„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”, pamiętają o tym osoby dotknięte kryzysem bezdomności, które od trzech lat z pomocą Katarzyny Kozińskiej, animatora społeczno-kulturalnego, a także organizatorów społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim: Magdaleny Kłys i Damiana Głuszyńskiego porządkują groby, o których dziś niewielu już pamięta. Mogiły osób bezdomnych, często bez ustalonych personaliów, rozmieszczone są w sektorach: 27, 28 i 28a na terenie Cmentarza Komunalnego w Ostrowcu Św. Każdy drewniany krzyż, to inna historia, inny człowiek.
– Pierwszą taką akcję porządkowania nagrobków podjęły osoby w kryzysie bezdomności, które uczestniczyły w projekcie „Akcja Aktywizacja” trzy lata temu. Był to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. i Zakład Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Św. Pojawił się wówczas taki pomysł, który wyszedł od osób bezdomnych, aby posprzątać groby osób, które nie mają rodzin, czy najbliższych. Akcja, dzięki której nie tylko sprzątamy groby, ale i wspominamy ludzi, których dziś już z nami nie ma, wpisała się już na stałe do naszych kalendarzy. Jesteśmy tu co roku, pomimo, że projekt realizowany przez MOPS już dawno się zakończył – wyjaśnia Damian Głuszyński.
W akcję angażują się osoby dotknięte kryzysem bezdomności, a jednocześnie byli uczestnicy projektu, dziś należący do grupy samopomocowej „Zjednoczeni.pl”, członkowie Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni” i wolontariusze z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św.
– Przykre jest to, że osoby, które jeszcze rok temu pomagały nam sprzątać, dziś spoczywają właśnie w tym miejscu. Wspominaliśmy dwie takie osoby, które były uczestnikami projektu, jeszcze w tamtym roku byli z nami, pomagali, sprzątali. Teraz my będziemy pamiętać o nich – dodaje Damian Głuszyński.
Co roku mogił osób bezdomnych dogląda m.in. pan Andrzej, były już uczestnik projektu „Akcja Aktywizacja”, który angażuje się w wydarzenia organizowane przez ostrowiecki MOPS. Wspomina, że zdarzały się sytuacje, gdy ostrowczanie, odwiedzający groby najbliższych, zbaczali z trasy i zapalali znicze na grobach osób bezdomnych. Przyznaje, że wśród pochowanych w tym sektorze osób miał kilku znajomych.
– Pamiętam kilka osób, które dziś tu spoczywają, jak kolegę, który był ostrowieckim kapelmistrzem. Groby to nasza historia. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli, że i za rok będę mógł tu przyjść. To też czas do wspomnień. Każdy grób to inna historia. Cieszy to, gdy do akcji dołączają młodzi. Myślę, że trzeba w ich zaszczepiać tę chęć kultywowania pamięci o osobach, których dziś już z nami nie ma, a dla których los nie był łaskawy – mówi pan Andrzej.
Po raz pierwszy groby osób bezdomnych sprzątał Piotr Krzemiński, uczestnik grupy Zjednoczeni.pl, a także członek Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni”.
– Uważam, że powinniśmy tego typu akcje organizować i w nich uczestniczyć, wychodzić do społeczeństwa. Ważne jest to, abyśmy dawali coś od siebie dla innych, abyśmy kultywowali pamięć o osobach, których dziś z nami nie ma – podkreśla.
Katarzyna Kozińska, animator społeczno-kulturalny przypomina, że akcja sprzątania grobów odbywa się pod hasłem: „Każdy zasługuje na pamięć”.
– Leżą tu osoby, które nie miały rodziny lub mają ją daleko. Ich najbliżsi nie mogą przyjechać, aby uporządkować ich groby. Chcemy im w ten sposób pomóc. Gdy rozpoczynaliśmy naszą akcję trzy lata temu, nie znałam żadnej z osób, która tu spoczęła. Dziś są tu osoby, które znałam, z którymi współpracowałam, z którymi sprzątaliśmy wspólnie mogiły jeszcze rok temu. Wiem, że to dla nich było ważne. Nie mogło nas zatem zabraknąć. Działa to trochę na zasadzie takiego łańcuszka. Teraz my pomagamy osobom, które kiedyś pomagały innym – podsumowuje Katarzyna Kozińska.
W tegorocznej akcji wzięły udział wolontariuszki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św.
– Moim zdaniem to bardzo miły gest w stosunku do tych osób, żeby nie zostały zapomniane, a ich groby były uporządkowane. Nie boimy się pracy. Myślę, że damy radę. Jesteśmy chętni do pomocy rożnym osobom, jako szkoła chętnie włączamy się w tego typu akcje – podkreśla Oliwia z klasy 8a.
Magdalena Skwara, nauczyciel z PSP nr 7 tłumaczy, że młodzież ze szkoły sama chętnie zgłosiła się do udziału w akcji.
– Muszę powiedzieć, że było więcej chętnych, niż miejsc. Gdy pani Kasia ogłosiła tę akcję, zgłosili się wszyscy obecni na spotkaniu, czyli ponad 20 osób. Żeby nie dezorganizować pracy szkoły, wybraliśmy pięć osób, po reprezentancie z każdej klasy, ale wiem już, że będą chętni do kolejnych przedsięwzięć. To bardzo dobrze, że takie akcje są organizowane, bo mamy szansę, żeby groby tych osób, które już nie mają bliskich, były odwiedzane przez osoby im z pozoru niebliskie, które mogą stać się dla nich bliskie po upływie czasu – podsumowuje i przyznaje, że sama będzie teraz zobligowana do odwiedzania sektora, gdzie pochowane są osoby bezdomne.
Stroiki, które ozdobiły mogiły osób bezdomnych przygotowane zostały przez Klubik Mieszkańca Osiedla Częstocice.
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info