Jak podkreśla Monika Bryła-Mazurkiewicz, kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła jest jednym z niezaprzeczalnych symboli Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie jest to jednak pierwsza świątynia wybudowana w tym miejscu.
– Pierwsza świątynia powstała bowiem na początku XVII wieku ufundowana przez księcia Janusza Ostrogskiego. W 1614 roku została erygowana parafia, a kościół nosił imię Świętego Uriela. Niestety świątynia została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Kościół został jednak odbudowany i zyskał innego patrona – Świętego Michała Archanioła. U schyłku XVIII wieku kościół był już bardzo zrujnowany więc była taka potrzeba, aby wybudować nową świątynię, tym razem murowaną, nie drewnianą. Dzięki właścicielce i kolatorce kościoła podjęto trud budowy nowego kościoła. W XX wieku rozbudowano go, ponieważ był za mały na dość duże potrzeby licznej parafii. Projekt kościoła stworzył Stefan Szyller. Pierwszy z nich niezrealizowany z 1904 roku, drugi z 1924 roku już zrealizowany, ten , który możemy podziwiać ado dziś – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Przypomina, że w aktualnej świątyni ukryte są pierwotne relikty kościoła, a wieża kościoła Świętego Michała Archanioła jest częstym motywem zdjęć i widokówek.
Podczas jutrzejszych warsztatów nie zabraknie też części artystycznej. Dzieci wykonywać będą figury gipsowe, które następnie same pomalują. Będą mogły liczyć także na pomoc i podpowiedzi Haliny Wojciechowskiej, ostrowieckiego plastyka.
Początek zajęć o godzinie 10.00 w ODS Malwa na osiedlu Stawki 45 (I piętro) w siedzibie Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.
Wstęp bezpłatny.