Znajdź nas na

FAKTY

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Św. na krok przed wielką rewolucją!

Zakupy nowych książek, oferta edukacyjno-kulturalna, a przede wszystkim przeprowadzka do Ostrowieckiego Browaru Kultury, to najbliższe plany na 2019 rok, jakie ma przed sobą Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim. I jeśli wierzyć zapewnieniom Elżbiety Pomiankiewicz, dyrektor ostrowieckiej placówki, będzie nowocześnie i na miarę XXI-wieku

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Biblioteka od lat, poza tym, że udostępnia książki wypożyczającym, stara się swoim czytelnikom przedstawić ofertę edukacyjno-kulturalną. Podobnie będzie w tym roku, ale przed biblioteka także wielkie wyzwanie – przeprowadzka do Ostrowieckiego Browaru Kultury – mówi Elżbieta Pomiankiewicz.

Dyrektor MBP w Ostrowcu Św. deklaruje, że imprezy będą nadal organizowane, aczkolwiek nie w takim zakresie jak było to w latach ubiegłych. Za nami ferie, podczas których wszystkie filie MBP organizowały małym i tym nieco starszym czytelnikom wolny czas, a także Walentynki na ostrowieckim rynku, gdzie biblioteka miejska była z jednym z partnerów wydarzenia. 21 lutego na wszystkich miłośników podróży czekać będzie spotkanie autorskie z pisarzem – Romanem Pankiewiczem, a w połowie marca, już tradycyjnie, jak co roku, zorganizowany zostanie „Tydzień Kultury Języka”.

– Zaprosimy pisarza Pana Marcina Pałasza, pisarza dla dzieci i młodzieży, a także autora słuchowisk, którego twórczość jest bardzo lubiana przez dzieci i młodzież. Podczas „Tygodnia Kultury Języka ” zorganizujemy już tradycyjnie – konkursu ortograficznego – dodaje dyrektor MBP.

Maj przyniesie, podobnie jak w innych miastach Polski – Tydzień Bibliotek. Jak podkreśla Elżbieta Pomiankiewicz, bibliotekarze już pracują nad ofertą tego tygodnia dla czytelników z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic.

– Wiemy już na pewno, że z recitalem wystąpi Artur Gotz z zespołem, co do innych atrakcji to tworzymy kalendarz. Niestety w przypadku biblioteki i imprez, które biblioteka organizuje to nie podpisujemy umów z dużym wyprzedzeniem, tylko na bieżąco. Chcieliśmy kiedyś „zabukować” sobie wcześniej jednego rozchwytywanego pisarza, żeby mieć pewność, że do nas przyjedzie, powiedział nam, że w takim horyzoncie czasowym niestety nie działa – śmieje się Elżbieta Pomiankiewicz.

Pierwszy tydzień czerwca przyniesie jak co roku, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jak zapewnia dyrektor ostrowieckiej MBP o wszystkich nadchodzących wydarzeniach będzie czytelników informować na bieżąco. Podkreśla także, że zdaje sobie sprawę, iż w tym roku tych imprez i wydarzeń, organizowanych przez bibliotekę może być mniej, ponieważ przed biblioteką wielkie wyzwanie – przeprowadzka do nowego miejsca, Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Przed ostrowiecką biblioteką, największe wyzwanie logistyczne – przeprowadzka.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pewnie stanie się to w miesiącach letnich, ale nasze siły już są skierowane na to, żeby się do przeprowadzki przygotować. W przypadku biblioteki jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Na kilka miesięcy nasza działalność, jeśli chodzi o edukację czy kulturę będzie trochę ograniczona albo zaniechana. Z cała mocą chcę podkreślić, że kiedy już biblioteka przeprowadzi się do nowych, zupełnie innych warunków, innej rzeczywistości, to będziemy tam mieli bardzo bogatą ofertę dla czytelników w każdym wieku – dodaje Elżbieta Pomiankiewicz .

