– Aż chce się powiedzieć, że szkoda, że już koniec. Bo panuje atmosfera miłości, jedności, a przede wszystkim atmosfera bożego ducha – tak modlitewne spotkanie skomentował ksiądz dziekan Paweł Walczyński. – Każdy z nas ma inna tradycję, inna liturgię i kulturę, ale jesteśmy różnorodni i całe piękno polega na różnorodności – dodał.
Jest to już czwarte tego typu nabożeństwo w Ostrowcu Świętokrzyskim, które co roku cieszy się coraz większą popularnością. Co roku materiały do Nabożeństw Ekumenicznych opracowuje inne państwo. W tym roku przygotowali je chrześcijanie z Indonezji. Tegorocznym hasłem inicjatywy są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa „Dąż do sprawiedliwości”.
– Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan brzmi: „Dąż do sprawiedliwości”. Jak gdyby przywoływało te wszystkie sytuacje, miejsca, w których sprawiedliwości brakuje, albo sprawiedliwość jest zagrożona – mówił na zakończenie eucharystii ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz z Diecezji Sandomierskiej. – I można by tutaj zrobić długą listę sytuacji, które nazywamy niesprawiedliwością, Każdy pomyśli pewnie o sobie, ale też o innych osobach, które cierpią, które dostarczają krzywdy, które czasami mogą też doświadczyć uszczerbków na zdrowiu i na życiu. Chciałbym zatrzymać się na jednej takiej sytuacji, a mianowicie na sytuacji naszych braci i sióstr w Chrystusie, którzy są prześladowani – dodał duchowny.
Ksiądz biskup przypomniał, że każdego dnia, na świecie, doświadcza prześladowań ćwierć miliarda chrześcijan. Należą oni do różnych Kościołów, do różnych wspólnot wyznaniowych. Ponad trzem tysiącom chrześcijan grozi okrutna śmierć, tylko dlatego, że wierzą w Chrystusa. Inni doświadczają grabieży, gwałtów, przemocy, są też wygnani ze swoich domów.
– Z kolei w świecie tzw. cywilizowanym, demokratycznym, myślę o Zachodzie, w jakiś sposób też o Polsce, Chrystus i Kościół największe świętości chrześcijańskie, są czasami napiętnowane, wyszydzane, dręczy się je w imię niezależności instytucji kultury, w imię ekspresji artystycznej, w imię wolności słowa – tłumaczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. – Mamy dwa rodzaje niesprawiedliwości. Tą najcięższą, najbardziej okrutną, ale i tą subtelną, można by powiedzieć w „białych rękawiczkach”, która często dzieje się na naszych oczach. Wobec tych sytuacji, mając na myśli hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nie możemy dopuścić, aby ta niesprawiedliwość się działa. Mamy dążyć do sprawiedliwości. W człowieku rodzi się czasami chęć zemsty, ale wiemy, że chrześcijaństwo jest religią miłości. Zemsta nie może należeć do naszego języka. Nie możemy odpłacać złem za zło. Nie możemy stosować kłamstwa wobec kłamstwa. Mówimy dzisiaj o mowie nienawiści – mówił ksiądz biskup.