Znajdź nas na

FAKTY

Jest „betonowa pustynia” – będą ogrody deszczowe, więcej zieleni i cienia! Kiedy zmieni się ostrowiecki rynek?

Ostrowiecki rynek to od lat „betonowa pustynia”. Brakuje miejsc zacienionych, w których mieszkańcy mogliby znaleźć ochłodę. Wygląda na to, że dzięki dotacji z Unii Europejskiej na projekt pn. „Zagospodarowanie Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim z udziałem rozwiązań z zakresu zielono – niebieskiej infrastruktury” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027” ostrowiecki rynek zmieni się nie do poznania. Będzie więcej roślinności, miejsc zacienionych, powstaną także cztery ogrody deszczowe.

Wizualizacja Rynku w Ostrowcu Św. po zmianach
Źródło: FB Ostrowiec Świętokrzyski – profil miasta

Czy ostrowiecki rynek się zazieleni? Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego od lat podkreślają, że na „betonowej” powierzchni brakuje drzew, czy miejsc zacienionych,  w których można by odpocząć w upalnie dni.  

– Rynek miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na chwilę obecną charakteryzuje niewystarczająca ilość terenów zieleni urządzonej i odpowiednio osłoniętych terenów rekreacyjnych dostępnych dla mieszkańców. Dodatkowo wysoki udział powierzchni nieprzepuszczalnych i nieefektywny system retencji wody opadowej z Rynku nie pozwala na naturalną retencję wód w glebie oraz ich zagospodarowanie na miejscu. Płyta Rynku podczas fali upałów stanowi swoistą miejską wyspę ciepła, co uniemożliwia korzystanie z tej przestrzeni przez mieszkańców. Mając na względzie powyższe opracowano projekt obejmujący budowę zrównoważonego systemu retencji oraz zwiększenie czynnej biologicznie i hydrologicznie powierzchni Rynku – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

Przedmiotem projektu jest kompleksowa modernizacja rynku w celu zwiększenia odporności miasta na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, w tym udostępnienie atrakcyjnej dla mieszkańców przestrzeni publicznej, która odzyska swoje funkcje przyrodnicze.

Rynek w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W ramach projektu powstaną obiekty małej retencji o łącznej pojemności 464,24 m3, w tym zbiornik retencyjny o pojemności 75m3 i cztery ogrody deszczowe. Projekt obejmuje również przebudowę nawierzchni utwardzonych rynku na nawierzchnie wodoprzepuszczalne o łącznej powierzchni 940 m2. Powstaną także nowe tereny zielone o powierzchni 3047 m2. Dodatkowo inwestycja obejmuje budowę sieci kanalizacji deszczowej o łącznej długości 102,9 m.

Główny zakres prac obejmuje: 

  • przebudowę nawierzchni utwardzonych na utwardzone wodoprzepuszczalne: mineralno-epoksydowa tzw. kamienny, podłoga z desek struganych.
  • utworzenie 4 ogrodów deszczowych nieinfiltrujących w formie zagłębień w terenie. Retencja wody nastąpi w miejscu opadu.
  • nasadzenie roślinności – utworzenie nowych terenów zielonych na Rynku w formie pagórków, nasadzenie 36 szt. nowych drzew oraz krzewów i rabat kwietnych w myśl zwiększenia bioróżnorodności. Przewiduje się również, stosowanie skrzynek korzeniowych. Po zakończeniu projektu łączna liczba drzew wyniesie 118 szt. W wyniku realizacji projektu procentowy wzrost udziału terenów zielonych spełniających funkcje ekologiczne na obszarze projektu wyniesie 38,25%.
  • montaż żagli przeciwsłonecznych zacieniających alejki – zapobiegających nagrzewaniu się powierzchni ścieżek;
  • budowę zbiornika retencyjnego na wody deszczowe z instalacją nawadniającą tereny zielone. Wody deszczowe z całego terenu inwestycji będą grawitacyjnie odprowadzane przewodami kanalizacji deszczowej do projektowanego szczelnego zbiornika żelbetowego (retencyjnego) o pojemności czynnej 75 m3. Wody opadowe zgromadzone w zbiorniku będą wykorzystywane do podlewania zieleni w obrębie płyty Rynku. 
  • budowę przyłącza i instalacji zewnętrznej kanalizacji deszczowej
  • wykonanie infrastruktury towarzyszącej w celu udostępnienia mieszkańcom terenów zielonych, tj. oświetlenie terenu ogrodów deszczowych i terenów zielonych oraz montaż drewnianych ławek.
     
Rynek w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Powstały w wyniku realizacji projektu obszar będzie posiadał nie tylko funkcje relaksu i odpoczynku ale również edukacyjne. „Nowy Rynek” będzie służył kształtowaniu postaw społecznych, sprzyjających adaptacji do zmian klimatu. Odbiorcami projektu są użytkownicy Rynku Miasta – mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, w tym osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki likwidacji obecnych barier i zastosowanym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez ograniczeń korzystać z infrastruktury Rynku – poziom płyty Rynku zostanie ujednolicony – zlikwidowany zostanie podział na dwa tarasy oraz zdemontowane zostaną schody dzielące poprzecznie płytę Rynku, co pozytywnie wpłynie na dostępność całej przestrzeni, w tym do ciągów pieszych – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

23 maja 2024 roku gmina Ostrowiec Św. podpisała umowę w ramach Programu Fundusze Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na realizację przedmiotowego zadania.

Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na grudzień 2026 roku.

Wartość projektu to 5 106 117,12 zł, wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 340 199,55 zł. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this