Znajdź nas na

KULTURA

Kunowska świątynia rozbrzmi muzyką organową!

To będzie nie lada gratka dla miłośników muzyki organowej i kameralnej, a tych w naszym powiecie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć, że pierwszy z cyklu tegorocznych koncertów organowych w kościele pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie przyciągnął 120 słuchaczy. Już w najbliższą niedzielę (3 września) w świątyni zabrzmią ponownie utwory Georg-a Friedrich-a Händel-a, Johannes-a Brahms-a, Antonio Vivaldieg-o, czy belgijskiego kompozytora Flor-a Peeters-a. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wnętrze kunowskiej świątyni 2021 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tegoroczny pomysł cyklu kilku koncertów, podczas których świętujemy jubileusz 10-lecia organów kunowskich jest moim pomysłem. Ogólnie rzecz biorąc koncerty organowe były organizowane przeze mnie kilka razy w roku, od kiedy zacząłem pełnić posługę organisty w 2014 roku. Ówczesny proboszcz ks. kan. dr Marian Włodzimierz Czerwiński był wielkim pasjonatem organów i muzyki organowej. To właśnie on i jego zaangażowanie w propagowanie muzyki organowej dały początek tej muzycznej tradycji. Ogromne wsparcie w kontynuacji tych koncertów daje mi obecny proboszcz ksiądz Jerzy Ejchler – wyjaśnia Grzegorz Krasowski.

Przyznaje, że w Kunowie koncerty te cieszyły się zawsze dużą popularnością, jednak pierwszy w tym roku koncert przyciągnął najwięcej słuchaczy, bo  około 120 osób. Wykonawcami ostatniego koncertu byli: Lyudmyla Stetska, śpiewaczka operowa z Ukrainy oraz Łukasz Chmiel i Grzegorz Krasowski, studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie rozwijają swoje umiejętności w klasie organów dr hab. Karola Gołębiowskiego, prof. UJK.

Grzegorz Krasowski dodaje, że pierwotnie organy, które dziś usłyszeć można w Kunowie zostały zbudowane dla kaplicy klasztornej w Pielenhofen w Niemczech. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W Kunowie zamontowane zostały staraniem ks. Mariana Włodzimierza Czerwińskiego w 2013 roku przez firmę „Kamerton” Wiesława Jelenia z Olszynki. W 2016 roku dodane zostały trzy głosy językowe: trąbka, róg kozi i głos ludzki. Obecnie posiadają 17 głosów. Zabytkowy prospekt pochodzi z poprzedniego instrumentu zbudowanego w 1888 roku przez Władysława Kołodziejskiego, organmistrza pochodzącego z Kunowa – przypomina Grzegorz Krasowski.

Podkreśla, że muzyka organowa jest znana ze swojego potężnego i majestatycznego charakteru, a organy nazwane są królem instrumentów o bogatym brzmieniu, co sprawia, że muzyka ta może być niesamowicie piękna i wzruszająca.

– Muzyka organowa potrafi poruszyć serce i duszę słuchacza. Jej majestatyczne brzmienie może wzbudzać uczucia podziwu, zadumy czy nawet ekscytacji. Warto więc słuchać muzyki organowej klasycznej, ponieważ może ona ubogacić nasze życie dźwiękiem, historią i emocjami, które przekazuje. To unikalne doświadczenie muzyczne, które wiele osób uważa za niezapomniane – podsumowuje Grzegorz Krasowski.

Źródło: Kunowska Parafia

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Kradzież cennego krzemienia pasiastego w „Krzemionkach”!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this