Przypomnijmy, że interpelacja to przysługujący z mocy statutu danej jednostki samorządu terytorialnego środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego radny ma prawo domagać się określonych działań, w tym udzielenia informacji na interesujący go temat.
W Ustawie o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku czytamy, że „radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia.” Jak to wygląda w praktyce? Radni miejscy coraz częściej czują się bezradni. Pytają, interweniują, proszą, jednak i tak często nic z tego nie wynika. Jedną z najczęściej powtarzających się odpowiedzi jest: „W chwili obecnej Gmina Ostrowiec Świętokrzyski nie posiada środków finansowych na realizację przedmiotowego wniosk”.
Sprawdziliśmy, który z radnych miejskich złożył najwięcej interpelacji w formie pisemnej i czego dotyczyły. Prawdziwą rekordzistką okazała się Joanna Pikus, radna z KWW Jarosława Górczyńskiego, która do tej pory złożyła aż 10 interpelacji. Jak się okazuje są i radni, którzy ani razu nie korzystali z tej możliwości. Są to Renata Duda z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Wrona, z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Artur Zawadzki z KWW Jarosława Górczyńskiego, Włodzimierz Sajda z KWW Jarosława Górczyńskiego, Marcin Marzec, radny niezrzeszony startujący w wyborach samorządowych z listy Komitetu Wyborczego Samorządność i Przedsiębiorczość, Bożenna Morycińska z KWW Jarosława Górczyńskiego, którzy na swoim koncie nie mają żadnej pisemnej interpelacji w tej kadencji.
Jak sprawa wygląda w przypadku pozostałych radnych?
Stanisław Choinka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył dotychczas dwie interpelacje: z dnia 26.11.2018 r. w sprawie: 1) zamontowania lampy oświetleniowej na ul. Dębowej, 2) wyznaczenia przystanku autobusowego na ul. Bałtowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, przy skrzyżowaniu z ul. Stawki Denkowskie i ul. Ptasią, a także z dnia 5 kwietnia 2019 r. w sprawie włączenia oświetlenia ulicznego w ul. Skośnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Mateusz Czeremcha, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, także złożył dwie interpelacje. Pierwszą dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie: 1) wykonania nawierzchni bitumicznej w ul. Ostrowieckiej (bocznej), 2) braku środków czystości w szkołach podległych Gminie Ostrowiec Świętokrzyski, a także 13 grudnia 2018 r. w sprawie dokonania w trybie pilnym przeglądów wiat przystankowych oraz o dokonanie niezbędnych prac remontowych lub modernizacyjnych wiat.
Marek Giemza, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył 6 interpelacji: z dnia 4 grudnia 2018 r. w sprawie zamontowania znaków „początek ścieżki rowerowej” i „koniec ścieżki rowerowej” na ścieżce rowerowej przy ul. Rzeczki; z dnia 27 grudnia 2018 r. w sprawie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Kopaniny z ul. Bałtowską, z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzonej inwestycji przy ul. Bałtowskiej (otwarta myjnia samochodowa), z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie: 1) wyrównania ul. Leśnej w rejonie od asfaltu do ul. Fiołkowej grubszym kruszywem, 2) wykonania nakładki asfaltowej na ul. Jałowcowej, z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie wyrównania drogi i zasypanie dziur kruszywem w rejonie od ul. Iłżeckiej do ul. Rzeczki, z dnia 24 kwietnia 2019 r. w sprawach: 1) wyregulowania świateł na skrzyżowaniu ul. Siennieńskiej i ul. Rzeczki, 2) zaprojektowania i wykonania oświetlenia ul. Jałowcowej od skrzyżowania z ul. Miodową, 3) zlikwidowania nasypu w ul. Dunalka, który uniemożliwia mieszkańcom dojazd do ul. Bałtowskiej.
Artur Głąb, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości złożył jedną interpelację, 5 marca 2019 r. w sprawie wyrównania, odwodnienia i utwardzenia kruszywem odcinka ziemnego ul. Leśnej.
