Środki na remont holu głównego w ostrowieckim szpitalu przekazane zostały w oparciu uchwały Rady Miasta Ostrowca Św. z 13 października 2020 roku. W jej uzasadnieniu czytamy:
– Mając na celu utrzymanie jak najwyższego standardu świadczenia usług zdrowotnych dla mieszkańców miasta i wychodząc naprzeciw potrzebom remontowym ostrowieckiego szpitala, proponuje się udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu na dofinansowanie prac remontowych w budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sytuacja finansowa ZOZ jest trudna i nie pozwala na udźwignięcie ciężaru wszystkich kosztów. Dlatego kierując się szeroko pojętym dobrem pacjentów proponuje się przeznaczyć kwotę 100 000 zł na dotację celową dla Powiatu Ostrowieckiego, która wykorzystana zostanie na remont klatki schodowej i holu głównego w bloku A Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Do końca roku wyremontowane zostanie wejście do szpitala, a także klatka schodowa, od parteru do ostatniego piętra. To niezbędna modernizacja, ponieważ jak podkreślał Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., roboty malarsko-budowlane nie są wykonywane w takich obiektach zbyt często.
Z utrudnieniami będą musieli liczyć się osoby wchodzące do szpitala.
– Ostrowiecki szpital jest jest jedny z niewielu szpitali, który przyjmuje pacjentów, który przeprowadza normalne operacje, nie odsyła. To też powoduje duże komplikacje. Stąd też wspólnie z panią starostą chcemy wesprzeć pana dyrektora w takim drobnym geście, jakim jest przekazanie 100 tysięcy złotych, kolejnych pieniędzy. W tym roku miasto przekazało już ponad 300 tysięcy złotych dla szpitala na konkretne cele: na zakup łóżek, na zakup sprzętu medycznego dla chirurgii i dla oddziału wewnętrznego. W tej chwili chcemy pomóc dyrektorowi w odnowieniu głównego holu – mówił podczas konferencji prasowej, zorganizowanej bez udziału mediów Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego, podkreślała, że przed szpitalem jeszcze długa droga , jeśli chodzi o nowoczesne wyposażenie i dostosowanie go do najnowszych standardów.
– My od samego początku postawiliśmy sobie za główny cel ratowanie ostrowieckiego szpitala. Państwo pamiętają jak on wyglądał i jak funkcjonował w latach poprzednich. Jest to kolejna pomoc miasta. Chcę przypomnieć jeszcze rok 2019, gdzie były przekazane środki na oddział ortopedii, gdzie wykonano drogi dojazdowe do SOR-u, a więc to jest naprawdę nieoceniona pomoc. Ja mam nadzieję, wręcz jestem przekonana, że to nie jest ostatni gest pana prezydenta i Rady Miasta Ostrowca Św., że możemy jeszcze liczyć na taką pomoc – tłumaczyła starosta.
Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. przypomniał, że roczny koszt utrzymania ostrowieckiego szpitala to kwota rzędu 100 milionów złotych.
– Wydawać by się mogło przy tym, że 100 tysięcy złotych to nie tak wiele, ale jak mówią „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Przecież to nie pierwszy gest. Pani starosta już wspomniała o dotacji do modernizacji oddziału urazowo-ortopedycznego i modernizacji pierwszego oddziału wewnętrznego. Zeszły rok też był obfitujący w te dotacje.
Dodał. że szpital będzie się starać, żeby przekazywane dotacje były wykorzystane jak najlepiej. Podziękował wszystkim pracownikom szpitala za oddanie i poświęcenie, a także wysiłek, który oddają szpitalowi, miastu i wszystkim jego pacjentom.
– Bo dzisiaj pracować w szpitalu jest niezwykle trudno, nie tylko trudno, ale czasem nawet niebezpiecznie – podsumował dyrektor.
Podkreślał, że dziś największym problem dla szpitala są rozdzielacze tlenu medycznego i reduktory tlenu, których brakuje.
– Ponieważ rozbudowaliśmy ilość miejsc dedykowanych leczeniu pacjentów z koronawirusem. Za tymi pacjentami musieliśmy pobierać reduktory tlenu z różnych oddziałów, które temu schorzeniu są dedykowane. Brakuje 25 reduktorów tlenu, które ciężko znaleźć na rynku. Podobnie z rozdzielaczami tlenu – mówił dyrektor ZOZ.
Przypomnijmy, że w tym roku decyzją Rady Miasta Ostrowca Św. miasto przeznaczyło 300 tysięcy złotych na pomoc szpitalowi w postaci dotacji celowych. Za ponad 200 tys złotych zmodernizowano oddział pierwszy wewnętrzny: zakupiono łóżka i sprzęt medyczny, 70 tysięcy przeznaczone zostało na chirurgię urazowo-ortopedyczną