Pytania i sugestie radnych miejskich wzbudziła wypowiedź Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św. odnośnie przetargu na budowę ścieżki rowerowej w stronę Dębowej Woli. Przetargu, w którym zamawiającym jest powiat ostrowiecki, nie zaś gmina Ostrowiec Św.
– I też chcę się podzielić taką informacją z państwem, bieżącą informacją. Powiat otworzył przetarg na budowę ścieżki rowerowej w stronę Dębowej Woli. No i niestety oferty są rozstrzelone z 5 milionów, które mają, oferta jest na 9. Prawie jest 100 procent więcej. Dzisiaj były też takie konsultacje, jak te zakres spróbować uszczuplić, albo poprawić. I myślę, że powiat kolejny raz będzie musiał tu podejść pod ten przetarg, ale to jest też zakres miejski, bo ta ścieżka jest i na terenie miasta Ostrowca Św., i w ramach tej ścieżki jest też budowa chodnika. Jak gdyby jadąc z miasta w stronę Sienna, po prawej stronie mamy chodnik i tam jest też przebudowa naszej infrastruktury wodociągowej, a my w tamtym rejonie bardzo mocno inwestujemy, bo budujemy osiedla przy ulicy Malinowej, Orlej, więc tam w tym obszarze też jak gdyby ten chodnik jest potrzebny. Także czekamy na kolejne rozstrzygnięcie, ale pokazuję państwu bieżącą sytuację jaką mamy, że przetargi niestety idą bardzo drogo, jeżeli chodzi o kosztorysy inwestorskie. Co jest kolejny raz potwierdzone – mówił prezydent.
O szczegóły dopytywał radny Kamil Stelmasik.
– To znaczy, że być może będzie tak, że będziemy mogli się spodziewać jakiejś interwencji miasta w kontekście tej inwestycji, tak – pytał podczas sesji.
Jarosław Górczyński wprost nie odpowiedział, tłumacząc, że… „życie pokaże”.
– Jestem zwolennikiem współpracy. Jestem zwolennikiem, aby się dużo budowało. Jeżeli są ku temu możliwości, to należy dobudować. Rozpoznajemy rynek. Powiat jest tu liderem, więc to oni są stroną. Czekamy na kolejne rozstrzygnięcia i wtedy będziemy państwa informować o tych rozstrzygnięciach. Ja tu wyszedłem przed szereg informując, dzieląc się z państwem bieżącą informacją z dzisiejszego spotkania sprzed 10 minut, ale jestem zwolennikiem, aby te ścieżki rowerowe budować i żeby tę infrastrukturę naszą miejską też poprawiać, unowocześniać, bo to zostaje na lata. To jest inwestowane na przyszłość i to jest inwestowane z myślą o kolejnych pokoleniach, bo wszystko to co zabudujemy, będzie służyć kolejnym pokoleniom – tłumaczył prezydent.
Pytania miał również radny Mateusz Czeremcha.
– Jeżeli już mówimy o drogach gminnych, powiatowych, o ścieżkach rowerowych, to oczywiście jest potrzeba, żeby ta ścieżka powstała, ale chciałem przypomnieć, że są też ulice gminne, gdzie w okresie, kiedy teraz napadało trochę śniegu, to mieszkańcy „brodzą po kostki w błocie. Także prosiłbym również o zwrócenie uwagi na drogi gminne – zaznaczył radny.
Czy będzie to kolejna inwestycja powiatu, do której środki „dołożą” gminy, przez które inwestycja będzie przebiegać? Czy nie ucierpią na tym drogi gminne? Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym „Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego”.