusz Łata, radny miejski i jednocześnie naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym, który dziękował w imieniu powiatowych szkół.
– Ja tu muszę uspokoić pana radnego Czeremchę, ta dotacja i kazda inna dotacja jest oczywiscie ze mna konsultowana. Ja nie wyobrażam sobie inaczej. Oczywiście mierzymy siły na zamiary i robimy to na co mamy możliwości. Ja państwu chce przypomnieć, że na koniec 2018 roku po przejrzeniu stanu oświaty, szkół średnich dla których organem założycielskim jest starostwo to można się było załamać – mówiła starosta, dziękując za wsparcie, a także podkreślając, że liczy na kolejną pomoc.
Za projektem uchwały głosowało 22 radnych ,podjęta została zatem jednogłośnie.