Krew – dar, który ratuje życie
Akcja pod nazwą „Przelewamy krew dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego” potrwa od stycznia do 15 września 2025 roku. Każdy mieszkaniec, oddając krew, może wskazać jednostkę OSP, którą chce wesprzeć. Na jednostki, które zgromadzą najwięcej litrów krwi, czekają nagrody finansowe:
- 100 tysięcy złotych za I miejsce
- 40 tysięcy złotych za II miejsce (10 nagród)
- 20 tysięcy złotych za III miejsce (10 nagród).
Znaczenie krwiodawstwa podkreśla Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego:
– Krwi nie da się zastąpić żadnym innym lekiem. To jeden z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi – mówiła. Organizowany przez Zarząd Województwa konkurs ma na celu propagowanie honorowego krwiodawstwa i rozwiązanie problemu niedoborów krwi w regionie.
Strażacy – lokalni bohaterowie
Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, zauważył, że strażacy to środowisko charakteryzujące się solidarnością i ofiarnością:
– Znam środowisko OSP. Wierzę, że strażacy ochotnicy nie tylko sami będą oddawać krew, ale też skutecznie zachęcą lokalne społeczności do zaangażowania się w tę akcję – powiedział.
Wspólna akcja z dużym potencjałem
Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Jerzy Stalmasiński, wyraził nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda się zaspokoić zapotrzebowanie na krew w regionie:
– W okresie przed pandemią mieliśmy około 32 tysiące donacji. W tym roku liczba ta wzrosła do ponad 41 tysięcy. To dowód, że mieszkańcy są coraz bardziej świadomi, ale potrzeby nadal są ogromne”– dodał.
Podsumowanie i finał akcji
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK w listopadzie 2025 roku. To wtedy poznamy zwycięskie jednostki OSP, które swoją postawą zainspirowały mieszkańców województwa do solidarności i wsparcia potrzebujących.