W ramach rządowego programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM), którego celem jest budowa tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności, 2 lipca 2025 r. dokonano wyboru wykonawcy kluczowego etapu inwestycji na terenie gminy Ożarów.
Wybrana firma opracuje Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU), wraz ze szczegółową koncepcją architektoniczno-budowlaną i kosztorysem dla przedsięwzięcia obejmującego budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Projekty zakładają powstanie garaży podziemnych, pełnej infrastruktury technicznej, małej architektury oraz terenów utwardzonych – dojść, dojazdów i miejsc postojowych.
Mieszkania na miarę lokalnych potrzeb
Bloki i parking mają powstać na działkach przy skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Kościuszki obok stadionu miejskiego w Ożarowie. Teren ten został wytypowany jako odpowiedni pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną w strategii rozwoju gminy.
Dokumentacja ma zostać opracowana w ciągu 90 dni od momentu podpisania umowy, co oznacza, że już jesienią możemy spodziewać się gotowego planu inwestycji. To ważny krok na drodze do zwiększenia dostępności mieszkań w Ożarowie – zarówno dla młodych rodzin, jak i seniorów.
Gmina Ożarów stawia na rozwój
Miasto i Gmina Ożarów jako jeden z udziałowców Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Świętokrzyskiego zaangażowało się w projekt, który może przynieść wymierne korzyści mieszkańcom.
– To inwestycja, która wpisuje się w długofalową strategię rozwoju naszej gminy – komentują Piotr Ślęzak. Burmistrz Ożarowa. – Dzięki niej powstaną nowoczesne, przystępne cenowo mieszkania dla mieszkańców, którzy dotąd nie mogli pozwolić sobie na zakup lokalu na rynku komercyjnym – dodaje.
Przyszłość budownictwa społecznego
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to program, który ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób o umiarkowanych dochodach. Budynki mają być nowoczesne, funkcjonalne i ekologiczne, a mieszkańcy zyskają możliwość wynajmu z opcją dojścia do własności.
SIM KZN Świętokrzyski to spółka powołana przez Skarb Państwa reprezentowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) oraz 12 gmin województwa świętokrzyskiego: Bałtów, Bieliny, Bodzentyn, Bogoria, Ćmielów, Daleszyce, Górno, Opatów, Ożarów, Pierzchnica, Raków, Zawichost.