Dariusz Kaszuba, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości złożył pięć interpelacji: z 11 grudnia 2018 r. dot. remontu pomnika umiejscowionego przy skrzyżowaniu ulic H. Sienkiewicza i Kolonia Robotnicza., dwie z 14 lutego, w sprawie pilnej interwencji służb miejskich na terenie byłych zakładów OZMO przy ul. J. Kilińskiego, a także w sprawie sposobu usprawiedliwień nieobecności radnych Rady Miasta w świetle zmian z dn. 1 grudnia 2018 r. (zwolnienia lekarskie elektroniczne), z 28 lutego 2019 r. w sprawach: 1) wprowadzenia poprawnego heraldycznie wizerunku herbu, 2) naprawienia drogi osiedlowej na os. Stawki obok marketu „Biedronka” w kierunku przedszkola i szkoły, 3) wyznaczenia miejsca na parking przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim, aktualizacji informacji na stronie Urzędu Miasta w spr. rad osiedli po zebraniach sprawozdawczo- wyborczych, a także 28 marca 2019 r. w sprawie uporządkowania tablic informacyjnych na terenie miasta (osiedli).
Kamil Kutryba, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył jedną interpelację z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie: 1) wykorzystania nieczynnego obecnie betonowego boiska przy PSP Nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim na parking dla osób dowożących dzieci do szkoły i przedszkola, 2) utwardzenia ul. Ogrodowej.
Mariusz Łata, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył dotychczas jedną interpelację, z 22 marca 2019 r. w sprawach:budowy zatoki parkingowej w ul. Wspólnej na wysokości Osiedlowego Domu Kultury ul. Wspólna 5, wystąpienia do właściciela drewnianych słupów telefonicznych umiejscowionych w pasie ul. Wspólnej o ich usunięcie lub wymianę na inne, wykonania remontu chodnika łączącego ul. Matejki i ul. Sienkiewicza pomiędzy blokami: ul. Kopernika 7,3,5,1, a ul. Waryńskiego 10,8,6,4,2 i ul. Sienkiewicza 82,84 wraz z jego oświetleniem.
Grażyna Maj, radna z Klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyła jedną interpelację z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie zwiększenia ilości koszy na śmieci wzdłuż ścieżki rowerowej przy ul. Iłżeckiej.
Andrzej Pałka, rady z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył siedem interpelacji Są to interpelacje z 22.11.2018 w sprawie :1) postawienia barierek na górce zjazdowej znajdującej się na placu zabaw pomiędzy ulicami: Modrzewiowa i Jaworowa oraz oznaczenia przejścia dla pieszych idących z ul. Cedrowej na ten plac zabaw, 2) umieszczenia w planach na rok 2019 położenia nakładki bitumicznej na ul. Platanowej wraz z infrastrukturą, 3) postawienia znaków ograniczenia prędkości do 40 km/h na ulicach: Kolonia Robotnicza, Jodłowa, Las Rzeczki, Długa (od ronda NSZ do granic miasta). Z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie uporządkowania, utwardzenia terenu wokół pomnika postawionego ku czci mieszkańcom Kolonii Robotniczej przez Sejmik Powiatowy Opatowski., a także w sprawie zamontowania lampy oświetleniowej na istniejącym słupie przy Placu Św. Floriana w Ostrowcu świętokrzyskim, w sprawie postawienia znaków drogowych ograniczających prędkość do 40 km/h na ul. Las Rzeczki i ul. Jodłowej oraz częstszych kontroli służb porządkowych na ulicach Osiedla Kolonia Robotnicza. Z dnia 25 marca 2019 r. w sprawach: wymiany pokryw znajdujących się na studzienkach rewizyjnych przed posesją Rynek 37, remontu ogrodzenia, furtek i urządzeń zabawowych na placach zabaw przy ulicach: Chopina, Jaworowa, Jodłowa i innych na terenie miasta, wybudowanie progu spowalniającego na ul. Goździkowej, poprawy stanu nawierzchni ul. Długiej od Ronda NSZ do granic miasta, uruchomienia stosownych służb w celu utrzymania należytego porządku przy posesjach wokół Rynku, a w szczególności od strony postoju TAXI, wybudowania progu spowalniającego na ul. Jodłowej na wysokości placu zabaw, usunięcia pęknięć asfaltu w ul. Modrzewiowej i ul. Spacerowej, umieszczenia w harmonogramie koszenia traw pasa zieleni przy ul. Goździkowej oraz skwerku przy ul. Paulinowskiej. Z 26.04. 2019 w sprawie 1) posadzenia kwiatów na Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych znajdującym się na Kolonii Robotniczej, 2) wybudowania progu płytowego z wyznaczeniem przejścia dla pieszych na ul. Jodłowej na wysokości placu zabaw, 3) umieszczenia w planach na 2020 r. położenia nakładki bitumicznej lub kostki brukowej na ul. Paulinowskiej (nr 36,36a, itd.), 4) wymiany dotychczasowej wiaty przystankowej przy Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych na przystanek nowej generacji. A także z 25 kwietnia 2019 r. w sprawie naprawy ławek przy ulicach: Grzybowa i Długa.
