Znajdź nas na

FAKTY

Jarosław Górczyński składał fałszywe oświadczenia majątkowe? W tle złota moneta za 210 tys. zł!

Jak już informowaliśmy Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał cztery kolejne zarzuty. Trzy zarzuty dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022 poprzez zatajenie posiadania złotej monety o wadze 1 kg, którą prezydent nabył za 210 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 233 § 1 i 6 kk.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi Górczyńskiemu cztery kolejne zarzuty, w tym dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Jarosławowi Górczyńskiemu złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych kwalifikowane z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 233 § 1 kk. 

Monety te zostały zabezpieczone podczas przeszukania mieszkania podejrzanego w marcu 2023 r. Kolejne trzy zarzuty dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022 poprzez zatajenie posiadania złotej monety o wadze 1 kg, którą Jarosław G. nabył za 210 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 233 § 1 i 6 kk.

Czyny te zagrożone są kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Już w marcu 2023 r. prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 230 § 1 kk.

– Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania oraz realną obawę matactwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie – wyjaśnia dział Prasowy Prokuratury Krajowej.  

Źródło: Prokuratura Krajowa

Apel Prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji – nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.

1 Comment

1 Comment

  1. rzecz.rasowy

    25 maja, 2023 at 07:08

    Cela plus czeka!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this