Znajdź nas na

KULTURA

Kielce: konkurs na dyrektora Teatru Żeromskiego zostanie powtórzony!

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę o ponownym ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tymczasem o zatwierdzenie Jacka Jabrzyka, wyłonionego wcześniej przez komisję, wystąpiły do marszałek regionu organizacje teatralne.

konkurs na dyrektora Teatru Żeromskiego
Warszawa, 30.10.2024. Reżyser i autor adaptacji Jacek Jabrzyk podczas próby medialnej spektaklu „Wypiór" w stołecznym Teatrze Syrena, 30 bm. Spektakl powstaje na podstawie napisanej w większości trzynastozgłoskowcem powieści Grzegorza Uzdańskiego „Wypiór". Jacek Jabrzyk jest na co dzień dyrektorem artystycznym Teatru Zagłêbia w Sosnowcu. (jm) PAP/Marcin Obara

W środę Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na posiedzeniu zwołanym w trybie nadzwyczajnym podjął uchwałę o ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. „Z uwagi na nieprawidłowości w przebiegu procedury konkursowej zdecydowano o przeprowadzeniu nowego konkursu i rozpoczęciu procedury, zgodnie z art. 16 ust. 13 Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej” – przekazał Przemysław Chruściel, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Zarząd województwa zdecydował o nowym postępowaniu

Niespełna dwa tygodnie temu komisja konkursowa wskazała Jacka Jabrzyka jako najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora. Otrzymał on pięć z dziewięciu głosów, pokonując m.in. Leszka Zdunia i Adama Srokę. Jabrzyk był też jedynym kandydatem, który – według zespołu teatru – przedstawił szczegółową koncepcję repertuarową i program działania instytucji. Poparcie dla jego kandydatury wyrazili jednogłośnie wszyscy pracownicy sceny w piśmie skierowanym do zarządu województwa.

Środowisko teatralne broni Jacka Jabrzyka

Swoje stanowisko w sprawie wyraziły w środę także ogólnopolskie organizacje środowiska teatralnego, m.in. Unia Polskich Teatrów, Związek Zawodowy Aktorów Polskich, Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych, Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów oraz Gildia Scenografek i Scenografów Teatralnych.

Argumenty za zatwierdzeniem wyników konkursu

W liście skierowanym do marszałek Renaty Janik, który otrzymała również PAP, podkreślili, że „konkurs został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa”, a wybór Jabrzyka jest ich zdaniem w pełni uzasadniony merytorycznie. „Nie istnieją żadne realne przesłanki ani przyczyny, aby konkurs unieważnić, a wyniki zignorować” – zaznaczyli.

Podkreślono również, że kandydat wyłoniony w konkursie cieszy się pełnym poparciem zespołu Teatru Żeromskiego, co daje szansę na kontynuację dotychczasowej linii artystycznej i skuteczną współpracę. „Zlekceważenie rozstrzygnięcia konkursu byłoby jawnym naruszeniem porządku prawnego” – ocenili sygnatariusze listu.

Zespół Teatru Żeromskiego planuje skargę

Tymczasem w tle toczyła się analiza prawna protestu złożonego przez dwóch kandydatów na dyrektora teatru, Przemysława Tejkowskiego i Adama Sroki. Zastrzeżenia dotyczyły rzekomego naruszenia praw autorskich w artykule prasowym omawiającym programy konkursowe. Zespół teatru uznał te zarzuty za bezzasadne, wskazując, że programy nie zostały w tekście upublicznione w całości, a jedynie zreferowane publicystycznie.

„Uważamy, że decyzja o unieważnieniu konkursu jest nieuzasadniona” – powiedziała PAP Luiza Buras-Sokół sekretarz literacka Teatru Żeromskiego. „Zgodnie z orzecznictwem sądów, koncepcje programowe w momencie złożenia ich w urzędzie stają się dokumentem publicznym. Jeśli podstawą decyzji jest publikacja w dzienniku „Rzeczpospolita”, to naszym zdaniem jest to przesłanka bezpodstawna. Uchwała zostanie przez nas zaskarżona do wojewody świętokrzyskiego” – zaznaczyła.

Możliwe konsekwencje finansowe i artystyczne

Dodała, że zespół obawia się, że decyzja zarządu województwa wpłynie na ciągłość pracy teatru. „Istnieje realne ryzyko, że działania zostaną wstrzymane, co odczują widzowie. Co więcej, mogą pojawić się poważne konsekwencje finansowe dla województwa, w tym ryzyko utraty nawet 20 milionów złotych z funduszy norweskich. Jako beneficjent tych środków, teatr zobowiązany jest do realizacji konkretnych wskaźników – w tym m.in. przyciągnięcia określonej liczby widzów. Jeśli działalność artystyczna zostanie zakłócona, nie powstaną kolejne premiery lub spadnie frekwencja, istnieje ryzyko, że wskaźników nie uda się osiągnąć, co może skutkować koniecznością zwrotu przyznanych środków” – dodała.

Konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego ogłoszono w lutym 2025 roku. Spośród pięciorga kandydatów do drugiego etapu przystąpili Jacek Jabrzyk, Leszek Zduń i Adam Sroka. W głosowaniu komisji Jabrzyk otrzymał 5 głosów, Zduń – 4, Sroka – 0.

Dotychczasowy dyrektor Michał Kotański kończy kadencję wraz z obecnym sezonem artystycznym. Teatr im. Stefana Żeromskiego, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację, jest współprowadzony przez samorząd województwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

wdz/ aszw/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim wynajmie pomieszczenie…  Fundacji Na Rzecz Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim

FAKTY

Radny Jarosław Czarnecki apeluje: „Chrońmy powiat ostrowiecki przed ośrodkami dla nielegalnych migrantów”

FAKTY

Nowa radna w gminie Bałtów – zaprzysiężona!

FAKTY

Lech Łodej: „To historyczny dzień dla naszej gminy.” W Kunowie Powstała Spółdzielnia Energetyczna!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this