Aron Pietruszka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył dotychczas jedną interpelację., 4 grudnia 2018 r. w sprawie podjęcia działań mających na celu ograniczenie prędkości na odcinku skrzyżowania ulic L. Waryńskiego/H. Sienkiewicza do skrzyżowania ulic L. Waryńskiego/Wspólna.
Prawdziwą rekordzistką, jeśli chodzi o interpelacje jest Joanna Pikus, radna z KWW Jarosława Górczyńskiego. Ma ich na swoim koncie aż 10. Z 11 grudnia 2018 r. w sprawie: 1) likwidacja altanki śmietnikowej na Os. Ogrody (pomiędzy blokiem nr 35/6 i 35/5), 2) wykonania progów zwalniających w ul. Denkowskiej (na odcinku od ul. M.Radwana i L. Chrzanowskiego). Z 31 grudnia 2018 r. w sprawie: 1) odgrodzenia parkingu osiedlowego w okolicach bloku Os. Ogrody 15a/b od placu zabaw, 2) użytkowania wieczystego gruntu. Z 21 lutego 2019 r. w sprawie wyposażenia nowej siedziby Biblioteki Publicznej w Ostrowieckim Browarze Kultury w specjalne stanowisko do pracy z tekstem dla osób niedowidzących i niewidomych. Z 28.02.2019 – 1) wymiany ławek znajdujących się na terenie Osiedla Ogrody 15a/b, 2) naprawy lub wymiany nawierzchni parkingowej przylegającej do bloków przy ul. H. Sienkiewicza 44 i 46, 3) utwardzenia nawierzchni dojazdowej do garaży przy ul. Wroniej. Z 22 marca 2019 r. w sprawie dokonania analizy budowy drogi wykonanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach znajdującej się w Ostrowcu świętokrzyskim na drodze 754 (ul. Bałtowska). Z 15 kwietnia 2019 r. w sprawie uporządkowania miejsca składowania odpadów dla budynku 35/5 oraz 35/6 na os. Ogrody; . w sprawie rozbiórki budynku znajdującego się na ul. Polnej przy bloku 3a., a także w sprawie uprzątnięcia terenu na os. Stawki w okolicy bloku 81. Interpelacja z dnia 8 maja 2019 r. w sprawie naprawy uszkodzonej nawierzchni drogowej za budynkiem NZOZ „Rodzina” os. Ogrody 29.
Irena Renduda-Dudek, radna z KWW Jarosława Górczyńskiego złożyła dotychczas jedną interpelację z dnia 08.04.2019 – 1) zamontowania mat z kolcami odstraszającymi gołębie na wszystkich parapetach i występach w górnych kondygnacjach muru budynku Browaru Kultury przy ul. Polnej, 2) usunięcia wysypiska śmieci od ostatniej posesji w ul. Rudzkiej w stronę toru motocrossowego, 3) częstsze monitorowanie prze Straż Miejską terenu od ostatniej posesji w ul. Rudzkiej w kierunku „CELSY Huty Ostrowiec” i rozważenie zainstalowania w tym terenie np. foto pułapek.
