– Urodziłem się w Ostrowcu Świętokrzyskim, tutaj wychowałem i to właśnie z tym miastem związałem swoje zawodowe życie. Podczas gdy moi koledzy wybierali inne, często większe ośrodki, kierując się lokalnym patriotyzmem – pozostałem w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obserwowałem jego rozwój, wzloty i upadki. Choć przekonywano mnie, że w dużych miastach łatwiej o prowadzenie własnego biznesu, zdecydowałem się pozostać. Dziś mogę z całą pewnością powiedzieć, że był to bardzo dobry wybór. Od 1998 roku prowadzę własną działalność gospodarczą kontynuując w ten sposób rodzinne tradycje. Firma Drogowiec s.c. już na stałe wpisała się w „poczet firm” z branży drogowej i robót ziemnych z terenu powiatu ostrowieckiego – mówi Marcin Jabłoński, kandydat do Rady Powiatu Ostrowieckiego z okręgu nr 2 na liście KW Perspektywa.
Dodaje, że z jego wyjazdów do innych miast, a także rozmów z młodymi ludźmi zrodził się szereg pomysłów na obudzenie Ostrowca Świętokrzyskiego nową perspektywą. Jednym z nich jest utworzenie w różnych częściach miasta tzw. open space, czyli przestrzeni biurowych do dyspozycji dla przedsiębiorców.
Open space przyjazny małemu biznesowi
– Przestrzeń ta będzie dostępna na krótki okres czasu: godzinę, dzień, tydzień – w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. To świetne rozwiązanie dla małych firm i osób, których nie stać na wynajęcie pomieszczenia np. na spotkanie z klientem, rozmowę rekrutacyjną, czy zdalną pracę. Open space wyposażony będzie w podstawowe urządzenia biurowe: laptop, drukarkę, skaner, ekspres do kawy. To najbardziej elastyczna forma posiadania biura. Dziś w rozmowach z ludźmi stawiającymi pierwsze kroki w biznesie słyszę, że zabijają ich koszty wynajmu. Dlaczego nie dać im perspektywy na dobry start – pyta Marcin Jabłoński.
Dodaje, że Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym pełni funkcję członka Zarządu wprowadza już tego typu rozwiązania, tak popularne w dużych miastach: Wrocławiu, Krakowie, Warszawie.
– Nie możemy jednak ograniczać się tylko do jednej lokalizacji. Mamy mnóstwo obiektów miejskich, w których moglibyśmy stworzyć tego typu powierzchnie przyjazne biznesowi. Jako radny będę o to zabiegał – tłumaczy Marcin Jabłoński.
Powiatowy Zakład Transportu szansą na likwidację „białych plam komunikacyjnych”
– W rozmowach z mieszkańcami naszego powiatu słyszę o problemach z komunikacją. Starsze, często schorowane osoby żalą się, że nie mają jak dotrzeć do lekarza, na rehabilitację, badania, czy po prostu do swoich wnuków. Rozwiązaniem jest powołanie Powiatowego Zakładu Transportowego. Taka forma pomocy mieszkańcom sprawdziła się w wielu innych powiatach w Polsce. Miejsc na utworzenie bazy dla tego typu transportu nie brakuje. Powiat ostrowiecki posiada bowiem bazę służb drogowych przy ulicy Siennieńskiej. Tam docelowo mogłyby garażować busy do przewozu pasażerów. Oczywiście temat można poszerzyć poprzez współpracę z lokalnymi samorządami. Mał budy byłyby ekonomiczne, a częstotliwość kursów uzgodniona byłaby z mieszkańcami poszczególnych samorządów – wyjaśnia Marcin Jabłoński.
Tłumaczy, że tuż przy nowej bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim również znajdują się tereny, na których powstać mogłaby zajezdnia dla busów Powiatowego Zakładu Transportowego.
Rozbudowana infrastruktura drogowa to szansa na rozwój gospodarczy miasta i powiatu
Marcin Jabłoński jest członkiem nieformalnej działającej społecznej grupy – Zespołu Bezpieczeństwa Infrastruktury Drogowej.
– Byłem jedną z osób, które brały udział w tworzeniu strategii rozwoju powiatu do roku 2030. Chciałem, aby wpisano do niej kompleksową przebudowę ulicy Stefana Żeromskiego (wraz z budową wiaduktu) aż do ulicy Świętokrzyskiej w Ostrowcu Św. Niestety nie pokrywało się to z planami teraźniejszych władz powiatu. Nie było z ich strony przychylności dla tego pomysłu. Uważam, że bardzo dobrą koncepcją była budowa mostu na rzece Kamiennej u zbiegu ulic Leona Chrzanowskiego i Jana Kilińskiego. Dziś odciążyłby ruch podczas remontów drogowych w centrum miasta. Myślę, że takie rozwiązanie, jak budowa kolejnych przepraw jest nieodzowne. Miasto się rozwija, aut przybywa, natężenie ruchu jest zdecydowanie większe. Jeśli nie pomyślimy dziś o kompleksowych rozwiązaniach, jakie miasto i powiat pozostawimy kolejnym pokoleniom – pyta Marcin Jabłoński.
Kompleksowy pakiet nakierowany na młodych
Przyznaje, że Ostrowiec Świętokrzyski i powiat ostrowiecki nie są lokalizacjami wybieranymi przez młodych ludzi do życia, pracy, czy zakładania rodziny. Statystyki nie napawają optymizmem.
– Myślę, że to ostatni dzwonek do podjęcia działań, których celem jest zatrzymanie odpływu młodych ludzi. Co ich może w mieście zatrzymać? Dobrze płatna praca, a to wiąże się z pozyskiwaniem dużych przedsiębiorców. Aby były zarobki muszą być firmy. Dlatego tak bardzo potrzebni nam są inwestorzy z zewnątrz, wprowadzający świeżość, nowy kapitał, nowe technologie. To wszystko co skusi młodych ludzi do postawienia na Ostrowiec Św., a przynajmniej sprawi, że nie będą uciekać z naszego miasta. Potrzebna jest infrastruktura towarzysząca na różnych płaszczyznach: od dostępności do służby zdrowia, specjalistów, poprzez rozbudowę i specjalizację przychodni, po dostęp do żłobków i przedszkoli – zaznacza Marcin Jabłoński. Dodaje, że wierzy, iż poprzez systematyczne działania można zmienić przyszłość powiatu ostrowieckiego.
Materiał wyborczy KW Perspektywa