Podczas wakacji informowaliśmy o nowościach jakie pojawiły się w szkole. Kolorowe szafki sprawiły, że uczniowie, mogą bezpiecznie pozostawić swoje rzeczy w jednym miejscu. W nowy sprzęt wzbogaciła się także sala gimnastyczna. I choć rok szkolny rozpoczął się niespełna miesiąc temu, już pojawiły się kolejne nowości.
Na ścianach, schodach i podłogach pojawiły się kolorowe naklejki.
– Tak jak zapewniałam po otwarciu szkoły, będziemy robić wszystko, żeby tę naszą placówkę upiększać i sprawiać, żeby stała się jeszcze bardziej przytulna dla naszych uczniów. Dzięki wsparciu pana wójta mamy szafki dla uczniów w piękne kolorowe wzory. Szkoła nabrała zupełnie innego wyglądu. Nauczyciele jednak postanowili, że na tym skończyć nie można. Zrobili zbiórkę, a za zebrane pieniądze zakupili naklejki i szablony, które dziś zdobią szkolne korytarze – tłumaczy Lidia Pastuszka.
Także wędrówka szkolnymi schodami i korytarzami do nudnych nie należy. Można przypomnieć sobie bowiem wzory z chemii, czy fizyki, a także pograć w gry, dostosowane do wieku uczniów. I tak najmłodsze dzieci – przedszkolaki i zerówka mogą w zabawny sposób przypomnieć sobie nazwy kolorów w języku angielskim, a starsze dzieci odbyć podróż przez układ słoneczny.
– Mamy nowe pufy i kolorowe siedziska dla uczniów. Dzięki nim, podczas przerw mają gdzie posiedzieć i odpocząć – wyjaśnia dyrektor placówki.
Zakupiona została wyparzarka, a także zastawa 250 talerzy, małych i dużych, kubki, sztućce do stołówki szkolnej.
– Chcemy, żeby dzieci spożywały posiłki nie w opakowaniach styropianowych, a tak, jak robią to w domu. Uczniowie od teraz będą spożywać ciepłe posiłki na eleganckiej zastawie. Na takich talerzach obiady z pewnością będą smakowały lepiej i nawet „niejadki” sięgną po nowe, błyszczące łyżki, noże i widelce. Za tak piękny i praktyczny podarunek dziękujemy wójtowi – Hubertowi Żądło – dodaje Lidia Pastuszka.
W klasach młodszych i przedszkolu pojawiły się rzutnik, a także białe tablice.
W szkole już wkrótce funkcjonować zacznie także sklepik, prowadzony przez Spółdzielnię Uczniowską.
– W naszej starej szkole mieliśmy taki sklepik. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Później, gdy weszły obostrzenia żywieniowe, przestał funkcjonować. Tutaj na górce nie mamy w pobliżu żadnego sklepu, a nieraz bywa tak, że uczniowie zapomną śniadania, albo po lekcji wychowania fizycznego, są spragnieni. W sklepiku szkolnym będą mogli kupić wszystko, czego będą potrzebować, łącznie z długopisami, czy klejem na plastykę – wyjaśnia Jolanta Kogut, nauczyciel języka polskiego.
Funkcjonowaniem i prowadzeniem sklepu zajmie się Mariola Gołasa, wychowawca klasy 6 wraz z uczniami w ramach Spółdzielni Uczniowskiej. Środki zebrane z sklepiku zostaną wykorzystane na zakupy szkoły.
– Jest to nauka przedsiębiorczości. Chcemy, żeby nasi uczniowie zapoznały się z pojęciem przedsiębiorczości i samorządności społecznej w praktyce. Podzielili się na zespoły czteroosobowe, które zajmować się będą dyżurami w sklepiku. Z pomiędzy siebie samodzielnie wybrali zarząd.Głosowanie odbyło się on line na Messengerze. Jestem z nich bardzo dumna, cieszę się, że tak poważnie podeszli do tematu – tłumaczy Lidia Pastuszka.
Uczniowie odbywają także zajęcia ze strażakami w ramach innowacji pedagogicznej – Akademii Małego Strażaka. 22 września Kacper Baran, druh z OSP Bałtów uczył ich zasad pierwszej pomocy. Uczniowie poznawali także zasadę działania i obsługi węży strażackich.
– To była bardzo ciekawa lekcja. Uczniowie porozkładali węże strażackie, każde z dzieci mogło przekonać się w jaki sposób podłącza się takiego węża do hydrantu, jak się je składa. Dzieci wróciły zachwycone, zwłaszcza, że Kacper ma dar prowadzenia takich zajęć – podkreśla Lidia Pastuszka.
Uczniowie klasy I rozpoczęli cykl zajęć w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Propagując zdrowy styl odżywiania, także przygotowali samodzielnie sałatki wielowarzywne oraz owocowe.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” jest skierowany do uczniów i nauczycieli z zerówek i klasy I-III ze szkół podstawowych. Trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 2 etapy (jesienno-zimowy, wiosenny).
– Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” był już kiedyś przez nas realizowany, ale w tym roku postanowiliśmy przystąpić do niego ponownie. Jego głównym celem jest promocja zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, a także nauka samodzielnego przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, przygotowują się do zajęć. Są ciekawe, zadają pytania. Często same uczą rodziców co jest zdrowie i co należy jeść. Staramy się także oduczać jedzenia niezdrowej żywności: chrupek, batoników, słodyczy – tłumaczy Edyta Klepacz, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Bałtowie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie przygotowują się także do ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Do hymnu.
– W akcji mieliśmy wziąć udział w ubiegłym roku szkolnym, jednak koronawirus pokrzyżował nam plany. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Celem konkursu jest włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, edukacja muzyczna poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych, rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie, zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego – wylicza Jolanta Kogut.
W szkole trwa aktualnie tydzień sportu.
– To rodzice będą dla swoich dzieci, tak jak np. pan Rafał Korulczyk – trenerami i wykładowcami. Będą opowiadać dzieciom o swoich zamiłowaniach, zajęciach sportowych, treningu, sportowych idolach. Będą też zajęcia o zdrowym odżywianiu, które poprowadzi pani Barbara Janda. Mamy też pana Tomasza Osojcę, który poprowadzi zajęcia z piłki nożnej, jest bowiem trenerem – wyjaśnia Lidia Pastuszka.
Dodaje, że przed uczniami jeszcze wiele innych niespodzianek, jednak póki co nie chce ich zdradzać.
– Dla nas to normalna praca, taka jaką wykonujemy każdego dnia z uczniami. Zależy nam na tym, żeby to miejsce nie było dla nich przykrą koniecznością, a drugim domem – tłumaczy Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Dodaje także, że szkołę odwiedzają nauczyciele byłego Technikum Rolniczego. Ostatnio cebulki narcyzów szkole ofiarował Adam Bartosz, były nauczyciel kwiaciarstwa w zlikwidowanym bałtowskim technikum.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info