Zmiana będzie dotyczyła nie tylko samego wypożyczania książek, ale i oferty, jaką do zaproponowania będzie miała biblioteka.

– W Ostrowieckim Browarze Kultury jest zupełnie inaczej, niż w budynku, który aktualnie zajmujemy. Chcemy zapewnić czytelnikom wolny dostęp do półek. Nie do całego księgozbioru, bo to fizycznie niemożliwe, ale do tych pozycji, które mówiąc w dużym uproszczeniu są najbardziej poszukiwane przez czytelników np. literatury pięknej – tłumaczy dyrektor MBP.

Biblioteka będzie zajmować trzy poziomy skrzydła od ulicy Siennieńskiej. Na poziomie minus jeden (piwnice) znajdzie się miejsce na spory magazyn, gdzie przeniesiony i ustawiony na regałach jezdnych zostanie księgozbiór biblioteki. Będzie to tzw. magazynowanie zwarte, co pozwoli na oszczędności zajmowanej powierzchni. Na poziomie „0” znajdzie się wypożyczalnia, połączona z czytelnią.

– Nie będzie już zamkniętej czytelni – chcemy żeby była to otwarta przestrzeń. Według planów będzie tam wypożyczalnia z piękną antresolą. Pojawią się stoliczki, miejsca do poczytania, fotele klubowe, a pomiędzy regałami siedziska dla czytelników, na antresoli stanowiska z terminalami katalogowymi, fotele klubowe i stoliki – wylicza Elżbieta Pomiankiewicz .

Na pierwszy piętrze, na otwartej przestrzeni znajdzie się wypożyczalnia audiobooków i przestrzeń dla dzieci, będzie tam też zamknięte pomieszczenie z pracownią multimedialną i komputerami, które będzie można wykorzystać np. na lekcje biblioteczne.

Już niedługo MBP przeniesie się z ul. Wardyńskiego do Ostrowieckiego Browaru Kultury
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy tam całe piętro na pracę z dziećmi. Tych najmłodszych chcemy zachęcać do czytania przez zabawę. Stąd też książeczki będą w koszykach, na podłodze i między regałami. Do tej pory nie było takich możliwości. Teraz chcemy kupić np. plastikowe książeczki dla maluszków, które nie potrafią jeszcze mówić, ale są zainteresowane ilustracjami, czy grafikami – dodaje dyrektor.

Przyznaje także, że myśli o „kąciku malucha”, żeby każdy rodzic mógł zostawić dziecko i skorzystać np. ze spotkania autorskiego, czy recitalu, a także o integracji międzypokoleniowej seniorów z maluszkami, czy akademii rodzica, podczas której organizowane będą spotkania rodziców ze specjalistami np. z zakresu psychologii.

Na poziomie „0”, tuż obok wypożyczalni znajdzie się kolejna sala wielofunkcyjna ze sceną, która całkowicie zachowała charakter budynku dawnego browaru, z której będą mogły korzystać wszystkie instytucje kultury w Ostrowcu Św.

– To będzie zupełnie inny świat. Teraz, aby zorganizować spotkanie z czytelnikami na Wardyńskiego musimy wynieść, a później wnieść 20 stolików. Przez ostatnie lata organizowaliśmy duże imprezy i spotkania autorskie po 300 osób w gościnnych progach Biura Wystaw Artystycznych. Po przeprowadzce będzie można organizować kilka rzeczy jednocześnie – tłumaczy dyrektor ostrowieckiej MBP. – Chcieliśmy, aby biblioteka przestała być postrzegana jako ciche, spokoje miejsce. Nasz czytelnik będzie mógł swobodnie przechodzić pomiędzy regałami, szukać książek, spotykać się z innymi klientami naszej biblioteki, czy wymieniać poglądy. Już myślimy o naszej nowej ofercie. Na nową bibliotekę czekamy bowiem prawie 20 lat – podsumowuje Elżbieta Pomiankiewicz

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this