Znajdź nas na

PO GODZINACH

Opatów z pierwszej połowy XX wieku oczami Andrzeja Żychowskiego! 

Już dzisiaj (piątek, 14 czerwca) w Domu Muzealnym Opatowie szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii Opatowa. O swojej najnowszej publikacji „Opatów w pierwszej połowie XX wieku” opowie Andrzej Żychowski. – Opatów jest moim miastem urodzenia i miejscem, które bardzo lubię. Kocham tu mieszkań, spacerować uliczkami, odnajdywać nowe miejsca pamięci, badać losy mieszkańców. Nie wyobrażam sobie żebym mógł mieszkać w innej miejscowości – podkreśla autor publikacji, zapraszając wszystkich miłośników historii, nie tylko z powiatu opatowskiego, na spotkanie na godzinę 17.00.

Opatów
Zdjęcie w tle: Tytuł: Opatów : Gub. Rad. : rynek. Adres wydawniczy: Opatów : nakład Księgarni Kormana, [1910-1914] ([miejsce nieznane : drukarz nieznany]) Gatunek: pocztówka Forma i typ: pocztówki Opis fizyczny: [1] karta : ilustracja ; 9x14 cm Tytuł według nadruku na awersie. Rok wydania według: Jerzy Morgulec, Słownik nakładców i wydawców pocztówek na Ziemiach Polskich, oraz poloników. Cz. 6 Warszawa 2001. Źródło: Biblioteka Narodowa Plakat: Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie

Jak wyglądał Opatów w pierwszej połowie XX wieku? Czy bardzo różnił się od miasteczka, z dzisiejszych czasów? O tym już dziś opowie Andrzej Żychowski, rodowity opatowianin. Podkreśla, że to właśnie z Opatowa pochodzą jego dziadowie i pradziadowie, tutaj urodziły się i kształciły jego dzieci.Pracuje w Powiatowym Centrum Kultury w Opatowie na stanowisku przewodnika. Współpracuje z lokalną prasą, jest autorem i współautorem kilku książek. Jedną z nich jest „Opatów w pierwszej połowie XX wieku” , o której Andrzej Żychowski opowiadać będzie podczas spotkania w Domu Muzealnym. 

– Książkę pisałem przez ostatnie 6 lat. Za własne pieniądze odwiedziłem wiele archiwów, bibliotek i miejsc pamięci. Ogromnym walorem opracowania są materiały ze zbiorów prywatnych. Kilkadziesiąt tych źródeł wzbogaca książkę i znacznie przewyższa wiele znanych mi opracowań naukowych – mówi Andrzej Żychowski. 

Jarmark w Opatowie
Tytuł: Jarmark na rynku w Opatowie. Adres wydawniczy: [ca 1914] Gatunek: fotografia polska; odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym Forma i typ: fotografie Opis fizyczny: 1 fot. : odb. na pap. srebrowo-żelatynowym ; 12,9×17,8 cm Ślady retuszu. Tyt. nadany przez katalogującego.
Źródło: Biblioteka Narodowa

Dodaje, że to kolejne wydawnictwo o Opatowie i Ziemi Opatowskiej. 

– Pochodzę z tego regionu i darzę go szczególnym uczuciem. Dotychczas, opisując dzieje miasta wiele miejsca poświęcano takim wydarzeniom i postaciom jak: Krzysztofowi Szydłowieckiemu, Biskupom Lubuskim, Powstaniu Styczniowemu, Templariuszom itp. Natomiast nikt nie podjął tematu najnowszej historii sięgającej ostatnich 100 lat. Oczywiście w czasach tzw. „komuny” należało pisać źle lub milczeć, dlatego powstał luka w dziejach miasta. Dotyczy to nie tylko Opatowa, ale szeregu innych miejsc w Polsce. Mam nadzieję, że książka chociaż częściowo tą wiedzę uzupełn – wyjaśnia. 

Zaznacza, że Opatów pierwszej połowy XX wieku był małym powiatowym miasteczkiem. Niestety kilka czynników przyczyniło się do obniżenia jego rangi. 

dawny Opatów
Lata 1920-1930, Rynek w Opatowie.
Źródło: fotopolska.eu/ Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

– Przede wszystkim przebieg linii kolejowej, sprawił że najbliższa stacja znajduje się 15 – 16 kilometrów od miasta. Nie podjęto również wystarczających starań o lokalizację jakiegoś zakładu o charakterze rolniczym w pobliżu miasta. Nie wykorzystano odpowiednio potencjału przedsiębiorczych mieszkańców (Musielski, Mandelbaum), spierano się o oczywiste działania (budowa szpitala, lokalizacja szkoły średniej). Z drugiej strony kwitło życie kulturalne, śmietanka miejska czuła oddolną potrzebę uczestniczenia w życiu publicznym i niesienia kaganka wiedzy mniej zamożnym mieszkańcom. Teatr miejski tworzyli urzędnicy miejscy i powiatowi, nauczyciele, księża, organista, lekarze, pracownicy wymiaru sprawiedliwości. To samo jeśli chodzi o stowarzyszenia i organizacje społeczne (straż pożarną, harcerstwo). Niestety w obecnym okresie zbyt mocno działa pierwiastek finansowy (materialny). Stąd tylko nieliczne osoby ze wspomnianych wcześniej środowisk angażują się w życie publiczne miasta. Najczęściej tłumaczą to brakiem czasu – podkreśla Andrzej Żychowski. 

Zaznacza również, że wiele osób, które zamieszkało w Opatowie podkreśla, że ma ono swoją specyfikę małego miasteczka. 

Opatów Rynek
Tytuł: Opatów : Gub. Rad. : rynek. Adres wydawniczy: Opatów : nakład Księgarni Kormana, [1910-1914] ([miejsce nieznane : drukarz nieznany]) Gatunek: pocztówka Forma i typ: pocztówki Opis fizyczny: [1] karta : ilustracja ; 9×14 cm Tytuł według nadruku na awersie. Rok wydania według: Jerzy Morgulec, Słownik nakładców i wydawców pocztówek na Ziemiach Polskich, oraz poloników. Cz. 6 Warszawa 2001.
Źródło: Biblioteka Narodowa

– Sukcesy jednych nie zawsze spotykają się z entuzjazmem innych, wolimy ściągać do poziomu. Zbyt często oczekujemy tego co ponoć „nam się należy”, a nie tego co powinniśmy dać z siebie. Nie mamy wytyczonego jasnego projektu na rozwój miasta. Opatów jest moim miastem urodzenia i miejscem które bardzo lubię. Kocham tu mieszkań, spacerować uliczkami, odnajdywać nowe miejsca pamięci, badać losy mieszkańców. Nie wyobrażam sobie żebym mógł mieszkać w innej miejscowości – podsumowuje. 

Wydawcą i dystrybutorem książki jest Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Książka będzie dostępna podczas spotkania autorskiego, następnie w sklepiku Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie oraz w siedzibie wydawcy w Warszawie.

Spotkanie z Andrzejem Żychowskim odbędzie się dzisiaj (piątek, 14 czerwca) w Domu Muzealnym w Opatowie. Jego początek zaplanowano na godzinę 17.00. 

Andrzej Żychowski
Plakat informujący o spotkaniu autorskim z Andrzejem Żychowskim
Źródło: Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Kradzież cennego krzemienia pasiastego w „Krzemionkach”!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this