Znajdź nas na

FAKTY

Joanna Suska: Udowodniłam po raz kolejny, że mieszkańcy nie mają się czego bać! Kolejna odmowna decyzja w sprawie kopalni w Rudzie Kościelnej!

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa decyzją z 11 października 2024 roku odmówiła ustalenia środowiskowych uwarunkowań na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Wydobywanie Kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego (wapieni) Ruda Kościelna”.
– Udowodniłam po raz kolejny, że mieszkańcy nie mają się czego bać. A ten strach był niestety w przestrzeni publicznej wykorzystywany. Dziękuję tym osobom, które do mnie bezpośrednio, czy też pośrednio dotarły z pytaniami. Uspokajam i mówiła, że taka inwestycja nie jest możliwa – przypomina Joanna Suska i podkreśla, że priorytetem jest dla niej zawsze dobro lokalnej społeczności.

Ruda Kościelna. Mapa znajdująca się przed Domem Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Procedury, które chronią mieszkańców

– Wydawanie decyzji wymaga olbrzymiego doświadczenia i wiedzy. Często osobom z zewnątrz wydaje się, że burmistrz mówiąc kolokwialnie „od ręki” może wydać decyzję odmowną. Jednak tak to nie działa – drogę od wpłynięcia wniosku w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla „kopalni w Rudzie Kościelnej” do decyzji odmownej opisuje Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

28 listopada 2022 roku do Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie wpłynął wniosek od firmy, która była zainteresowana w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Wydobywanie Kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego (wapieni) Ruda Kościelna”. Do wniosku dołączono m.in.  raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, uproszczony wypis z rejestru gruntów oraz raport oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. 

W wyniku wymiany korespondencji pomiędzy wnioskodawcą, a urzędem, postanowieniem z dnia  18 maja 2023 r. burmistrz Ćmielowa odmówiła wszczęcia postępowania w ww. sprawie. Na jej  postanowienie zostało złożone zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium zaś przekazało sprawę do ponownego rozpoznania, nakazując rozpatrzenie wniosku.

Gdyby decyzja burmistrz była pozytywna, prawomocna i nikt by jej nie zaskarżył, podmiot taki miałby pełne umocowanie, aby w starostwie powiatowym złożyć wniosek na budowę przedsięwzięcia. 

–  Tak się po raz drugi nie stało. To już kolejna negatywna decyzja w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla kopalni wapienia w Rudzie Kościelnej. Moje stanowisko jako burmistrza jest w tej kwestii niezmienne. Moim obowiązkiem, jako włodarza, podobnie jak dzieje się to w przypadku innych  burmistrzów, wójtów, prezydentów w Polsce, jest przestrzeganie Kodeksu Postępowań Administracyjnych. Co to oznacza? Oznacza to, że jestem zobligowana przepisami do tego, aby takie postępowanie przeprowadzić. Nie jest to decyzja zależna od mojej chęci, czy też niechęci, dobrej woli, czy braku tej dobrej woli – mówiąc bardzo kolokwialnie. Jako funkcjonariusz publiczny muszę przestrzegać prawa i określonych procedur – przypomina Joanna Suska.    

Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Decyzje zgodne z prawem i opiniami ekspertów

Dodaje, że w przeprowadzeniu procedury dowodowej w postępowaniu administracyjnym pomocne były opinie i postanowienia m.in. : Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, czy Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. 

–  W związku z postanowieniem z 18 lipca 2024 roku, na mocy którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego, odmówił uzgodnienia i określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Wydobywaniu kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego (wapieni) Ruda Kościelna” m.in. z uwagi na ustalenia Uchwały Nr LXXVI/508/2023 Rady Miejskiej w Ćmielowie z dnia 27 października 2023 r. w sprawie utworzenia „Rudzkiego Parku Kulturowego” na terenach północnych gminy Ćmielów, jako burmistrz wydałam decyzję  odmowną i nie uzgodniłam  środowiskowych uwarunkowań realizacji dla tego  przedsięwzięcia. Pokazuje to, że gmina pozyskuje informacje i wydaje postanowienia zgodne z prawem. W efekcie olbrzymią rolę odegrał w tej sprawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach, który odmówił tego uzgodnienia – tłumaczy burmistrz. 

Decyzja odmowna w sprawie ustalenia środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Wydobywanie Kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego (wapieni) Ruda Kościelna.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Eksperci potwierdzają: Kopalnia w Rudzie Kościelnej to zły pomysł

Dodaje, że wnioski do sprawy złożyli: Stowarzyszenie Społeczno-Przyrodnicze M.O.S.T. (wniosek z dnia 15.09.2023 r. o przyznanie praw strony postępowania, które pismem z dnia 05.12.2023 r. zajęło stanowisko w sprawie, wniosło o umorzenie postępowania lub odmowę ustalenia warunków korzystania ze środowiska, Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, (o przystąpieniu na prawach strony do postępowania), 3) Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na prawach strony, osoba będąca stroną w przedmiotowym postępowaniu, wniosła o odmowę wszczęcia postępowania, Radny Rady Miejskiej (17.05.2024 r. złożył wniosek o odmowę wszczęcia postępowania).

Kolejna odmowa dla kopalni wapienia. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą?

– Po raz kolejny jako burmistrz dla ludzi, wsłuchiwałam się w argumentację mieszkańców, ale jako urzędnik musiałam mieć wymaganą prawem dokumentację pozwalającą na wydanie odmownej decyzji. Od samego początku podkreślałam też, że ta inwestycja z punktu widzenia prawa nie jest możliwa. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu samorządowemu wiem, że procedowanie w takich sprawach jest konieczne. Jeśli ktoś z osób funkcyjnych zwraca się do mnie z pismem, w którym pyta: dlaczego rozpoczęłam pewne procedury, dlaczego rozpatruje wniosek, odpowiadam, że po to jesteśmy organem pierwszej instancji, aby rozpatrzyć każdy wpływający wniosek. Nie można zastosować zasady dowolności, że ten  rozpatruję, a ten nie za bardzo mi się podoba, to go nie rozpatruję. Tak to nie funkcjonuje. Organem nadrzędnym jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze, każdej ze stron przysługuje prawo odwołania. Od tej decyzji inwestorowi również takie odwołanie przysługuje. Udowodniłam po raz kolejny, że mieszkańcy nie mają  się czego bać. A ten strach był niestety w przestrzeni publicznej wykorzystywany. Dziękuję tym osobom, które do mnie bezpośrednio, czy też pośrednio dotarły z pytaniami. Uspokajałam i mówiłam, że taka inwestycja nie może być możliwa. Obserwuję z niepokojem takie próby zarządzania ludźmi poprzez wytwarzanie strachu. To są zasady nie fair. Każdy kto nie ma wystarczającej wiedzy odnośnie danego postępowania, czy też przedsięwzięcia, powinien zgłosić się do gminy i taką wiedzę pozyskać – podsumowuje burmistrz. 

Pełna treść decyzji dostępna jest tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this