Znajdź nas na

GMINA KUNÓW

Nietulisko Duże: Na cześć Panu Bogu! Kapliczka „ukryta” wśród polnych kwiatów!

– Ten pomnik wystawił Stanisław Fulianty na cześć Panu Bogu w 1905 roku – tak brzmi napis na jednej z kapliczek wystawionych w Nietulisku Dużym, a dziś „ukrytej” wśród łanów zbóż. Przyjezdnym nie łatwo ją znaleźć, jednak dla Henryka Jabłońskiego, sołtysa Nietuliska Dużego, opowieść o genezie jej powstania jest wciąż żywa.

Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego przy kapliczce, znajdującej się w górnej części sołectwa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nietulisko Duże, Nietulisko Małe, Kunów, a także Doły Biskupie to były takie małe zagłębia kamieniarskie. Dużo było tu samouków. Każdy po pracy wracał do domu i „dłubał” w kamieniu. Tak powstawały rzeźby i kapliczki przydrożne, których w Nietulisku Dużym nie brakuje – wyjaśnia Henryk Jabłoński.

Jedną z nich, otuloną łanami zbóż, jest wystawiona w 1905 roku przez Stanisława Fuliantego kapliczka  – wotum przebłagalne. Znajduje się na terenie Nietuliska Górnego, zwanego żartobliwie przez niektórych z mieszkańców –  Gubałówką. 

Kapliczki stawiano zazwyczaj na skrzyżowaniach dróg, w miejscach ważnych wydarzeń dla społeczności lokalnej lub objawień religijnych. Miały strzec wsie i jej mieszkańców przed złem. 

Kapliczka w Nietulisku Dużym fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ten pomnik wystawił Stanisław Fulianty na cześć Panu Bogu w 1905 roku. Dziś miejsce to jest ogrodzone i zadbane. Historia tej kapliczki jest bardzo ciekawa. Z opowieści świętej pamięci  pana Czesława Pochecia wiem, że  Stanisław Fulianty pracował w kamieniołomach u dziadka Witolda Gombrowicza – Ignacego Kotkowskiego. Do pracy chodził na piechotę, a niedaleko miejsca, gdzie dziś znajduje się polna kapliczka, stał jego dom.  Dziś pozostały same ruiny. Był bardzo zdolnym samoukiem. Jednak żył w trudnych czasach, choroby zabierały mu dzieci.  Dziś nie wiem już, czy była to jakaś epidemia, czy rodzinę po prostu nękały choroby. Wziął jednak  kawałek kamienia, wyrzeźbił go i postawił ten pomnik. Zaraza odeszła, a rodzina zaczęła cieszyć się dobrym zdrowiem – opowiada Henryk Jabłoński. 

Pomnik ma kształt ściętego pnia drzewa. Drzewo symbolizuje bowiem cykle przemijania oraz odradzania się. Symbolika drzewa nabrała dużego znaczenia w chrześcijaństwie poprzez tzw. Drzewo Życia, które  identyfikowano  z Krzyżem Świętym. W XIX wiek  zaczęły pojawiać się pomniki i nagrobki  w formie pnia z obciętymi konarami oraz umieszczoną w górnej części pod skosem niewielką tablicą. Liczba obciętych konarów znajdujących się w pniu, wskazywała często liczbę członków rodziny, którzy zmarli. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Podobno druga, wykonana przez Fuliantego kapliczka znajduje się gdzieś pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Rodzina bowiem wyprowadziła się z Nietuliska Dużego. Dziś o kapliczkę dbają  rodzina państwa Łodejów, pani Barbara Chmielewska i pani Gałka. Zawsze kwitną tam kwiaty, a teren jest zadbany – podsumowuje Henryk Jabłoński.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this