Włodzimierz Stec, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego ma na swoim koncie jedną interpelację z 01.04.2019 – 1. wymiany chodnika po stronie domków jednorodzinnych przy ul. Iłżeckiej, 2. postawienia wiat przystankowych na ul. M. Konopnickiej pod numerami 12 oraz 23, 3. zamontowania progów zwalniających w postaci podwyższonego przejścia dla pieszych na ul. M. Dąbrowskiej przy skrzyżowaniu z ul. M. Konopnickiej, 4. zamontowania dwóch progów zwalniających na ul. Krasińskiego, na odcinku między ul. Kraszewskiego do ul. Fredry, 5. o uzupełnienie oświetlenia ul. Witosa, w postaci trzech lamp, 6. położenia asfaltu na ul. Borowikowej oraz zamontowania oświetlenia, 7. ułożenia/dokończenia chodnika od strony ul. Iłżeckiej.
Kamil Stelmasik, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego złożył cztery interpelacje z 25.02.2019 – w sprawie: remontu i doposażenia skate parku znajdującego się na terenie Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, doposażenia istniejącego skate parku w nowe urządzenia, wybudowania w najbliższym sąsiedztwie skate parku pumptracka. z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zakupu i ustawienia mebli miejskich w przestrzeni miasta, a także z 25.02.2019 – 1) zaprojektowania i wykonania łąki kwietnej na terenie Parku Miejskiego, 2) budowy chodnika na dł. około 800 m przy ul. Bolesława Leśmiana, 3) wykonania remontu fragmentu ul. Iłżeckiej przed skrzyżowaniem z ul. Rzeczki, 4) budowy ul. Miodowej oraz ul. Jeżynowej. Interpelacja z 29 marca 2019 r. w sprawach:1. Sprawdzenia, konserwacji i zmiany ustawień sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu pod kątem przede wszystkim poruszania się pieszych oraz płynnego przepływu pojazdów. 2. Zadbania o otoczenie byłej apteki i gabinetów lekarskich na rogu ul. Polnej i ul. Siennieńskiej.
Daniel Strojny, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego, złożył jedną interpelację z 19.02.2019 – uzupełnienia zagłębień chodników wzdłuż ul. J. Kilińskiego do skrzyżowania z ul. J. Słowackiego, 2) uzupełnienia oraz odbudowy chodników wzdłuż ul. F. Focha, głównie przy szkole podstawowej, 3) uruchomienia terminali płatniczych na obiektach MOSiR, 4) sposobu odpłatności za liczniki wodomierzy i ciepłomierzy w blokach przy ul. M. Reja 14 i 16, 5) usunięcia awarii słupa oświetleniowego przy ul. Bałtowskiej 246a, 6) utworzenia parkingu tymczasowego przy PSP Nr 14, 7) usytuowanie na wjazdach do miasta Ostrowca Świętokrzyskiego symboli nawiązujących do tradycji hutnictwa.
Marta Woźnicka-Kuzdak z KWW Jarosława Górczyńskiego ma na swoim koncie sześć interpelacji z 28 grudnia 2018 r. w sprawie budowy kanalizacji deszczowej dla potrzeb odwodnienia Placu Św. Floriana 4, 6, 8. Z 31.01.2019 w sprawie zapytań dotyczących zamiaru rozszerzenia siedziby Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskiego z dn. 1 września 2019 r., z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie doposażenia ul. Rzeczki w kosze na śmieci. Z 11.03.2019 w sprawie zamontowania na budynku Ostrowieckiego Browaru Kultury kolców, taśm lub innych urządzeń odstraszających ptaki. Z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawach: 1) utworzenia Ostrowieckiej Karty Seniora lub dołączenia naszego miasta do Ogólnopolskiej Karty Seniora, 2) wybudowania pasa parkingu na os. Słonecznym (wzdłuż Alei Jana Pawła II). Z 30.04.2019 w sprawie 1) zamontowania tablicy ogłoszeniowej przy skrzyżowaniu ul. Zielnej i ul. Iłżeckiej,2) poszerzenia wyjazdu z terenu Os. Słonecznego w Aleję Jana Pawła II oraz utworzenia pasa do lewoskrętu i prawoskrętu w kierunku Alei.
Karol Wójcik, radny niezrzeszony złożył dotychczas jedną interpelację z 27 marca 2019 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.