Od 6 maja otwarte zostaną przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, a także żłobki. Tym rodzicom, którzy nie będą mogli posłać dziecka do placówki, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
– A więc konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa, dystansowania społecznego. One są może ważniejsze niż wcześniej, ponieważ dzisiaj widać, że niektórzy pozwalają sobie na trochę więcej swobody, ja sam widzę po Warszawie, że jest większy ruch, więcej samochodów, więcej osób wychodzi z domu. Pamiętajmy z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo koniecznych sprawach – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Premier RP.
Poinformował także, że Polska wchodzi w drugą fazę odmrażania gospodarki.
– Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo, w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne Ministra Zdrowia będą jednocześnie określały warunki na jakich to otwarcie będzie możliwe. Dla osób, które nie będą mogły swoich pociech oddać do przedszkola, czy odprowadzić do żłobka, dla tych osób będziemy dalej mieli zasiłek opiekuńczy, ale też zachęcamy do tego, żeby w odpowiednich warunkach, jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola, przy czym my dodatkowo jeszcze zapewnimy środki dezynfekcyjne, w dodatkowych ilościach po to, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne – wyjaśniał premier.
Początkowo, działalność placówek została wstrzymana do 25 marca. Później szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte były do Świąt Wielkanocnych, a kolejny raz zawieszenie zajęć przedłużono do 26 kwietnia.
Szczegóły doprecyzowali wczoraj (30 kwietnia) Minister Edukacji Narodowej i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy wydali wytyczne i zalecenia dla pracowników placówek edukacyjnych dla najmłodszych. Placówki prowadzone przez gminę Ostrowiec Św. (8 przedszkoli) i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, rozpoczną pracę w normalnych godzinach (np. przedszkola od 6.00 do 16.00). Także wszystkie placówki, których organem prowadzącym nie jest gmina – deklarują gotowość do pracy.
– Konsultowaliśmy się z osobami, które prowadzą prywatne żłobki i przedszkola w naszym mieście. Mówimy wspólnym językiem, że 6 maja placówki zostaną otwarte od godziny 6.00. Jednocześnie jednak apeluję do rodziców, którzy mają z kim zostawić dzieci, by jednak pozostały one jeszcze w domach – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć ilość dzieci w grupach. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem COVID-19.
Dyrektorzy placówek przedszkolnych opracują procedury bezpieczeństwa, funkcjonujące na terenie podległej im jednostki. W placówkach, które w czasie zamknięcia zostały dokładnie zdezynfekowane, wprowadzone będą dodatkowe środki bezpieczeństwa.
– Mamy też pewne obostrzenia w związku z tym, bo rodzice, opiekunowie, nie będą mogli wejść do przedszkola, jest pewien reżim, dyrektorzy muszą wypracować pełne procedury, jak na czas obostrzeń funkcjonować w przedszkolach, jak te grupy dziecięce będą liczne i jaka będzie kwestia poruszania się i przemieszczania – dodaje prezydent.
Rodzice będą doprowadzać dzieci do drzwi przedszkola, gdzie odbiorą je pracownicy. W salach przebywać będzie do 10 dzieci. Maluchy w placówce nie muszą nosić maseczek, natomiast personel, chociaż nie ma takiego zarządzenia, będzie miał na sobie maseczki, rękawiczki, a także przyłbice.
– Dyrektorzy zbierają obecnie deklaracje od rodziców, ilu dzieci możemy się spodziewać. Dla przykładu powiem, że w Przedszkolu nr 19, gdzie uczęszcza 200 dzieci, taką chęć zgłosiło 26 rodziców – mówi Jarosław Górczyński, zapewnia także, że gmina Ostrowiec Św. zainwestuje w dodatkową dezynfekcję. Dwa razy dziennie odkażane będą place zabaw.
Żadna z placówek nie korzysta z cateringu. We wszystkich funkcjonują kuchnie, w których naczynia będą na bieżąco wyparzane.
Wytyczne dla rodziców będą dostępne na stronie internetowej UM w zakładce: edukacja – komunikaty.
Otwarte mogą być tylko instytucje, w których zapewniono realizację wytycznych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Lokalne stacje sanitarno-epidemilogczne mają wspierać instytucje w zakresie ustalania zasad i zakresu wznawiania działalności.
Rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.