Dzięki realizacji projektu wszyscy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w kursie językowym przygotowującym ich do wyjazdów zagranicznych w ramach dwóch mobilności: wyjazdu na kursy doszkalające oraz wyjazdu na tzw. job shadowing. Podczas pierwszej mobilności zostały zrealizowane dwa kursy na Malcie. W lipcu zaczął się pierwszy z nich: „CLIL –Technology & ICT Tools for teachers working with CLIL”, w którym wzięło udział 6 nauczycieli. Głównym celem kursu było zapoznanie się z najnowszymi narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnej używanymi nie tylko podczas zajęć języków obcych, ale również wszystkich przedmiotów prowadzonych z wykorzystaniem metody CLIL. Metoda ta dotyczy zintegrowanego kształcenia opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanego przedmiotu jak i elementów języka obcego.
W sierpniu natomiast odbył się kurs „Fluency and English Language Development for Educational Staff” dla kolejnych 6 nauczycieli KZE. Dwutygoniowy kurs miał na celu zwiększenie płynności w posługiwaniu się językiem obcym oraz poszerzenie zakresu słownictwa. Zajęcia na obu kursach odbywały się w ETI Malta – Executive Training Institute w turystycznej miejscowości St. Julian’s nieopodal stolicy Valetty, która słynie z pięknych miejskich uliczek i licznych zabytków. Jest to miejsce bardzo popularne wśród miłośników kinematografii, gdyż to tam filmowano min. „Troję”, czy „Grę o tron”. Grupy z KZE miały okazję zapoznać się i zaprzyjaźnić z ludźmi z całej Europy: Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch. Po intensywnych godzinach na salach lekcyjnych nauczyciele wykorzystywali wolny czas, aby zwiedzać pozostałe wyspy z archipelagu wysp maltańskich: Gozo, która słynie z pięknych plaż oraz Comino, na której mieszkają tylko dwie osoby. Malta ma o wiele więcej do zaoferowania pod względem turystycznym, gdyż jest to miejsce wpływu wielu kultur, który można dostrzec nie tylko w stylu architektonicznym, ale również w tradycjach ludowych.
Rezultatem zdobytych przez nauczycieli doświadczeń jest wprowadzenie innowacyjnych technik, metod i środków dydaktycznych oraz wzmocnienie europejskiego wymiaru placówki. Uczestnicy mobilności chętnie dzielą się swoją wiedzą z całą kadrą KZE, co wpłynie na podniesienie jakości pracy całego grona pedagogicznego oraz motywacji wśród uczniów.
W planach pozostaje druga mobilność – job shadowing polegająca na obserwacji pracy szkół naszych zagranicznych partnerów Szwecji oraz Hiszpanii.
– Mamy wielką nadzieję, że obecna sytuacja na świecie pozwoli nam na dalszą realizację naszego projektu – podsumowują uczestnicy projekt.
Galeria fot. KZE w Ostrowcu Św.