Herb i logotyp to dwa różne symbole graficzne, które pełnią odmienne funkcje i mają różne zastosowania. Podczas gdy herb jest symbolem tradycji i tożsamości historycznej, logotyp stanowi nowoczesne narzędzie identyfikacji wizualnej w marketingu. Wiedzą o tym doskonale w gminie Ożarów. Z myślą o działaniach promocyjnych i marketingowych stworzony został znak graficzny, który wpłynie na rozpoznawalność gminy w Polsce.
Jak podkreśla Piotr Ślęzak, burmistrz Ożarowa inspiracją do tworzenia znaku promocyjnego gminy Ożarów była historia i tradycja Miasta i Gminy Ożarów, ale również spojrzenie na przyszłość gminy.
– Świat dziś bardzo szybko biegnie naprzód. Rozwijają się technologie, rośnie nasza świadomość ekologiczna, optymalizacja obejmuje procesy produkcyjne, zmienia się też sposób komunikacji. Zmiany te dotyczą nie tylko osób prywatnych czy firm, ale także instytucji, w tym miast i gmin. Aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością oraz skutecznie zaistnieć w komunikacji informacyjnej, marketingowej i promocyjnej Miasto i Gmina Ożarów ma teraz swój znak promocyjny – tłumaczy burmistrz.

Punktem wyjścia dla nowego znaku stały się: korona – która jest ważnym elementem znaku oraz symbolicznym nawiązaniem do ożarowskiego herbu Rawicz, a także do legendy o królewnie Klotyldzie i do nadania praw miejskich przez króla Zygmunta II Augusta. Co ciekawe na 50 świętokrzyskich miast tylko 7 posiada koronę w herbie, dlatego została ona wykorzystana także w znaku promocyjnym. Kolejną ważną przesłanką była pamięć – oddanie honoru miejscom i historii regionu ożarowskiego, uwzględniając trzy dawne miasta – gminne wsie i osady: Lasocin, Janików i Gliniany, które powstały w XVI wieku i znacząco wpływały na rozwój regionu, wreszcie inicjał nazwy „Ożarów” – nawiązujący do pieczęci miasta Kazimierz, dziś dzielnicy Krakowa. Ten element znaku to także odniesienie do monogramu króla Zygmunta II Augusta, który nadał prawa miejskie w 1569 r.
Aktualnie Miasto i Gmina Ożarów pracuje nad systemem identyfikacji wizualnej, w którym wykorzystana zostanie kolorystyka, bazująca na barwach strojów świętokrzyskich, opisanych przez etnografa Janusza Kamockiego, a także nawiązująca do produktów lokalnych, takich jak Wiśnia Nadwiślanka czy kolorów występującego tu krzemienia.

– Logo, a dokładniej znak graficzny ma na celu identyfikację naszej gminy i skuteczniejszy marketing zasobów. Znak jest jednym z wielu elementów, które mają na celu skuteczniejszą promocję. Mówimy tu o Wiśni Nadwiślance, krzemieniu pasiastym czy cemencie. Znak to nie herb, który będzie zarezerwowany do celów bardziej poważnych wzniosłych. Nowy i nowoczesny system identyfikacji wizualnej Miasta i Gminy Ożarów pozwoli stworzyć spójny, jednolity, funkcjonalny i charakterystyczny wizerunek dla miasta i gminy, mocno związany z tradycją i historią, a jednocześnie współczesny – zapewnia Marcin Stańczyk, zastępca burmistrza Ożarowa.
Ważne, aby pomiędzy używaniem znaków zachowana została odpowiednia równowaga, a jeden nie wyparł drugiego.
Twórcami znaku promocyjnego przy współpracy pracowników Urzędu Miasto i Gmina Ożarów są Proszki Studio.
