– Aby współpracować trzeba mieć pomysły, opracowane strategie i wizje rozwoju, żeby móc ze spokojem patrzeć w przyszłość trzeba się porozumiewać – tłumaczyli podczas wczorajszej konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie włodarze pięciu gmin z trzech powiatów: ostrowieckiego starachowickiego i opatowskiego.
Połączyła ich Srebrna Dolina Kamiennej, szansa na wspólne pozyskiwanie środków zewnętrznych, realizację wspólnych inwestycji, a przede wszystkim wspólna troska o mieszkańców tych pięciu gmin.
– Nowa perspektywa finansowa, jaka się pojawi od 2021 roku do 2027 roku wiąże nas w jednym wspólnym celu, aby te środki pozyskać. Te pięć gmin, które dziś się spotkało ma ogromny potencjał. Dlatego porozumienie o współpracy zostało zawiązane w Kunowie, bo to tutaj zaczęliśmy rozmawiać w momencie, kiedy nie zostaliśmy zaproszeni do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy, gdzie również znalazła się gmina Ostrowiec Św. Do dziś nie mamy odpowiedzi od 4 września w tej tematyce. Chcielibyśmy, żeby ktoś po prostu z nami rozmawiał, żeby nas przyjął do tego zacnego grona, ale nie pozostajemy bierni, dzisiejsze porozumienie jest tego dowodem – wyjaśniała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Joanna Suska dodaje, że gminy zjednoczone pod szyldem Srebrnej Doliny Kamiennej planują przygotować się do tortu, jakim jest nowa perspektywa unijna, a co się z tym wiąże do pozyskiwania środków, jakie będą rozdysponowywane na terenie województwa świętokrzyskiego. Jako grupie ze wspólnymi pomysłami i wizją przyszłości, będzie im zdecydowanie łatwiej działać.
– Nam nie chodzi o zaproszenia. My potrzebujemy tylko czystej informacji, przekazu. Wówczas zjawiamy się, ponieważ wiemy, że każde środki finansowe są potrzebne, zwłaszcza tym najmniejszym gminom, a Ćmielów do takich się właśnie zalicza. Dziś nastawieni jesteśmy na wspólną politykę regionalną, senioralną, mowa o Srebrnej Dolinie Kamiennej. Nakierowani jesteśmy na takie życie w stylu slow, żeby chciało się do nas przyjechać pod względem turystycznym, a także chciało się tutaj przebywać, aby żyło się u nas lepiej – dodaje burmistrz Ćmielowa.
Pomysłodawcą zawartego wczoraj porozumienia był Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.
– W Srebrnej Dolinie Kamiennej będziemy kładli nacisk na politykę senioralną. Osób w starszym wieku nam przybywa. Jako gmina Kunów niedługo kończymy projektowanie w Miłkowskiej Karczmie Domu Pomocy Społecznej, znajdzie w nim miejsce 70 osób. Społeczeństwo starzeje się nam niestety w szybkim tempie. Starszych osób, które potrzebują opieki wciąż przybywa. Chcemy zaproponować im wspólną ofertę na odpoczynek, relaks i aktywność fizyczną – podkreśla burmistrz.
Przypomina, że w Kunowie już od kilku lat funkcjonuje Senior Plus, gmina nie zapomina także o osobach niepełnosprawnych.
Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów stawia z kolei na odnawialne źródła energii i turystykę.
– Mamy wspólne cele. Wszyscy znajdujemy się w dolinie chronionego krajobrazu rzeki Kamiennej. Możemy powiedzieć, że łączy nas kamienna. Jednym z naszych priorytetów, oprócz turystyki, szlaków turystycznych i odnawialnych źródeł energii, będzie pomoc seniorom. Chcemy stworzyć warunki na budowę nowej infrastruktury, służącej osadnictwu osób w wieku emerytalnym – wyjaśnia wójt.
Podkreśla, że pomimo, iż jako włodarze trzech gmin z powiatu ostrowieckiego nie zostali zaproszeni do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy, muszą działać dla dobra mieszkańców i w trosce o mieszkańców.
– To bardzo ważne porozumienie, ponieważ przystąpiły do niego trzy powiaty: powiat starachowicki, powiat ostrowiecki i powiat opatowski. Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa, że doszło między nami do podpisania tego porozumienia. Świadczy to o tym, że potrafimy rozmawiać, siadać do stołu, dyskutować dla wspólnego rozwoju naszych wspaniałych gmin. To są gminy turystyczne, ale także i historycznie łączy nas przemysł: zapora Staszicowska i cały kompleks staszicowski – dodaje Marzena Bernat, wójt gminy Brody.
Tłumaczy, że szczegółowe ustalenia i rozmowy przed pięcioma gminami.
– Na pewno będziemy wykorzystywać całe dorzecze rzeki Kamiennej, większośc lasów, ponieważ chociażby w gminie Brody 70 procent powierzchni to lasy, a także będziemy działać w kierunku opieki nad starszymi ludźmi – zapewnia Marzena Bernat, wójt gminy Brody.
Tomasz Kamiński, wójt gminy Tarłów zapewnia, że jest otwarty na współpracę, a tego typu porozumienia są szansą na pozyskanie środków unijnych, które gwarantują nie tylko rozwój gminy, ale i mieszkańców.
– Tarłów to jedyna gmina z powiatu opatowskiego, która jest nad Kamienną. Bardzo się cieszę, że jesteśmy na takim spotkaniu i uczestniczymy w tym porozumieniu. Pewne środki się kiedyś skończą, musimy myśleć o przyszłości. A przyszłość to środki zewnętrzne z samego budżetu gminy nie da się zbyt wiele zrobić. Gmina Tarłów jest gminą typowo rolniczą, za wiele tych środków nie ma – tłumaczy Tomasz Kamiński, wójt gminy Tarłów.
Pięć gmin, które podpisały wczoraj porozumienie ubiega się, aby przedstawione przez nich pomysły wpisane zostały do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info